سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

کالبدشکافی خشم - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

کالبدشکافی خشم

کالبدشکافی خشم


احساس خشم یکی از احساس های ذاتی انسان است و الزاما مخرب نیست. در گذشته های دور انسان با حیوانات و درندگان روبه رو می شد ولی در جامعه تغییر یافته امروزی دیگر آن موقعیت های قدیمی که لازم بود از خودمان دفاع کنیم، فرار کنیم و بجنگیم وجود ندارد و ما در اطرافمان دیگر با جانورهای وحشی روبه رو نمی شویم. در نتیجه خشم ذاتی و غریزی خود را باید کنترل کنیم، کنترل خشم به معنی خفه کردن خشم و از بین بردن آن نیست بلکه منظور این است که این احساس را با نظام اجتماعی هماهنگ کنیم.

اگر دقت کنید می بینید که در بسیاری از موارد احساس خشمی که به ما دست می دهد بسیار بیشتر از مساله ای است که اتفاق افتاده است. مثلا وقتی فردی حرفی می زند که به ما برمی خورد ما آنقدر عصبانی می شویم که می خواهیم او را کتک بزنیم در حالی که آن حرف آنقدر هم مهم نبوده است.

دکتر رضا محقق روانپزشک در زمینه خشم می گوید: خشم انرژی ماست و با احساس خشم می توانیم کنترل اوضاع را بیشتر در دست بگیریم، خشم شجاعت لازم را برای ابراز وجود به ما می دهد و بالاخره خشم باعث کسب موقعیت بهتر فردی در گروه می شود. اما این مزایا برای خشمی است که کنترل شده و در مسیر صحیح واقع شود. دکتر محقق ادامه می دهد که خشم نامتناسب می تواند به راحتی زندگی ما را مختل کند چرا که خشم سهل الوصول ترین وسیله برای سرزنش کردن، سرپوش گذاشتن روی اشتباهات و پوشاندن ترس هاست.

ما برای این که خود را آرام کنیم به راحتی از خشم استفاده می کنیم و دیگران را سرزنش می کنیم و یا با یک ابراز خشم و پرخاشگری اشتباهی که مرتکب شده ایم را می پوشانیم و وقتی با احساس های بدی مثل تحقیر شدن، شرمگین شدن و احساس گناه کردن مواجه می شویم به سرعت خشمگین شده و با خشم می خواهیم که بر این ترس ها و احساسات بد غلبه کنیم.

به گفته این روانپزشک، خشم می تواند به طور نامتناسب برای رسیدن به منافع شخصی، کنترل دیگران، احساس قدرت و جلب توجه به کار رود. مثل کودکانی که پرخاشگرند و می خواهند جلب توجه کنند و یا مردان پرخاشگر و خشمگینی که می خواهند افراد خانواده را کنترل کنند. این روانپزشک می گوید: مهم ترین مشکلی که بروز نامتناسب خشم ایجاد می کند این است که در نهایت ارتباط فرد با افراد اطرافش مختل می گردد و در نهایت به ضرر خود او خواهد شد ممکن است که در کوتاه مدت فرد بتواند کنترل اوضاع را با خشم به دست بگیرد و اعمال قدرت بکند و روی احساسات بد خود را بپوشاند و آرامش پیدا کند، اما خشم نامتناسب حتما در درازمدت باعث اختلال در روابط و در نتیجه تنها شدن فرد پرخاشگر در محیط های مختلف خواهد شد.

● محرک های محیطی خشم

دکتر محقق برای ایجاد احساس خشم محرک ها و مسبب های محیطی را لازم می داند چرا که تا محرکی ما را تحریک به خشم نکند ما خشمگین نمی شویم. این محرک ها از این قبیلند: اگر کسی در موقعیتی قرار بگیرد که در اثر وجود موانعی نتواند به هدفش برسد و ناکام شود، مثل گرسنگی شدید، سر و صدای زیاد، گرما و سرمای زیاد، خستگی، مشکلات و محدودیت های جسمی، موانع محیطی، افراد، شرایط خاص مثل ترافیک و... که می توانند باعث بروز خشم شوند. اگر کسی مورد حمله واقع شود، که هم از لحاظ فیزیکی است و هم از لحاظ روحی مانند مورد سرزنش قرار گرفتن. وقتی شخصی مورد بی عدالتی واقع شود و در نهایت وقتی احساس تحقیر شدن و تخریب شدن در فرد به وجود بیاید. همگی این شرایط و موقعیت ها می تواند به عنوان محرکی برای ایجاد خشم به حساب بیایند.

این پزشک معتقد است که ۲ راه حل عمده در برابر خشم وجود دارد:

۱) فرو دادن خشم به درون خود

۲) بروز دادن خشم به بیرون

● فرو خوردن خشم

آیا فرو خوردن خشم درست است؟ دکتر محقق جواب این سوال را منفی می داند و می گوید دلیل فرو دادن خشم عمدتا ترس از طرد شدن و ترس از ناراحتی طرف مقابل، ترس از دست دادن موقعیت و وجهه در گروه، ترس از خشم دیگران و خشم خود است. فرو دادن خشم به هیچ عنوان درست نیست چرا که خشم به خودتان آسیب می زند و باید آن را بروز دهید. مساله دیگر ایجاد سوءتفاهم با دیگران است چرا که اگر ما خشم مان را بروز ندهیم بقیه متوجه نارضایتی و ناراحتی ما نمی شوند و به رفتارهای خود ادامه می دهند و در نهایت و در پی تکرار رفتار افراد شما بالاخره از کوره در می روید و به اصطلاح از خشم منفجر می شوید و افراد را از خود رنجیده می کنید. به خواسته های خود نمی رسید و در حقیقت عزت نفستان کاهش پیدا می کند، اضطراب و افسردگی و بیماری های جسمی که ریشه های عصبی دارند مانند زخم معده، بیماری های قلبی و پوستی و تنفسی و فشارخون و... همه از عوارض فرو دادن خشم هستند.

● روش های خنثی سازی خشم

دکتر محقق تکنیک های خنثی سازی خشم را به شرح زیر برمی شمارد:

۱) دقت به محرک های تکراری که ما را خشمگین می کند یعنی مدیریت بهتر موقعیت هایی که برای ما محرک خشم به حساب می آیند. مثلا مردی وقتی از سر کار به خانه می آید و گرسنه و خسته است به احتمال بیشتری با همسرش دعوا می کند و این فرد می تواند با بازبینی خود به این واقعیت برسد که بیشتر دعواهای زناشویی با همسرش در این زمان اتفاق می افتد. این فرد می تواند با به کار گرفتن چند راهکار ساده از بروز تنش جلوگیری کند مثلا قبل از ورود به خانه یک شیرینی یا شکلات بخورد و یا کمی ورزش کند و آب سرد به صورتش بزند تا حالت خستگی و گرسنگی از بین برود. یافتن محرک ها با بازبینی دقیق خود و موقعیت و احساس هایی که در موقعیت های مختلف داریم امکان پذیر است و پس از یافتن محرک ها به کار بردن ابتکارات فردی در از بین بردن این محرک ها می تواند خشم ما را خنثی کرده و در بروز تنش در ما و بیرون از ما جلوگیری کند.

۲) حرف زدن با خود: حرف زدن با خود یکی از راه های رسیدن به آرامش و کنترل احساس های بد است. منظور از حرف زدن با خود این نیست که ما در خیابان و یا جاهای دیگر بلند بلند با خود حرف بزنیم بلکه منظور حرف زدن با خود در تنهایی است. مثلا اگر جایی در خیابان به علتی خشمگین شدید و نتوانستید آن را بروز دهید وقتی به خانه می آیید مدتی در اتاق خود خلوت کنید و با خود حرف بزنید و خشم خود را به صورت کلامی بروز دهید و توجیهات خود را برای آن اتفاق به خودتان بگویید. حتی الامکان از فحش دادن بپرهیزید چرا که ما باید یاد بگیریم که رفتار طرف مقابلمان را توصیف کنیم نه خود فرد را زیر سوال ببریم.

۳) صحبت کردن با یک فرد مورداعتماد: با در نظر گرفتن موقعیت مکانی و زمانی فرد مورد اعتمادتان می توانید با او درد دل کنید و مورد خشم خود را با او در میان بگذارید، این مساله باعث آرام شدن شما خواهد شد.

۴) نوشتن احساس خشم: نوشتن احساسات بد و خواندن آنها می تواند در خنثی سازی خشم ما بسیار موثر باشد.

۵) تشخیص افکار پشت احساس خشم: معمولا افکار پشت خشم ما با خطاهای شناختی همراه است مانند تفکر همه یا هیچ مثل زمانی که یک فرد برای ما مزاحمت ایجاد می کند و ما راجع به همه مردم قضاوت بد می کنیم و می گوییم این روزها همه مردم مزاحم می شوند. تعمیم دادن مثل زمانی که همسر فردی به او یک انتقاد می کند و آن فرد بلافاصله می گوید تو همیشه به من ایراد می گیری و رفتار او را به همیشه تعمیم می دهد. ذهن خوانی افراد مانند زمانی که شخصی کاری به ما می دهد که برایش انجام دهیم و ما فکر می کنیم او می خواهد از ما سوءاستفاده کند و در ذهنش فکر سوءاستفاده از ماست. برچسب زدن به افراد مثل این که فردی به همسرش می گوید شما خانوادگی ایرادگیر هستید. بایدها و نبایدهای بی جا برای خود و دیگران. تمام این ها از خطاهای شناختی است که ما را به سمت خشم هدایت می کند.
        
    
    
            حدیث السادات میرزایی     
            روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )