سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

23کنگره شهدا از ابتدای آذرامسال تاکنون برگزار شده است - نمایش محتوای خبر

 

 

23کنگره شهدا از ابتدای آذرامسال تاکنون برگزار شده است

شناسه : 45614382

23کنگره شهدا از ابتدای آذرامسال تاکنون برگزار شده است

رشت - ایرنا - معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از ابتدای آذرماه امسال تاکنون، 23کنگره شهدا در استان های مختلف کشور برگزار شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،ˈسید ضیاء هاشمیˈ شامگاه سه شنبه در کنگره شهدای دانشجو استان گیلان در رشت، با بیان این مطلب افزود: کنگره کشوری شهدای دانشجو نیز 16 آذر سال آینده در تهران برگزار خواهد شد.

وی پیام شهدا را همواره حفظ وحدت ، همدلی و اقتدار و انسجام در کشور خواند و ادامه داد: مراجعه به وصیت نامه ها شهدا نیز گواه این مطلب است که آنان ما را به حفظ وحدت و انسجام در کشور دعوت می کنند.

معاون وزیر علوم شهدا را سرمایه های اجتماعی در کشور دانست و اظهار داشت: وجود شهدا انسجام بخش و همبستگی آور است.

وی بیان کرد: دانشجویان شهید، اساتید و کارگران شهید، اقلیت های دینی از شمال، جنوب و غرب کشور و اهل سنت در جریان دفاع از عزت و کرامت ملت ایران تلاش کردند.

هاشمی با بیان این که وجود شهدا برای ما در جامعه همواره پیوند دهنده الفت است، تصریح کرد: همه ما بایستی سیره و سلوک شهدا را بشناسیم و در راستای آن قدم برداریم.

وی یاد و نام شهدا را آرامش بخش دانست و یادآور شد: اگر امروز در جامعه از بروز برخی از آسیب ها و عوارض اجتماعی دغدغه داریم، یاد شهدا به ما کمک می کند تا بر فراز و نشیب ها فائق آییم.

هاشمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی از جمله شهدای دانشجو بیان کرد: شهدای دانشگاهی بین عقاید دینی و مسولیت های علمی خود هماهنگی داشتند و پیوند و تعادل منطقی بین دینداری ایجاد کردند.

وی با بیان این که امروز فرهنگ شهادت برای ما الگو و راهنماست، خاطرنشان کرد: فرهنگ شهادت نه تنها در حوزه دفاعی بلکه در بخش های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی الگو است.

حجت الاسلام و المسلمین ˈ شهاب مرادیˈ یکی از کارشناسان مذهبی نیز در کنگره شهدای دانشجوی استان گیلان با اشاره به جایگاه رفیع شهدا گفت: سراسر زندگی شهیدان برای ما درس است که بایستی از آن الگو بگیریم.

وی با بیان این که شهدا برای دفاع از کشور و حفظ امنیت جانشان را فدا کردند، افزود: گریه برای شهید و توسل به شهدا، ریشه های عمیق در فرهنگ ما دارد.

وی اظهار کرد: همه مومنان در روز قیامت حساب و کتاب دارند اما شهدا کسانی هستند که حساب و کتابی ندارند.

این کارشناس مذهبی محبت اهل بیت را مهم دانست و خاطر نشان کرد: محبت اهل بیت ملاک اصلی رزمندگان و شهدا بود.

زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدای دانشجو ، ارایه الگوهای رفتاری برای دانشجویان بر اساس سبک زندگی شهدای دانشجو و ترویج فرهنگ فداکاری و ایثار از اهداف برگزاری این کنگره عنوان شد.

استان گیلان 97 شهید دانشجو دارد.