سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

یاد ایام - نمایش محتوای سیما

 

 

یاد ایام

Loading the player...

شبکه باران برای مخاطبان خود در بهمن امسال به يمن سی و پنج سالگی انقلاب اسلامی، مستند جالب و شنیدنی یاد ایام را آماده پخش نموده است. این مستند مربوط به خاطرات دوران انقلاب و پیش از انقلاب آیت الله قربانی و مبارزات ایشان در سال های شکل گیری انقلاب می باشد.

زین العابدین قربانی در سال۱۳۱۲ شمسی در یک خانواده مذهبی و کشاورز در روستای پنجاه ( از روستاهای لاهیجان) دیده به جهان گشود. در پنج سالگی از نعمت وجود پدر محروم شد و تحت حمایت مادر بود. وی مقطع ابتدایی را در زادگاهش با موفقیت ویژه طی کرد و درسال ۱۳۲۷ برای تحصیل علوم دینی و خوزوی به لاهیجان عزیمت کرد و در مدت دو سال تا سیوطی، مغنی و حاشیه را فرا گرفت. درسال ۱۳۲۹ به حوزه علمیه قم عزیمت کرد.

پس از فراگیری دروس مقدماتی و سطح از محضر اساتید بزرگی استفاده کرد وبه درجه اجتهاد رسید. او عضو برجسته هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین به عنوان استاد راهنمای و موسس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان است. او از سال ۱۳۳۱ با پیوستن به جمع فدائیان اسلام به رهبری نواب صفوی وارد مبارزات سیاسی شد.

درسال ۱۳۳۲ با نواب صفوی وبرادران واحدی از نزدیک آشنا و مرتبط شد. پس از بازداشت آنان، مدتی را در اختفا بسر برد و در آن ایام با سید علی خامنه‌ای و هاشمی نژاد آشنا گردید که ارتباط دیرینه‌شان با ولی فقیه، با صمیمیت ادامه دارد. قربانی مبارزه‌ای با رژیم سلطنتی را از سال ۱۳۴۰ به رهبری آیت‌الله خمینی آغاز کرده و در ایام تبعید وی، به دلیل سخنرانی‌های ضد رژیم بارها دستگیر و زندانی شد.

درسال ۱۳۴۴ پس از عزیمت دکتر بهشتی به هامبورگ آلمان و لو رفتن جلسه (حکومت اسلامی از دیدگاه فقه شیعه) که با نظارت بهشتی و چهل تن دیگر از جمله قربانی تشکیل شد آیت‌الله قربانی دستگیر و زندانی گردید.

در سال ۱۳۵۰ در مجلس ترحیم سید اسدالله اشکوری که در انزلی محله لنگرود تشکیل شده بود، سخنرانی کرده به همین جهت دستگیر و به شش ماه زندان و پنج سال ممنوعیت از فعالیت‌های دینی، علمی و خروج از کشور محکوم گردید. دراین دوران بود که به دعوت مطهری، به امامت جماعت حضرت ابو الفضل تهران (خیابان تاج) مشغول گردید، ولی پس از مدت کوتاهی به دستور ساواک از آنجا اخراج شد. در این دوران بارها خود و خانواده‌شان مورد اهانت و تعرض چماقداران نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

از استادان زین العابدین قربانی میتوان به اما م موسی صدر و مشکینی و آیت‌الله سلطانی، آیت‌الله آقا رضا صدر و درس خارج فقه و اصول را از آیت‌الله العطمی بروجردی و خمینی به مدت ۱۰ سال و فلسفه و تفسیر را از استاد علامه طباطبایی به مدت ۸ سال فرا گرفت.

سال تولید: 1393

تهیه کننده: بهمن اکتسابی

مجری: مهدی لطفی

تدوین: جعفر رحیمی مقدمجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ