جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

۱۰ راهکار برای از بین بردن اضطراب آزمون - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

۱۰ راهکار برای از بین بردن اضطراب آزمون

۱۰ راهکار برای از بین بردن اضطراب آزمون


۱. شب پیش از کنکور حتما دوش بگیرید. خیلی موثر است. دوش گرفتن، منفذهای پوستتان را باز می کند و کمکتان می کند تا هم آرام تر شوید، هم فکرتان بهتر کار کند.
۲. شامتان حتما سبک باشد. شب پیش از کنکور از غذای زیاد و سنگین پرهیز کنید که هم دشمن آرامش است هم خوابتان را به هم می زند.
۳. صبحانه را هم سبک بخورید اما کافی. نکند گرسنه سر جلسه بروید. هیچ خوب نیست! چند شکلات و ماده قندی کم حجم هم با خودتان ببرید سر جلسه که اگر احیانا احساس ضعف کردید، دستتان خالی نباشد.
۴. دست کم نیم ساعت قبل از شروع امتحان در حوزه امتحانی تان حاضر شوید.
۵. وقتی می نشینید روی صندلی و منتظر می شوید تا جلسه کنکور رسما شروع شود، احتمالا قلبتان تندتر می زند و استرستان بیشتر می شود. نترسید؛ کاملا طبیعی است! بقیه هم همین طورند. راحت بنشینید و چند نفس عمیق بکشید تا آرامشتان آرام آرام برگردد.
۶. به خودتان تلقین کنید که هر چه خوانده اید، یادتان مانده است. تمام قوای فکری تان را روی همین موضوع متمرکز کنید. اما اگر احساس می کنید مطالبی که خوانده اید و از یادتان رفته است، خیلی زیاد است؛ این را بدانید که تقریبا همه همین طورند. بالاخره آدم باید تفاوتی با رایانه داشته باشد؛ مگر نه؟!
۷. ساعت یادتان نرود! حتما ساعتتان را سر جلسه ببرید. به تست های هر درس دقیقا طبق وقت پیشنهادی دفترچه جواب بدهید. اگر وقتتان در یک درس تمام شد و هنوز تست هایی را بی پاسخ یا نخوانده گذاشته اید، مهم نیست. بروید سراغ درس بعدی و همین طور در هر درس طبق وقت پیشنهادی ادامه بدهید. اگر وقت اضافه آوردید، برگردید و تست هایی را که اصلا نخوانده بودید، بخوانید و اگر توانستید، جواب بدهید.
۸. در طول امتحان چند بار نفس عمیق بکشید. این طوری اکسیژن بیشتری به سلول های مغزتان می رسد، آرام تر می شوید و حافظه تان هم شارژ می شود.
۹. پاسخ هر تست را بلافاصله در پاسخنامه وارد کنید. مبادا جواب ها را فقط در دفترچه سوالات علامت بزنید و وارد کردن آنها به پاسخنامه را بگذارید برای انتهای جلسه. این کار واقعا خطرناک است.
۱۰. در دفترچه سوالات، کنار هر تستی که اصلا بلد نیستید و نمی خواهید جواب بدهید، ضربدر بزنید و کنار هر تستی که جوابش را می دانید اما فکر می کنید رسیدن به جواب نهایی اش وقت زیادی از شما می گیرد، نقطه بگذارید و بروید سراغ تست هایی که یا جوابشان را بلدید یا احساس می کنید زودتر به جواب می رسید. وقتی تست های یک درس را تا انتها خواندید و جواب دادید، دوباره برگردید و بروید سراغ تست های نقطه دار و هر قدر که از وقت پیشنهادیتان برای آن درس مانده بود، بگذارید برای رسیدن به جواب نهایی همان تست ها.


روزنامه جام جم