سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۸ مرداد ۱۴۰۰

گذری بر شالیزارهای گیلان در نیمه دوم سال - نمایش محتوای خبر

 

 

گذری بر شالیزارهای گیلان در نیمه دوم سال

شناسه : 62940058

گذری بر شالیزارهای گیلان در نیمه دوم سالگیلان با داشتن 405 هزار هکتار زمین کشاورزی، یکی از مهم ترین قطب های کشاورزی کشور است. از 317 هزار بهره بردار بخش کشاورزی این استان، حدود 300 هزار نفر شالیکارند که درنیمه اول سال در 238 هزار هکتار از شالیزارهایشان، به تولید برنج مشغولند.

حدود 20سال است که شالیزارهای گیلان پس از برداشت برنج خالی نمانده و از آنها برای تولید محصولاتی چون راتون، سبزیجات برگی وغده ای، شبدر، گندم، جو و حبوبات در قالب کشت دوم استفاده می شود. براساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی گیلان به دلیل وجود فوایدی همچون افزایش تولید و درآمد خانوارهای روستایی، بهبود شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک، کاهش مصرف سموم و کودهای شیمیایی و تولید محصول سالم، هر ساله سطح زیر کشت ومیزان تولید محصولات کشت دوم در این استان افزایش می یابد.

رییس سازمان جهادکشاورزی گيلان می گوید: پارسال شالیکاران گیلانی، 72 هزار هکتار از شالیزارهایشان را به زیرکشت محصولات کشت دوم بردند که7هزار هکتار بیشتر از سال 91 بود.

علیرضا شعبان نژاد بابیان اینکه این شالیکاران پارسال،250 هزار تن محصولات کشت دومی به ارزش حدود 400 میلیارد تومان از شالیزارهای خود برداشت کردند گفت : البته سطح زیر کشت محصولات کشت دوم هنوز آنگونه که باید ارتقا نیافته و وجود مشکلاتی چون نبود سامانه های زهکشی مناسب در شالیزارها، فراوانی احشام سرگردان و نبود بذر مرغوب و مقاوم به شرایط آب وهوایی نیمه دوم سال،باعث شده بخش اعظمی از شالیزارهای استان- معادل 166هزار هکتار - نیمه دوم سال خالی باقی بماند .

وی می گوید: اگر چه در سال های اخیر توانسته ایم با آگاه کردن شالیکاران از مزایای کشت دوم در قالب دوره های آموزشی، جلوگیری از رهاسازی دام از طریق رایزنی با فرمانداران و دهیاران، افزایش سطح یکپارچه سازی شالیزارهای به 68 هزار هکتار و ایجاد زهکش تا حدود زیادی مشکلات کشت دوم را حل کنیم اما هنوز تا استفاده کامل از تمام ظرفیت های  شالیزارهای گیلان فاصله بسیار است.

بررسی ها نشان می دهد مراکز تحقیقاتی و پژوهشی نیز بیشترین تحقيقات خود را به امور بهزراعی محصولات کشت دوم معطوف کرده اند. ربیعی مسئول هماهنگی امورکشت دوم موسسه تحقیقات برنج کشور می گوید: این موسسه تاکنون هیچ رقمی جدیدی برای کشت دوم معرفی نکرده و فقط 7 گونه گیاهی مناطق مختلف کشور را که مناسب کشت دوم ومتناسب با شرايط آب و هوايي نيمه دوم سال درگيلان است، در اختیار کشاورزان قرار داده است.

اما برای توسعه کشت دوم در گیلان چه باید کرد؟

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گیلان می گوید:اگرچه خشکسالی امسال سبب به تعویق افتادن کشت دوم شده اما باهمت کشاورزان و باکمک ظرفیت های دیگر ازجمله محصولات شیلاتی، میتوان این طرح را درگیلان توسعه داد.

گذری بر شالیزارهای گیلان در نیمه دوم سالجهانساز افزود: از سال 76 شیلات گیلان برای توسعه کشت دوم، طرحی در دست اجرا دارد که از طریق آن، ماهی قزل آلا را از سبد تولیدی محصولات کشت دوم، بر سرسفره های خانوارهای روستایی می برد، کاری که نیازی به وجود زهکش نداشته و مشکل نبود ارقام مقاوم به شرايط آب و هوايي نيمه دوم سال را هم مرتفع کرده است.

به گفته جهانساز باوجود ناکافی بودن 150 میلیون تومان اعتبارات سالانه کشت دوم، جهاد کشاورزی به کسانی که متقاضی پرورش قزل آلا در قالب کشت دوم باشند، تسهیلات 2 تا 3میلیون تومانی پرداخت مي کند.

اما معاون آبزی پروری شیلات گیلان درگفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه شالیکاران کمتر از یک ماه پس از برداشت برنج با افزایش ارتفاع مرز شالیزارها و آبگیری آنها می توانند بچه ماهیان قزل آلا را در آن رهاسازی کنند گفت: ماهی های رها شده در شالیزار، تا قبل از سال زراعی جدید و در اسفند ماه قابل برداشت است .

بیگ تن بابیان اینکه شالیزارهای پرورش قزل آلا باید درنزدیکی چاه های آب و خانه های روستایی قرارداشته باشد گفت: اگرچه مطالعات جامعی دراین باره صورت نگرفته اما به نظر می رسد فضولات ماهی در شالیزارها سبب حاصلخیزی زمین شده و تا حدود زیادی از مصرف کود برای تولید برنج در فصل زراعی بعد موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه شالیکاران با پرورش قزل آلا در 500 متر مربع شالیزار در نیمه دوم سال، یک تا يک ونیم تن ماهی به ارزش حدود4 تا 6میلیون تومان تولید می کنند گفت : شالیکاران گیلانی پارسال از12هزار و500 مترمربع شالیزار حدود 32 تن قزل آلا برداشت کردند . این درحالی است که در سال 86 سطح پرورش قزل آلا درشالیزارها 45 هزار و 300 متر مربع و میزان تولید هم به 200تن رسیده بود .

معاون آبزی پروری شیلات گیلان، مهمترین علت کاهش تولید قزل آلا در شالیزارها را حذف اعتبارات یارانه ای شیلات برای تامین بچه ماهی از 2سال پیش اعلام کرد و گفت: تا2سال پیش بچه ماهیان بصورت رایگان دراختیار شالیکاران قرار می گرفت اما در حال حاضر هزینه تامین و رهاسازی هر قطعه قزل آلا، هزار تومان است که برای شالیکاران  هزینه بر خواهد بود.

بیگ تن با بیان اینکه 800 هکتار از شالیزارهای گیلان قابلیت پرورش ماهی قزل آلا را در قالب کشت دوم دارند گفت: درصورت پرورش ماهی قزل آلا در این شالیزارها، شالیکاران گیلانی علاوه برتولید سالانه یک میلیون و100هزار تن شلتوک، 16 هزارتن قزل آلا به ارزش حدود 200 میلیارد تومان پس از برنج  برداشت در شالیزارها تولید می کنند .

گذری بر شالیزارهای گیلان در نیمه دوم سالمعاون آبزی پروری شیلات گیلان حمایت های مالی را در توسعه کشت دوم بسیار تاثیرگذار می داند و می گوید: باوجود قرار گرفتن قزل آلا در فهرست محصولات کشت دوم،جهاد کشاورزی هیچ اعتباری برای پرورش قزل آلا از محل اعتبارات کشت دوم اختصاص نمیدهد

کوتاه سخن اینکه: به نظر میرسد با آمدن ماهی قزل آلا به شالیزارها مشکل دیرینه تولید محصولات کشت دوم در گیلان تاحدود زیادی مرتفع شده و نیمه پر باران سال گیلان، سفره شالیزارها را رنگین از ماهی قزل آلا کند. بی شک توسعه پرورش ماهی قزل آلادر قالب کشت دوم، با حمایت های مالی شالیکاران میسر خواهدبود، امری که تحقق آن علاوه بر افزایش درآمد خانوارهای روستایی، تولید محصولات شیلاتی را نیز افزایش خواهد داد .

 

 

سردبیر: کبرا اجدادی , دبیر و خبرنگار: مریم امدادی

 

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.