رونق تولید ملی | دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

گلستان قرآن - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گلستان قرآن

اِنَّ البَيتَ اِذا كَثُرَ فيهِ تِلاوَةُ القُرآنِ كَثُرَ خَيرُهُ وَ اتَّسَعَ اَهلُهُ وَ اَضاءَ لاَهلِ السَّماءِ كَما تُضى ءُ نُجومُ السَّماءِ لاَهلِ الدُّنيا؛

خانه اى كه در آن قرآن فراوان خوانده شود، خير آن بسيار گردد و به اهل آن وسعت داده شود و براى آسمانيان بدرخشد چنان كه ستارگان آسمان براى زمينيان مى درخشند.

كافى(ط-الاسلامیه) ج2، ص610

1-  قرآن كریم دارای سی جزء است ( سی پاره )، كه هر جزء با جزء د یگر از نظر طول برابر است. احتمال دارد كه حضرت رسول (ص)، (در این كه تقسیم از سوی  پیامبر صورت گرفته باشد شاهدی در دست نیست ) یا جانشینان ایشان این تقسیم را، برای تسهیل قرائت روزانه انجام داده اند.

2- در بعضی قرآن ها هر جزء قرآن را به دو حزب تقسیم نموده اند و در بعضی قرآن ها هر كدام از این دو حزب را باز به چهار قسمت ربع الحزب، نصف الحزب، ثلاثه  ارباع  الحزب و حزب كامل تقسیم نموده اند و در بعضی از قرآن ها هر جزء را به چهار حزب تقسیم كرده اند بنابر این قرآن ها یا 60 حزبی هستند یا 120 حزبی. این تقسیم بندی ها برای سهولت در حفظ تعیین حصه های  یو میه و یا برای سهولت در مرور محفوظات و ... می باشد.

3- تقسیم درونی و تفصیلی دیگر قرآن، به ركوعات است. ركوعات بر خلاف سایر تقسیم بندی های  قرآن طول و اندازه مساوی و معین ندارد، بلكه تعداد و مقداری از ایات به دنبال هم را كه از نظر معنا و موضوع مرتبط و مشابه هستند یك ركوع گغته می شود و گاهی بعضی از اهل تسنن بعد از سوره فاتحه نماز ها یك ركوع از قرآن را تلاوت می نمایند و وجه تسمیه آنهم  قبول و تصدیق و تعظیم و ركوع  در مقابل خداست و یا چون بعد از تلاوت یك ركوع از آیات  به ركوع می روند. عدد ركوعات بنابر مشهور 540 فقره  است.

4- دو آیه در قرآن كریم هست كه صنعت قلب مستوی  یا عكس كامل دارد ، یعنی از هر دو سو یكسان  خوانده می شود:

1- " كل فی فلك " یس، 40

2 - ربك  فكبر " مدثر، 3

5- دو آیه در قرآن هست كه تمامی حروف الفبا  در آنها به كار رفته است،

الف: آیه 154 سوره آل عمران ( ثم انزل علیكم من بعد الغم امنه  و نعاسا یغشی طا ئفه منكم ... تا آخر آیه )

ب: آیه 29 ( آیه آخر ) سوره فتح كه آغاز آن چنین است: " محمد رسول الله و... تا آخر آیه".

6- از مبان عناوین قرآن، به طور مسلم چهار عنوان به صورت اسم در قرآن به كار رفته است، كه به ترتیب اهمیت و كثرت، عبارتند از :

قرآن : بل هو قرآن مجید. آیه 21 سوره بروج . كه این عنوان  58  مورد به همین صورت و 10 مورد به صورت " قرآنا " به كار رفته است.

كتاب : كتاب انزلناه  الیك. آیه 29 سوره ص . این عنوان نزدیك به صد مورد برای قرآن به كار رفته است.

ذكر : هذ ا ذ كر مبارك . آیه 50 سوره انبیاء . و نیز آیه 9 سوره حجر . این واژه در 20 مورد برای قرآن به كار رفته است.

فرقان : تبارك الذی نزل الفرقان علی عبده . آیه 1 سوره فرقان

توضیح: زرقانی " تنزیل " را نیز بر اسامی  فوق افزوده  است. سه عنوان كتاب، ذكر و فرقان برای كتب  آسمانی  دیگر نیز ذكر گردید. و تنها عنوان قرآن، به صورت اسم خاص برای این كتاب آ سمانی مطرح است. 

تبیان

«گلستان قرآن» برنامه ای است رادیویی که به ترویج فرهنگ قرآنی و انس با قرآن می پردازد.

این برنامه تولیدی در روزهای دوشنبه و سه شنبه هر هفته از ساعت 15 به مدت 30 دقیقه  روی موج MW و با فرکانس 657 و همچنین موج AM با فرکانس 1251 کیلوهرتز از رادیو گیلان پخش می شود.

برنامه «گلستان قرآن» با موضوعات مختلف شامل: مطالب و دانستنی های قرآنی، نشانه ها و اشاره ها، کوثر نور، نمایش قرآنی بر اساس یکی از آیات اخلاقی، مسابقه قرآنی به صورت تلفنی بر اساس آیه ها و سوره های قرآنی، اخبار قرآنی از مراکز فعال قرآنی در استان، قرآن از کلام بزرگان، احادیث و روایات در محضر بزرگان، قرآن و زندگی و گزارش های قرآنی جهت آشنایی با حافظان ، قاریان و مربیان قرآنی تقدیم شنوندگان می شود.

عوامل برنامه :

نویسنده : مسعود محمدزاده

تهیه کننده : مسعود محمدزاده

گوینده : امین فلاح عطایی

صدابردار: زهره خوش خلق

گزارشگر : اکرم شاکری