سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

کاشف السلطنه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کاشف السلطنه

Loading the player...


شاهزاده محمد میرزا ملقب به کاشف السلطنه از دیگر مردان شایسته و نام آور گیلان است . وی در اول فروردین 1244 مطابق با شنبه سیزدهم محرم 1281 و برابر با بیستم مارس 1865 در تربت حیدریه دیده به جهان گشود . پدرش اسدا... میرزا فرزند سیف الملوک میرزا ملقب به ظل السلطنه است که خود فرزند علی شاه ظل السلطان بود ، مادرش جهان آرا خانم اولین فرزند قهرمان میرزا پسر عباس میرزا نایب السلطنه است که ملقب به عزیز السلطنه می باشد .
وی پس از اتمام دروس ابتدایی نزد حسام السلطنه وارد دارالفنون شد و به فراگیری زبان فرانسه و علوم دیگر پرداخت . در شانزده سالگی به استخدام وزارت امور خارجه درآمد و مدت دو سال به منشی گری میرزا نصرا... خان مشیرالدوله که نایب اول وزارت خارجه در زمان وزارت میرزا مسعود خان بود می پرداخت و پس از طی این دو سال با سمت دبیر ( 1298 ق ، 1260 ش ، 1881 م ) برای فراگرفتن علوم جدید راهی فرانسه شد . در این سفر وی به تحصیل علم حقوق در دانشگاه سوربون پرداخت و پس از اخذ مدرک لیسانس به مدت یک سال به تحصیل حقوق اداری نیز مشغول شد . وی در سال پنجم اقامت در پاریس به سمت نایب اول سفارت برگزیده شد . ناصرالدین شاه در سفر خویش به فرنگ ، وی را به ایران باز گرداند تا در وزارت امور خارجه ایران به کار مشغول شود . محمد میرزا پس از هشت سال اقامت در ایران با عنوان ژنرال کنسول ایران وارد هند شد . وی به گونه ای علمی و عملی ، فنون کشاورزی و صنعت چای سازی را آموخت و به ایران بازگشت .
در سال 1319 ، وی گیلان را منطقه مستعدی برای کشت یافت و عازم این ناحیه شد . پس از اندک زمانی مظفرالدین شاه به وی لقب کاشف السلطنه داد و امتیاز کشت چای را در تمام نواحی ایران به او اعطا کرد . در سال 1325 هـ .ق در تهران او ریاست اداره عبدیه را عهده دار بود . در سال 1344 هـ .ق محمد میرزا برای کسب آخرین اطلاعات درباره چای عازم هند ، چین و ژاپن شد و سه سال به مطالعات دقیق علمی درباره چایکاری پرداخت و این بار  با دانشی  فراتر و  بهتر  وارد کشورش شد .
کاشف السلطنه در ساعت دو بعدازظهر روز دوشنبه سی و یکم فروردین ماه سال 1308 خورشیدی اتومبیل وی در کتل ملعوب به دره سقوط کرد و وی درگذشت . جسد ایشان به گیلان و شهر لاهیجان منتقل شد و بر تپه ای مشرف به شهر به خاک سپرده شد .
محمدمیرزا ملقب به کاشف السلطنه عقیده ای راسخ به حکومت پارلمان و از میان بردن استبداد داشت و در دوران پس از تحصیل برای رسیدن به این هدف ارزشمند تلاش کرد .
از ایشان آثار مکتوبی به جای مانده که به قرار زیر است :
-    ترجمه قوانین پارلمانی و رویه های شغلی کاشف السلطنه در عهد ناصرالدین شاه قاجار
-    در زمان مظفرالدین شاه دستورالعمل های چایی به شکل کتاب جیبی درباره زراعت و چای و کشت و برداشت .
-    در زمان محمد علی شاه کتابچه قانون بلدیه در پنج فصل و 22 صفحه
-    رساله ای درباره تشکیل مجلس محاکمات تجاری و قوانین مربوط به آن در تاریخ 14 محرم سال 1323
-    در زمان احمدشاه مجله « ممات و حیات » که یک شماره از آن به تاریخ اردیبهشت 1301 موجود است ، که این مجله را برای نمایندگان مجلس شورا و نصرای مقیم ایران و اشخاص علاقه مند فرستاد .
-    کتاب فواید راه آهن که با خط زیبای محمدرضا صفا سلطان الکتاب زینت یافته است و در مجموعه کتب خطی کتابخانه آیت ا... مرعشی نگهداری می شد .
-    شب نامه های زمان ناصرالدین شاه و محمدعلی شاه که برای بیداری اذهان مردم بود و شبانه به دیوار اماکن عمومی نصب شد .

 

نوع: توليد ويژه صوتی

موضوع : مشاهیر و بزرگان گیلان

کاری از :معصومه مفیدی