جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

گیاه کلزا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

گیاه کلزا

Loading the player...

 

کلزا (brassica napus) به عنوان یکی از گیاهان دانه روغنی مهم در مناطق معتدله دارای طیف نسبتاً وسیعی از سازگاری اقلیمی است.
به علت میزان روغن موجود در دانه های گیاه کلزا، این گیاه برای سده های پی در پی کشت می شود. محل رویش این گیاه در ابتدا در کرانه ی شرقی دریای مدیترانه بوده است گرچه استفاده از آن سابقه ای بسیار طولانی دارد. شواهدی موجود است که این گیاه و روغن آن، در 2000 سال پیش از میلاد مسیح در هند استفاده می شده است. در اروپای میانه این گیاه از قرن چهاردهم کشت میشود. از قرن هفدهم میلادی، این گیاه در مقیاس های بزرگ در اروپا کشت میشود.غذاهای تولید شده از واریته های مختلف کلزا دارای ۳۸ درصد پروتئین می باشد و آمینو اسیدهای کلزا مکمل سویا بوده و این محصول اغلب شامل همان ارزش غذائی را دارا هستند.

با توجه به سودآور بودن تولید کلزا و نیاز کشور به تامین مواد اولیه تولید روغن خوراکی غبت کشاورزان گیلان به کشت کلزا افزایش یافته است. کشت این دانه روغنی در نیمه دوم سال، از شسته شدن خاک با باران‏‌های شدید می‏‌کاهد و ضمن جلوگیری از فرسایش خاک، از جاری شدن سیل نیز تا حدودی جلوگیری می‏‌کند.

همه ساله در گيلان پس از پايان برداشت برنج شاليكاران به كشت دوم مي پردازند در صومعه سرا نيز اين كار رواج بسياري دارد. يكي از اين محصولات كشاورزي كلزا است كه در گيلان به خصوص صومعه سرا بسيار كشت مي شود و از لحاظ اقتصادي براي كشاورزان بسيار سودمند است.

 

Rapeseed (Brassica napus), also known as rape, oilseed rape, rapa, rappi, rapaseed (and, in the case of one particular group of cultivars, canola), is a bright yellow flowering member of the family Brassicaceae (mustard or cabbage family). The name derives from the Latin for turnip, rāpa or rāpum, and is first recorded in English at the end of the 14th century. Older writers usually distinguished the turnip and rape by the adjectives round and long (-rooted), respectively. Brassica napobrassica is sometimes considered a variety of Brassica napus. Some botanists include the closely related Brassica campestris within B. napus.

Brassica napus is cultivated mainly for its oil-rich seed, the third largest source of vegetable oil in the world.

 

نوع: تولید ویژه نمایشی

موضوع : جاذبه های طبیعی استان


عوامل برنامه :

تولید ویژه: معصومه مفیدی