رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

8 نکته ي رژيمي فوق ‌العاده - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

8 نکته ي رژيمي فوق ‌العاده

وسوسه غذا خوردن در يک مهماني، وقتي تازه رژيم گرفته ‌ايد، خيلي دشوار است ولي جالب است كه بدانيد متخصصان تغذيه روي هيچ خوراکي، علامت مطلقاً ممنوع براي شما نصب نکرده‌ اند.

فقط بايد عادت کنيد که متعادل غذا بخوريد. اين نوشته 8 عادت را به شما آموزش مي ‌دهد که عمل به آن ها شما را لاغر مي‌ کند و در عين حال مي ‌توانيد با خيال آسوده غذا بخوريد.

هيچ‌ وقت مستقيما از داخل بسته و يا ظرف اصلي، تنقلات را ميل نکنيد.

مي‌ خواهيد يک تکه شکلات بخوريد؟ تصميم داريد کمي چيپس و پفک و يا پاستيل ميل کنيد؟ اجازه داريد هر خوراکي ‌اي که ميل داريد نوش جان کنيد ولي اين نکته را مدنظر داشته باشيد که براي جلوگيري از پُرخوري هيچ‌ وقت مستقيما از درون پاکت و يا بسته خوراکي ‌ها، تکه ‌هاي آن ها را برنداريد چون وقتي گرم لذت خوردن مي ‌شويد اصلا حواس‌ تان نيست که نصف يک قوطي چيپس و يا بسته بيسکوييت را چشم بسته نوش جان کرده ‌ايد. راه‌ حل ‌اش اين است که از اول چند عدد از خوراکي‌ مورد علاقه ‌تان را برداشته و داخل ظرف قرار دهيد و همان را ميل کنيد. از ياد نبريد كه قوطي و ظرف اصلي را درون کابينت قرار دهيد و بعد به سوي صندلي برگرديد و خوراکي ‌تان را ميل کنيد. خوردن تنقلات جلوي تلويزيون از درون قوطي و يا پاکت آن، يکي از روش‌ هايي است که رژيم شما را کاملا بر هم مي ‌زند.

اگر يک بشقاب پُر ناهار و شام ميل داريد، بشقاب ‌تان را از سالاد پُر کنيد.

دوست داريد براي ناهار يا شام يک بشقاب غذا ميل کنيد؟ اشکالي ندارد. يک بشقاب بزرگ برداريد و آن را با انواع سالادهاي روي ميز و سبزيجات پُر کنيد. البته مي ‌توانيد سراغ ميز اصلي غذا برويد و يک بشقاب بزرگ سوپ سبزيجات و يا گوشت و قارچ و يا سوپ جو براي خودتان بکشيد. ناهار و شام شما، حسابي کم کالري خواهد بود و سرشار از آب نيز هست. در عين حال از چربي‌ هاي اضافي غذاها در امان خواهيد ماند و البته شما هم يک بشقاب پُر، غذا ميل کرده‌ ايد.

براي شام، يک بشقاب پُر از سبزيجات و ميوه‌ هاي تازه تدارک ببينيد.

اگر مي ‌خواهيد تناسب اندام‌ تان را حفظ کنيد، بايد برخي عادت‌ هاي خوب را در خودتان به وجود آوريد. يکي از اين روش‌ ها اين است که براي شام يک بشقاب پُر از سبزيجات و ميوه‌ هاي تازه تدارک ببينيد. اين شام هم سالم است و هم در عين حال شما را به رژيم لاغري ‌تان پاي بند نگه مي ‌دارد.

هميشه کوچک ‌ترين اندازه را سفارش دهيد.

هميشه دنبال حذف خوراکي ‌هايي که دوست داريد، نباشيد؛ به جاي آن، سعي کنيد کوچک ‌ترين اندازه‌ ها را انتخاب کنيد. به طور مثال، در مهماني‌ به جاي برداشتن يک شيريني خامه ‌اي بزرگ، يک شيريني کوچک برداريد و يا اگر در آخر هفته با دوستان‌ تان به يک رستوران رفته‌ ايد يک ساندويچ کوچک و جمع و جور را به " سوپر ساندويچ‌ ها " ترجيح دهيد و يا به جاي مرغ سوخاري سه تکه، يک بسته مرغ سوخاري دو تکه و يا يک تکه سفارش دهيد. البته در نظر داشته باشيد که شما مجاز هستيد بزرگ ‌ترين ظرف سالاد بدون سُس و چربي اضافه را سفارش دهيد.

زمان معيني را براي غذا خوردن‌ تان درنظر بگيريد.

غذا خوردن‌ شما چه‌ قدر طول مي ‌کشد؟ دو دقيقه؟ سه دقيقه؟ کمتر؟ اگر دوست داريد پُرخوري نکنيد، حداقل 10 دقيقه زمان براي غذا خوردن ‌تان در نظر بگيريد. جالب است بدانيد که معده شما به 10 دقيقه زمان نياز دارد تا پيام‌ هايي به سمت مغز شما بفرستد و شما احساس سيري کنيد. اگر شما زودتر از اين زمان غذاي ‌تان را تمام کنيد، احساس سيري نمي ‌کنيد و ناخودآگاه سعي خواهيد كرد در اين زمان باقي‌ مانده پُرخوري کنيد. بنابراين روش درست اين است که وقتي بشقاب غذا را جلوي شما مي ‌گذارند حداقل 10 دقيقه طول دهيد. مي‌ توانيد با دوستان‌ تان يا اعضاي خانواده دور سفره غذا گپ بزنيد و يا اگر در منزل تنها هستيد، در وسط غذا روزنامه بخوانيد. اين کار باعث مي ‌شود که زمان غذا خوردن‌ تان را طولاني ‌تر کنيد.

خالي کردن بشقاب ‌تان را فراموش نکنيد.

شما عادت داريد کاملا بشقاب ‌تان را پاک کنيد سپس از سر ميز غذا بلند شويد؟ اين، اشتباه است. شما بايد به اندازه غذايي که در ظرف ‌تان ريخته ‌اند توجه نکنيد، هر چه ‌قدر که فکر مي ‌کنيد شما را سير مي ‌کند و كافي است، ميل کنيد و باقي را براي روز بعدتان در يخچال بگذاريد. شما لازم است باقي ‌مانده غذا را دور نريزيد ولي نبايد به بهانه پاک کردن ته بشقاب ‌تان با غذا خودکشي کنيد. يادتان باشد كه هر غذايي كالري دارد و انتخاب ‌هاي شما بهتر است از نوع كم كالري باشد.

با چنگال غذا بخوريد.

فرمان هفتم ما براي داشتن اندامي متناسب اين است که براي غذا خوردن از چنگال و يا قاشق‌ هاي کوچک‌ تر استفاده کنيد. چنگال باعث مي ‌شود که شما حين غذا خوردن اندازه‌ هاي کوچک ‌تري از غذا را ميل کنيد و در عين حال باعث مي ‌شود که شما زمان غذا خوردن ‌تان را طولاني ‌تر کنيد. نتيجه اين كه شما طي 10 دقيقه با چنگال غذاي کمتري مي‌ خوريد و در عين حال احساس سيري كامل به شما دست مي ‌دهد.

تلويزيون را خاموش کنيد.

بسياري از خانواده ‌هاي ايراني عادت دارند جلوي تلويزيون ناهار و شام ميل کنند ولي اين روش، شما را چاق مي ‌کند چون شما حواس ‌تان نيست که چه ‌قدر غذا مي‌ خوريد. پس اگر نمي خواهيد مازاد بر نيازتان دريافت كنيد، سر ميز غذا بنشينيد و فقط در كنار خانواده، غذا ميل كنيد.

ترجمه: دکتر گلرخ ثريا

هفته نامه سلامت