سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۷ مرداد ۱۴۰۰

گیلان گشت - نمایش محتوای سیما

 

 

گیلان گشت

Loading the player...
حکام قدیم گیلان به شکار علاقه فراوان داشتند. در عملیات شکار که چاه نخجیر نامیده می شد، ابتدا قسمتی از جنگل به عنوان شکارگاه انتخاب می شد. سپس با در هم پیچیدن شاخه های درختان دو رشته پرچین محکم به مساحت یک یا دو فرسخ درست می کردند. این دو پرچین طوری تهیه می شد که به تدریج بر یک نقطه متمرکز می شدند به گونه ای که در آخرین مرحله به زحمت گذرگاهی برای عبور یک شکار باقی می ماند. این دالان در انتها، به محوطه ای در عرض ده متر با پرچین های محکم و لانه هایی موسوم به چاه، محصور می شد. در روز شکار مردان گیل و دیلم پشت پرچین ها جمع می شدند و عده ای فریاد زنان با ساز و نقاره هیاهوی وحشت انگیزی ایجاد می کردند. این گروه بین دو پرچین پیش می آمدند و به آرامی شکار را به طرف محوطه مورد نظر می راندند. اطراف محوطه و کمی بالاتر، صفه کوچکی ایجاد می شد که در آنجا مردان جای می گرفتند و هنگامی که حیوان به دام می افتاد درهای لانه ها را می بستند.
«گیلان گشت» برنامه ایست تلویزیونی کاری از سیمای مرکز گیلان که به توانمندی های روستاهای دورترین مناطق گیلان می پردازد. این مجموعه به روستاهای گیلان که کمتر مورد توجه بوده و پتانسیل های لازم برای توانمندی های کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری و اقتصادی را دارامی باشند – می پردازد.
برنامه گیلان گشت همچنین با تهیه گزارش از آداب ورسوم روستاها، برگزاری جشنواره های بومی محلی و رشادت های شهدای دورترین مناطق روستایی این برنامه را تقدیم بینندگان می کند. گیلان گشت در روزهای سه شنبه هر هفته بمدت 35 دقیقه از سیمای مرکز گیلان پخش می شود و مورد توجه بینندگان قرار گرفته است.
 
سال تولید: 1393
تهیه کننده : محسن سمندری
نویسنده و اجرا: مرتضی جلوه
تصویربردار: حسین طالبی 
تدوین: سید جعفر رحیمی مقدم