اضافه به علاقمندي ها (Add To Favorites)   
دوشنبه, 01 دی 1393      
زراعت چوب، راهکاری برای نفس کشیدن جنگل مشاهده در قالب پی دی اف چاپ معرفی به دوستان
(0 votes, میانگین 0 از 5)
چهارشنبه ، 8 شهریور 1391 ، 09:52

اگر این روزها به زمین های کشاورزی، دشت ها و باغ های گیلان به ویژه در غرب این استان سری بزنیم،انبوهی از درختان صنوبر را می بینیم که به طبیعت گیلان جلوه ی ویژه ای داده اند. زمین هایی که تا چند سال پیش یا رها شده بودند و یا فقط  به کشت صیفی جات اختصاص داشتند،امروز به کمک جنگل و جلوگیری از قطع درختان جنگلی آمده اند و تا حد زیادی چوب مورد نیاز فرآیند توسعه درگیلان وحتا کشور را تامین می کنند.

براساس آمار های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان 45هزار هکتار از130 هزار هکتار سطح زیر کشت چوب در کشور سهم گیلان است. کارشناسان منابع طبیعی معتقدند: آب و هوای مناسب و بارندگی های کافی سبب شده است که این استان با داشتن حدود 35 درصد سطح زیر کشت چوب در کشور، مقام نخست زراعت چوب را در ایران به نام خود ثبت کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به این که میزان تولید چوب درکشور، سالانه 2 میلیون و600 هزار متر مکعب است می گوید: بیش از یک میلیون مترمکعب از این مقدار چوب در گیلان تولید می شود.

بررسی ها نشان می دهد جلوگیری از واردات و تامین نیازهای چوب کشور، حفظ جنگلها و ایجاد اشتغال و افزایش درآمد3  فایده ی مهم زراعت چوب است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به این که زراعت چوب یا کاشت درخت برای استفاده از چوبش، راهکاری برای جبران نیازهای روبه رشد فرآیند توسعه به چوب است گفت: طرح ملی زراعت چوب از سال 82 همزمان با سراسر کشور در گیلان نیز آغاز شده است.

رحمت ا... رحمانی با بیان اینکه در سالهای اخیر به علت مقرون به صرفه بودن زراعت چوب رغبت بهره برداران نسبت به این کار بیشتر شده است افزود: در سال آغاز اجرای این طرح، سطح زیر کشت زراعت چوب در گیلان 20 هزار هکتار بود  درحالی که این میزان امروز، به بیش از 45 هزار هکتار رسیده است.

وی با بیان اینکه شهرستان های صومعه سرا وآستانه ی اشرفیه، دو قطب اصلی زراعت چوب در گیلان هستند افزود:سالانه بیش از یک میلیون مترمکعب چوب،معادل بیش از 5 برابرچوبی که سالانه از جنگل های گیلان برداشت می شود،از مزارع چوب صنوبر این استان به دست می آید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان سريع رشد بودن،تکثيرآسان وسازگاري اکولوژيکي صنوبر را ازجمله عوامل انتخاب این گونه ی درختی،براي توسعه ی زراعت چوب دانست.

رحمت ا... رحمانی می گوید: سالانه 650 هزار مترمکعب چوب – معادل 70درصد چوب حاصل از باغهای صنوبراین استان-  برداشت می شود که نیمی از این مقدار چوب، در گیلان مصرف و بقیه نیز به استانهای دیگر صادرمی شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزدارای گیلان نیاز سالانه ی چوب کشور را حدود 12 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: در حال حاضر سالانه 6 و نیم میلیون متر مکعب نیازکشور با زراعت چوب و برداشت از جنگلها و بقیه نیز از طریق واردات چوب، از روسیه، فنلاند، سوئد، گرجستان و قفقاز تامین می شود.

رحمت ا... رحمانی تنها راه رسیدن به خودکفایی و قطع واردات را افزایش سطح زراعت چوب اعلام کرد و گفت: هم اکنون بیش از100هزار هکتار از زمینهای گیلان قابلیت کشت صنوبرو زراعت چوب  را دارد که اگر این توانایی بالفعل شود، 2 میلیون مترمکعب چوب به میزان تولید سالانه اضافه خواهد شد.

وی می گوید: کشت صنوبر درتمام زمین هایی که قابلیت تولید این گونه را دارند، سالانه بطور میانگین 300 میلیارد تومان صرفه اقتصادی به همراه دارد.

قیمت هرمتر مکعب چوب صنوبر در بازار بین 100 تا 150هزار تومان است.

علاوه بر جلوگیری از واردات و تامین نیازهای چوب کشور، حفظ جنگلها و جلوگیری از قطع درختان جنگلی برای تامین نیاز چوب کشور یکی دیگر از فواید زراعت چوب است.

رییس اداره جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در گفتگو با خبرنگارواحد مرکزی خبر با اشاره به اهمیت و نقش جنگل‌ها در حفظ سلامت محیط زیست گفت: هر هکتار جنگل 68 تن گرد و غبار را جذب وبه طور میانگین 2 و نیم تن اکسیژن تولید می کند.

محمدرضا عبدالهي عرباني با بیان اینکه گیلان565هزارهکتارجنگل دارد که قدمت این جنگلها به 2 میلیون سال قبل و به دوران سوم زمین شناسی برمی گردد افزود: حدود 50 گونه ی درختچه ای و30 گونه ی درختی در جنگلهای گیلان می روید که دست کم7 گونه ی این درختان در جهان کمیاب و نادرند.

وی گفت: در چند دهه گذشته به علت افزایش جمعیت، بهره برداری غیر اصولی وبیش از اندازه از چوب جنگل، تغییرکاربری،آتش سوزی و  وجود دام وخانوارهای جنگل نشین میزان قابل توجهی از وسعت جنگلهای این استان کاهش یافته است.

رییس اداره جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه دوره ی رشد یک درخت جنگلی بطورمیانگین حدود100سال است افزود: اگر چه اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری گیلان از  13 سال پیش با اجرای طرحهای حفاظتی و احیایی از جمله طرح ساماندهی و خروج دام از جنگل، مشخص کردن هفده هزارهکتار از جنگهای گیلان به عنوان پارکهای جنگلی حفاظت شده و 14 هزار هکتار جنگلکاری، سعی در حفظ و احیاء جنگلهای گیلان دارد ؛ اما به نظر می رسد مهم ترین راهکار برای حفاظت و کاهش برداشت چوب از جنگلها، توسعه زراعت چوب است.

محمدرضا عبدالهي عرباني با اشاره به اینکه با زراعت صنوبر در یک هکتار، از برداشت درخت از 5 هکتار جنگل جلوگیری می شود افزود: در گذشته برای تامین نیازهای کشور به چوب، سالانه 450 هزار متر مکعب چوب از جنگلهای گیلان برداشت می شد که این میزان با افزایش زراعت چوب در این استان به 200 هزار مترمکعب در سال رسیده است که امیدواریم با توسعه ی کشت صنوبر این میزان برداشت، به صفر برسد.

ایجاد اشتغال و افزایش درآمد یکی دیگر از فواید زراعت چوب است.

جمعی از کارکنان یکی از کارخانه های چوب بُری غرب گیلان در گفتگو با خبرنگارواحد مرکزی خبربا ابراز خرسندی از رونق زراعت چوب در استان گفتند: تا چند سال پیش سطح وسیعی از زمین های این منطقه بدون استفاده رها شده بود اما از حدود 9 سال پیش با کشت صنوبر در این زمینها،علاوه بر افزایش درآمد کشاورزان منطقه، با ایجاد کارخانه های چوب بری، برای تعداد زیادی نیز شغل ایجاد شده است.

خسرو میرزایی صاحب یک کارگاه نجاری در آستانه اشرفیه هم می گوید: 70 درصد چوب نجاری اش از چوب درخت صنوبر است که فراوان یافت می شود.

رضا حسنی یکی از صنوبر کاران رشتی  نیز می گوید: زراعت چوب را از یک هکتار شروع کرده و هم اکنون به 10 هکتار رسانده است.

وی می گوید: سالانه علاوه بر 2 تا 3 میلیون تومان در آمد که از طریق زراعت چوب به دست می آورد، با فروش محصولات جالیزی و صیفی که زیر درختان صنوبر می کارد نیز تا 5 میلیون تومان در آمد کسب می کند.

احمد مولایی صنوبر کار نمونه ایران نیز در گفتگو با خبرنگارواحد مرکزی خبر با بیان اینکه 9 سال پیش صنوبرکاری را در 8 هکتار زمین پدری اش در روستای ضیابر شهرستان صومعه سرا شروع کرده، گفت: با توجه به صرفه اقتصادی کشت این گونه ی درختی وسعت باغهای صنوبرش را به 72 هکتار رسانده است.

این عضو کمیسیون مجمع ملی صنوبر ایران می گوید: هم اکنون حدود 4 هزار و 850 کارخانه چوب بری و صنایع مرتبط با چوب در کشور وجود دارد که چنانچه سطح زیر کشت صنوبر توسعه نیابد این صنایع با مشکل مواجه شده و برداشت از جنگلها نیز بیشتر خواهد شد.

و اما معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان نیز در گفتگو با خبرنگارواحد مرکزی خبر با اشاره به فواید اقتصادی زراعت چوب، ارزش چوب هایی را که سالانه با زراعت صنوبر در گیلان تولید می شود 100میلیارد تومان اعلام کرد.

محسن یوسف پور می گوید: در گیلان کاشت، داشت و برداشت صنوبر سالانه برای حدود 10 هزار نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم شغل ایجاد می کند.

وی مقدار تولید چوب درهر هکتار باغ صنوبر را سالانه 15 تا 20 مترمکعب اعلام کرد وافزود: در هر دوره بهره بردرای نیز که عمدتا 7 تا 10 سال طول می کشد از هر هکتار باغ صنوبر 150 تا 200 متر مکعب چوب برداشت و به طور میانگین 20میلیون تومان در آمد عاید صنوبرکاران می شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان می گوید: به علاوه در 3 سال اول کشت صنوبر می توان محصولات جالیزی و صیفی هم تولید کرد که سالانه از فروش این محصولات نیز بطور میانگین 3 تا 5 میلیون تومان در آمد به دست می آید.

کوتاه سخن اینکه: زراعت چوب راهکاری مطمئن برای حفظ جنگل ها و درعین حال تامین نیازمندی ها به چوب محسوب می شود و علاوه برآن درافزایش درآمدهای عمومی استان ونیز ایجاد فرصت های شغلی جدید هم موثر است.

به نظر می رسد  با به کارگیری سیاستهای حمایتی از بهره برداران این بخش،تولید صنایع چوب و محصولات جانبی آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته و از واردات نیز جلوگیری شود.

 

سردبیر: کبرا اجدادی - دبیر: مریم امدادی

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

 
 
آخرین بروز رسانی: دوشنبه, 01 دی 1393 - 12:44
بازديد:22084576

بازدیدکنندگان آنلاین : 919