اضافه به علاقمندي ها (Add To Favorites)   
شنبه, 29 آذر 1393      
منطقه آزاد بندر انزلي وپيامد هاي آن در اقتصاد گيلان مشاهده در قالب پی دی اف چاپ معرفی به دوستان
(1 رای, میانگین 5.00 از 5)
دوشنبه ، 22 مهر 1387 ، 13:30

عنوان پژوهش:   منطقه آزاد بندر انزلي وپيامد هاي آن در اقتصاد گيلان
موضوع:   بررسيبخش هاي مختلف اقتصادي منطقه آزاد انزلي
نام واحد :   تحقيقات
پژوهشگر(ان):   سيد علي حسيني
سال پژوهش :
1385 
شماره گزارش :
41

كليد واژه :   مناطق آزاد- اقتصاد- استان گيلان
چكيده پژوهش:     
مناطق‌ آزاد دنيا به منظور تقويت صنايع داخلي، دسترسي آزاد با بازارهاي مصرف و بهبود اشتغال، افزايش صادرات و پيوند بافت داخلي اقتصاد کشور با اقتصاد جهاني در مناطق مختلف دنيا ايجاد گرديده است.
اهداف ايجاد مناطق آزاد در دنيا را مي توان به شرح ذيل خلاصه کرد:‌1ـ جلب سرمايه هاي خارجي؛2 ـ ايجاد فرصت هاي اشتغال؛3 ـ کسب درآمدهاي ارزي و افزايش صادرات؛4 ـ دستيابي به تکنولوژي پيشرفته؛5 ـ جذب نقدينگي؛ 6 ـ محروميت زدائي از مناطق که امکان رشد و توسعه بالقوه را دارند.
انديشه تاسيس و راه اندازي مناطق آزاد در ايران به دهه 30 بر مي گردد.در اين راستا درسال 1368 بر اساس تبصره 19 قانون برنامه پنجساله اول توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور به دولت اجازه داده شد که در سه نقطه مرزي کيش، قشم و چابهار اقدام به تاسيس مناطق آزاد تجاري و صنعتي کند .
در سال 1383 علاوه بر سه منطقه آزاد کيش، ‌قشم و چابهارسه منطقه آزاد ديگر بنام هاي اروند، ‌انزلي و ارس تصويب و تاسيس شد. متاسفانه در گيلان منطقه آزاد از دستيابي اهداف شکل گيري خود دور مانده است.
بنابراين اين پژوهش با هدف نقش رسانه ملي و استاني در آگاهي بخشي و آشنايي مردم گيلان با اثرات و پيامدهاي آن در اعتماد بخشي به تلاش هاي دولت به منظور رفع مشکلات و جذب سرمايه هاي داخلي و خارجي شکل گرفته است.
مزيت هاي انزلي براي ايجاد منطقه آزاد تجاري ـ صنعتي شامل برخورداري از نيروي کار کافي و مناسب، منابع عظيم و مواهب و ثروت هاي دريايي، برخورداري از امکانات، نزديکي بندر انزلي با بنادر مهم دنيا و مسافت اندک بندر انزلي با شهرهاي صنعتي و پايتخت ايران نسبت به ساير بنادر ايران و ... است.
منطقه آزاد بندر انزلي به منظور تسريع در انجام امور زير بنايي، عمران و آباداني، رشد و توسعه اقتصادي، سرمايه گذاري و افزايش در آمد عمومي، ايجاد اشتغال سالم و مولد، تنظيم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهاي جهاني و منطقه اي، توليد و صادرات کالا هاي صنعتي و تبديلي و ارائه خدمات عمومي در انزلي شکل گرفت.

 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

 
آخرین بروز رسانی: شنبه, 29 آذر 1393 - 09:26
بازديد:22020109

بازدیدکنندگان آنلاین : 639