اضافه به علاقمندي ها (Add To Favorites)   
چهارشنبه, 12 شهریور 1393      
دغدغه های زیبایی بعد از شیمی درمانی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ معرفی به دوستان
(0 votes, میانگین 0 از 5)
سه شنبه ، 26 مرداد 1389 ، 12:43

 گفتگو با دکتر مریم یوسفی درباره آثار شیمی درمانی بر پوست و مو     
بیماران مبتلا به سرطان که کاندید شیمی درمانی می شوند، باوجود مشکل های فراوانی که متعاقبا سرطان در عضو مبتلا دارند و نیز مشکل های روانی که به دلیل این ابتلا دچارش شده اند، به طور شایع، دچار مشکل های پوست و مو و مخاط ها به دنبال مصرف داروهای شیمی درمانی می شوند و این اگر مورد درمان قرار نگیرد، می تواند زندگی را برای آنها مشکل تر کند. با دکتر مریم یوسفی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره این مشکلات و راه حل های آنها به گفتگو نشسته ایم....

▪ خانم دکتر! اولین و شاید دشوارترین مشکل پس از شیمی درمانی، ریزش موها است. آیا امیدی به رویش دوباره موها هست؟

ـ داروهای شیمی درمانی مختلف، عوارض متعددی روی پوست و مخاط و مو دارند. یکی از شایع ترین این عوارض، ریزش موست. احتمالا تاکنون با بیمارانی که به یکباره تمام موهای شان ریخته است مواجه شده اید و بعد که پرس وجو می کنید متوجه می شوید که فرد به دلیل ابتلا به سرطان دچار ریزش موی شدید شده اما خوشبختانه ریزش موهای ناشی از شیمی درمانی اغلب موقت است.

▪ چطور؟

ـ چون این داروها روی سلول های در حال رشد مو و موهای در فاز فعال که حدود ۹۰ درصد موهای سر انسان را تشکیل می دهند، تاثیر می گذارند، بنابراین به یکباره در تمام سر موها می ریزد ولی پس از چند هفته یا چند ماه مجددا رویش خواهند داشت.

▪ چه داروهایی باعث این عارضه می شوند؟

ـ داروهای متعددی می توانند موجب ریزش مو شوند؛ مثلا سیکلوفسفامید، دانوروبیسین، دوکسوروبیسین، اتوپوزید، وین کریستین، وین بلاستین و آکتینومایسین.

▪ و چه پیشنهادی برای مواجهه با آن دارید؟

ـ گاهی با بستن فشاری سر و کمپرس یخ، تا حدی می توان جلوی ریزش مو را گرفت ولی معمولا ریزش مو اجتناب ناپذیر است که به دنبال آن با مراجعه به متخصصان پوست و مو و مصرف برخی داروهای موضعی و گاهی خوراکی می توان سریع تر موهای ریخته شده را برگرداند.

▪ آیا بیماری های دیگری هم هستند که چنین عارضه ای به دنبال داشته باشند؟

ـ گاهی در درمان برخی بیماری های مزمن پوستی مثل پسوریازیس، لیکن پلان، اگزمای سرشتی و بیماری های تاولی خودایمنی از داروهای ضدسرطان نیز استفاده می شود که خوشبختانه با توجه به اینکه دوز مصرف شده در این بیماران بسیار کم است به ندرت با مساله ریزش مو مواجه می شویم. بیماران باید داروهای تجویز شده را طبق دستور و بدون هیچ گونه نگرانی مصرف کنند و تحت نظر پزشک خود بمانند.

▪ راست است که می گویند داروهای شیمی درمانی پوست را لک می کنند؟

ـ بله؛ از عوارض داروهای شیمی درمانی، لک شدن پوست یا هایپرپیگمانتاسیون است. گاهی تمام بدن با مصرف این داروها تیره می شوند و گاه بیشتر نواحی در معرض نور مانند صورت، بالای قفسه سینه و پشت دست ها تیره رنگ می شوند.

▪ و راه حل چیست؟

ـ استفاده صحیح از ضدآفتاب و پرهیز از نور آفتاب مستقیم. مراجعه به متخصصان پوست و مو و مصرف داروهای ضدلک نیز می تواند موجب تسریع روند رفع تیرگی پوست ناشی از داروهای شیمی درمانی شود.

▪ این داروها پوست و مخاط را هم زخم می کنند؟

ـ بله؛ از مشکل های دیگری که گاهی در روند شیمی درمانی سرطان ها پیش می آید، راه یافتن داروهای شیمی درمانی، زیر پوست در محل تزریق است که گاه می تواند موجب زخم های شدید و دردسر برای بیمار شود. گاهی به دنبال شیمی درمانی در مخاط دهان زخم هایی به وجود می آید که دردناک بوده و می تواند غذا خوردن را برای بیمار مشکل ساز کند. التهاب مخاط دهان یا موکوزیت نیز با داروهای مختلفی می تواند رخ دهد. حتی گاهی می بینیم اگر بیماری برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس داروی تجویز شده اش را به اشتباه مصرف کند (مثلا داروی متوترکسات را که باید هفته ای ۳ قرص مصرف کند، هر روز مصرف کند) دچار زخم های دردناک دهان می شود. تیره شدن مخاط ها نیز مشکل شایعی است که در اثر مصرف داروهای بوسولفان، ۵- فلورواوراسیل، هیدروکسی اوره و سیکلوفسفامید احتمال بروز آن وجود دارد.

▪ گاهی هنگام مصرف این داروها پوست قرمز می شود و ناخن ها سست می شود. چرا؟

ـ خب، ناخن ها هم از شر داروهای شیمی درمانی در امان نیستند و مشکل هایی مانند جدا شدن ناخن از بستر آن و نیز تیره شدن بستر ناخن در اثر داروهای شیمی درمانی رخ دهد. گاهی داروهای شیمی درمانی باعث حساس شدن پوست نسبت به آفتاب می شوند؛ مثلا ۵- فلورواوراسیل می تواند چنین عارضه ای بدهد که در این هنگام، مصرف ضدآفتاب ها بسیار موثر و ضروری است. بعضی داروهای شیمی درمانی موجب قرمز شدن دست و پاها و حتی بروز تاول هایی در دست و پا می شوند که نیاز به درمان خاص پیدا می کند.

▪ حرف آخر؟

ـ به هر حال، داروهای شیمی درمانی گاهی مشکل هایی برای پوست، مو و مخاط ایجاد می کنند که چاره ای جز تحمل آنها نیست. خوشبختانه بیشتر آنها قابل برگشت هستند و با مراجعه به متخصصان پوست و مو روند رفع آنها را می توان تسریع کرد. بیماران مبتلا به سرطانی که کاندید شیمی درمانی هستندبهتر است زیرنظر یک روان شناس یا روان پزشک مجرب نیز قرار داشته باشند تا بهتر بتوانند بر مشکل های حاصل از سرطان و مشکل های ثانویه به شیمی درمانی غلبه کنند. بیمار باید بداند که ممکن است به دنبال شیمی درمانی، موهای سر و مژه و ابروهایش بریزد ولی این جزو درمان اوست و باید چند ماه با این مشکل ها زندگی کند و بداند که اگر همکاری خوبی با درمانگران خود داشته باشد هم ریشه سرطان از بدنش با امداد الهی و کمک پزشکان کنده خواهد شد و هم مشکل های پوست و مویش به تدریج رفع خواهند شد.



ساناز خصوصی     
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )     

 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

 
آخرین بروز رسانی: چهارشنبه, 12 شهریور 1393 - 11:19
بازديد:19305587

بازدیدکنندگان آنلاین : 533