جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

تفسیر قرآن - نمایش محتوای سیما

 

 

تفسیر قرآن

Loading the player...

آيه: وَمَن يُوَلِّهِمْ يَوْمَئِذٍ دُبُرَهُ إِلَّا مُتَحَرِّفاً لِّقِتَالٍ أَوْ مُتَحَيِّزاً إِلَى‏ فِئَةٍ فَقَدْ بَآءَ بِغَضَبٍ مِّنَ اللَّهِ وَمَأْوَيهُ جَهَنَّمُ وَبِئْسَ الْمَصِيرُ

ترجمه : و جز آنها كه كناره‏ گیریشان براى ساز و برگ نبرد مجدّد یا پیوستن به گروه دیگرى از مسلمانان باشد، هركس در روز جنگ پشت به دشمن كند، قطعاً مورد خشم خدا قرار مى‏گیرد و جایگاه او جهنّم است و چه بد سرانجامى است.

نکته ها : «مُتحرّفاً»، خود را به كنار و اطراف كشیدن براى تغییر تاكتیك و خسته و گمراه كردن دشمن و سپس ضربه زدن به اوست و «متحیّزاً»، پیوستن و جاى گرفتن در كنار گروه دیگر است، آنگاه كه رزمنده احساس تنهایى و ناتوانى از مقابله كند.
عبارتِ «باء بغضب»، به معناى هموار ساختن و تحمّل غضب است.
در این آیه، براى فرار از جبهه كه حرام است، دو مورد استثنا ذكر شده است: یكى براى جا به جایى تاكتیكى «متحرّفاً»، دیگرى براى پیوستن به گروه دیگرى از مسلمانان و حمله‏ى دسته جمعى «مُتحیّزاً».
البتّه در بعضى تفاسیر، موارد دیگرى هم ذكر شده است، مانند فرار براى اطلاع‏رسانى به مسلمانان، یا براى حفظ سنگر مهم‏تر و موقعیّت بهتر. [447] ولى اینها همه مصداق براى همان مورد اوّل است.
فراریان از جبهه، مورد خشم وغضب خدا قرار دارند، «و مَن یولّهم... فقد باء بغضب من اللّه» و از جمله‏ى كسانى هستند كه در هر نماز از آنان برائت مى‏جوییم. «غیر المغضوب علیهم» البتّه این گناه، قابل توبه و بخشش است، به دلیل آیه‏ى «انّ الّذین تولّوا منكم یوم التقى الجَمعان انّما استزلّهم الشیطان ببعض ما كسبوا و لقد عفا اللّه عنهم» [448]

پيام ها :

1- فرار از جبهه، گناه‏كبیره است و خداوند بر آن وعده‏ى قهر وعذاب داده است. «و من یولّهم... فقد باء بغضب من اللّه»
2- عقب‏نشینى تاكتیكى، اشكال ندارد. «متحرّفاً»
3- در جنگ، خدعه و فریب دادن دشمن جایز است. «متحرّفاً»
4- همان گونه كه رفتن به جبهه تنها مهم است، فرار نكردن هم مهم است، گاهى كسانى به جبهه مى‏روند، ولى با فرار، جهنّمى مى‏شوند. «و من یولّهم یومئذ... مأواه جهنّم»
5 - در ارزیابى، عجولانه قضاوت نكنیم، زیرا تغییر عمل شاید به خاطر نقشه و تاكتیك باشد. «متحرّفاً»
6- نصرت از سوى خداوند است، ولى بكارگیرى فنون و تاكتیك‏هاى نظامى و سیاست جنگى هم لازم است. «متحرّفاً لقتال أو متحیّزاً»
7- جایگاه فراریان از جهاد و غضب شدگان الهى، جهنّم است. «مأواه جهنّم» (در واقع كسى كه از جهاد فرار مى‏كند، به دنبال مأمن و پناهگاهى است، امّا پناهگاهى جز آتش جهنّم نمى‏یابد.)
8 - فرار از جنگ، هم ذلّت دنیوى دارد، «باء بغضب» هم عذاب اخروى، «مأواه جهنّم» و فراریان عاقبتى بد در پیش دارند. «بئس المصیر»

تفسیر قرآن عنوان برنامه ای است که در ماه مبارک رمضان از سیمای گیلان به مدت 780 دقیقه پخش می گردد.

برنامه تفسیر قرآن کاری است از گروه معارف شبکه باران که هر شب از سیمای مرکز گیلان به مدت 30 دقیقه در 26 قسمت پخش می شود.

در این برنامه یکی از سوره های قرآن توسط نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت، با حضور تعداد زیادی از شهروندان در بیت ایشان تفسیر می شود.

آیت اله قربانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت هر سال به تفسیر یکی از سوره های قرآن کریم در ماه مبارک رمضان می پردازد که امسال نیز به تفسیر سوره احزاب می پردازد که هر شب در بیت ایشان با حضور علاقمندان زیادی از سوی سیمای مرکز گیلان ضبط و پخش می گردد.

عوامل اصلی برنامه :

تهیه کننده : جعفر علی اکبری

تصویربردار: عباس زحمتکش

تدوین : رضا عزیزی