جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

ییلاق پَره‌سَر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

ییلاق پَره‌سَر

Loading the player...

پَره‌سَر یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است. شهر و بخش کوچک پره سر یکی از شهرهای تابع در جوار شهرستان تالش واقع است و یکی از شهرهایی ست که اقوام تالش و گیلک و ترک و کرد در روستاهای آن ساکن اند. نیروگاه ارده در روستای نوکنده این شهر واقع شده‌است این شهر با هشتپر ۲۵ کیلومتر فاصله دارد.
از روستاهای پیرامون این شهر می‌توان به رودکنار، ماضوپشت، صیقل‌سرا و جنبه‌سرا اشاره کرد. از دیدنی‌های پره‌سر می‌توان به آبشار ویسادار واقع در ۱۳ کیلومتری پره سر اشاره کرد. این آبشار از سطح رود خانه ۲۵ متر ارتفاع دارد.

از دیگر مناطق دیدنی این شهر می‌توان مسجد سفید هزار ساله(ایسبیه مزگت)اشاره کرد یا ییلاقات زیبای ارده، وسکه، زندانه، یالاو را نام برد یا مناطق باستانی مانند ییلاق وسکه و چروده را می‌توان ذکر کرد
که دامنه های بی نظیرکوههای آن خصوصاً در فصل تابستان و بهار چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

مهمترین کوههای بخش بخش پره سر عبارت اند از: سیاه کوه ، آق مسجد، رَزَن ، مَرزون سَر، چله ، اَریوْدار یا وزمستون . رودهای شفارود و دیناچال در آن جریان دارد. کش رود/ کیش رود از کوههای مغرب شهر سرچشمه می گیرد و در پنج کیلومتری شمال غربی آن به دریای خزر می ریزد.

نوع: تولید ویژه نمایشی

موضوع : دیدنی های گیلان

عوامل برنامه عبارتند از:

تهیه کننده : سیرنگ پوررحیمی

کارگردان: صادق حسین پور

تولید ویژه: خانم معصومه مفیدی

 

Pareh Sar (Persian: پره سر‎, also known as Bāzār Pareh Sar) is a city in and the capital of Pareh Sar District, in Rezvanshahr County, Gilan Province, Iran. At the 2006 census, its population was 7,875, in 2,027 families.