جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

کام تلخ بادام کاران گیلانی با بادام خارجی قاچاق - نمایش محتوای خبر

 

 

کام تلخ بادام کاران گیلانی با بادام خارجی قاچاق

شناسه : 140018770

کام تلخ بادام کاران گیلانی با بادام خارجی قاچاق

معادل تولید سالانه بادام زمینی در گیلان، بادام خارجی قاچاق وارد بازار می شود.
سالانه حدود 10هزار تن بادام خارجی بی کیفیت به صورت قاچاق وارد بازارهای ایران بویژه گیلان می شود که این رقم تولید سالانه بادام کاران این استان شمالی ست.90 درصد بادام زمینی ایران در گیلان تولید می شود.
98 درصد بادام زمینی تولیدی گیلان را بادام کاران شهرستان آستانه اشرفیه تولید می کنند.البته در لشت نشاء وتالش هم بادام زمینی کشت می شود.
زمین های آبرفتی رودخانه سپید رود در آستانه اشرفیه  مرغوب ترین زمین برای کشت بادام زمینی است.این شهرستان قطب اول تولید بادام زمینی در ایران است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان دررشت گفت : بیشتر  بادام های بی کیفیت خارجی از کشورهای عراق ،چین و ترکیه وارد بازارها می شود و کام بادام کاران گیلانی را تلخ می کند.حبيب جهانساز با بیان اینکه بادام های خارجی قاچاق از استان های غربی ایران وارد کشور می شود افزود : ورود این بادام های بی کیفیت در فصل برداشت بادام های مرغوب ایرانی  بازار این محصول را دچار رکود می کند.
 وي با اشاره به اینکه بادام های بی کیفیت خارجی از نظر رنگ و شکل هیچ تفاوتی با بادام های مرغوب ایرانی ندارد خاطرنشان کرد :  این بادام ها فقط با خوردن قابل تشخیص  است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد : بیشتر بادام های خارجی قاچاق به قارچ آلوده هستند که مصرف آن خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.حبیب جهانساز گفت : تنها راه ورود جلوگیری از بادام های خارجی به بازارها کنترل بیشتر مرزها و استقبال نکردن فروشندگان از این بادام ها است.
سنتی بودن کشت - نبود صنایع فرآوری و فعال نبودن مرکز تحقیقات ازدیگر مشکلات کشت بادام در گیلان است.
 
منبع :خبرگیلان