رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

کلاهبرداری تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی موبایلی - نمایش محتوای خبر

 

 

کلاهبرداری تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی موبایلی

شناسه : 161942785

کلاهبرداری تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی موبایلی

 رشت - ایرنا - رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان گیلان درباره کلاهبرداری تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی هشدار داد.

به گزارش عصر شنبه واحد اطلاع رسانی پلیس گیلان به ایرنا، سرهنگ ایرج محمدخانی گفت: اخیراً در یکی از شبکه های اجتماعی موبایلی پیامی برای مخاطبان ارسال شده مبنی بر اینکه شماره تلفن شما انتخاب شده و برنده جوایز ارزنده یک عدد مرسدس بنز به ارزش 30 هزار یورو یا 30 هزار یورو پول نقد، یک عدد گردن بند الماس هرمس به ارزش 10 هزار یورو یا 10 هزار یورو پول نقد و غیره شده اید.
وی افزود: بعد از این شروع وسوسه انگیز و در اختیار گذاشتن کد رهگیری، از مخاطب درخواست می شود که با شماره تلفنی که در متن پیام درج شده، برای دریافت جایزه خود تماس بگیرد و در ادامه برای تحریک هرچه بیشتر، اخطار داده می شود اگر تا 24 ساعت آینده تماس نگیرید، جایزه شما به شخص دیگری منتقل می شود.
سرهنگ محمدخانی ادامه داد: تا اینجا همه چیز به ظاهر خوب پیش می رود اما این همه ماجرا نیست بلکه واقعیت چیز دیگری است؛ در واقع این تبلیغات مربوط به شبکه های ماهواره ای خارج از کشور است که برای فریب و کلاهبرداری از هموطنان، شماره هایی را در اختیار آنان قرار می دهند و وقتی شخص با این شماره ها تماس می گیرد، اپراتور با هیجان خاصی شروع به معرفی جوایز و چگونگی نحوه شرکت در این بخت آزمایی می کند و هزینه های این تماس به حساب هموطنان اضافه می شود.
وی بیان داشت: بر اساس قراردادی که بین شرکت مخابراتی ارائه دهنده اینگونه خدمات و شبکه های ماهواره ای منعقد شده، سود حاصل از این تماس ها بین شرکت ارائه دهنده خدمات مخابراتی و شبکه های ماهواره ای تقسیم می شود.
سرهنگ محمدخانی خاطرنشان کرد: اینگونه شرکت ها، خارجی هستند و دسترسی به آنها برای شاکیان مقدور نیست بنابراین هموطنان با حفظ هوشیاری، مراقب اینگونه تبلیغات اغوا کننده و فریبنده باشند تا در دامی که این قبیل شیادان برای آنها تدارک دیده اند، گرفتار نشوند.
رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان گیلان از هموطنان خواست در صورت مواجهه با هرگونه مورد مشکوک، آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir یا ایمیل Gfata@police.ir گزارش دهند.
بنا به اعلام پلیس فتای گیلان؛ پرونده های ورودی این پلیس در سه ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 55 درصد کاهش داشته است.
طبق گفته سرهنگ محمدخانی؛ در مدت زمان ذکر شده؛ پرونده های مربوط به برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب های بانکی، مزاحمت اینترنتی، سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه بیشترین سهم پرونده های حوزه فتا را تشکیل داده اند.