جهش تولید | جمعه، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کارگروه «نظارت، قانون و قواعد» را برای اجرای انضباط شهری تشکیل داده ایم - نمایش محتوای خبر

 

 

کارگروه «نظارت، قانون و قواعد» را برای اجرای انضباط شهری تشکیل داده ایم

شناسه : 64184775

رئیس شورای شهر تهران گفت: بسیاری از اتفاقات ناشی از انضباط شهری است و این بهم ریختگی‌ها و عدم ارتباط منجربه نارسایی منظر شهری می‌شود که نیاز به قوانین و قواعد مصوب داریم که این دست مدیر را باز نگه می‌دارد تا به اقتضای توانش در رفع مشکلات گام بردارد، برای اجرای انضباظ شهری کارگروه «نظارت، قانون و قواعد» تشکیل داده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه گیلان، احمد مسجدجامعی، رئيس شوراي اسلامي شهر تهران چهارشنبه 28خردادماه در اولین اجلاس روسای شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور در چهارمین دوره فعالیت شورا که در شهرداری رشت برگزار شد، اظهار کرد: برگزاری این اجلاس را در شهر رشت به فال نیک می‌گیریم چراکه در حوزه بلدیه این شهر سابقه‌ای همتراز با تهران دارد.

وی با اشاره به اینکه میرزا خلیل رفیع شخصیت روحانی و اولین شهردار رشت بود، افزود: پس از شکل‌گیری مشروطیت در ایران و پیدا شدن پارلمان در کشور ما، رشت با فاصله کمي از تهران بلديه را داير کرد، از طرفی قانون بلديه جزو نخستين مصوبات مجلس مشروطيت بود و رویکردی هم که برای اداره امور شهر دنبال می‌کرد در حوزه کالبد و عمران خلاصه نمی‌شد بلکه سلامت، فرهنگ و اجتماع و حقوق شهروندی جایگاه ویژه‌ای داشت.

مسجدجامعی گفت: این نکته مهم است که ما باید شهر را یک مجموعه بهم پیوسته بدانیم و شهرداری را مدافع حقوق شهروندی ببینیم که این مسئله مورد توجه بزرگان نظام هست.

وی با اشاره به ديدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران با مقام معظم رهبري تصریح کرد: در این دیدار گزارشی را ارائه کردیم که رويکرد جديدمان را در قالب محورهای اساسی حقوق شهروندی و مديريت شهری بیان کردیم و رویکردهایی وجود دارد که قبلا نبوده است.

رئيس شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به برخی معضلات شهری، گفت: آلودگی‌های زیست‌محیطی بالا، دشواری دسترسی به آب و زمین سالم از مسائل اصلی است که باید به آنها توجه ویژه کنیم. اگر قرار است شهر در خدمت شهروند باشد باید آنچه را که به سلامت محیط و زندگی بر می‌گردد، مورد بررسی قرار گیرد البته این سلامت به معنی مقابله با بیماری نیست بلکه به معنی پیشگیری از اتفاقات دیگر است که منجربه بیماری‌های روحی و ... می‌شود.

مسجدجامعی با اشاره به اینکه شهری که از بهترین امکانات برخوردار باشد از حقوق هر شهروند است، بیان کرد: اخیرا پیشنهاد دادیم روز گل در تقویم ثبت شود چراکه گل بیانگر روح ایرانی است و جای جای این مرز و بوم طبیعت زیبا و بانشاطی دارد که باید در زندگی ما جاری و ساری شود و همچنین در دين مبين اسلام بر حفظ محيط زيست و منابع طبيعي بسيار تاکيد شده است.

وی با بیان اینکه حق حیات بزرگترین حقی است که خداوند به بشر نازل کرده است، گفت: جایگاه حق حیات برای انسان کجا قرار دارد و ما مسئولان شهر باید توجه کنیم که مانع مرگ تدریجی جنگل‌ها، درختان، ماهی‌ها، تالاب‌ها، پرندگان و انسان شویم؛ باید فضای سلامت را تقویت کنیم منظور فضای عمومی و اجتماعی  زندگی است که با توجه به آن می‌توانیم شهری سالم داشته باشیم.

رئیس شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه روح عمل ما در توجه سلامت جلوه می‌کند، بیان کرد: ما یک کشور با هویت غنی تاریخی هستیم که نباید میراث ارزشمند نیاکان‌مان را از بین ببریم ما دارای شخصیت فردی و جمعی هستیم که به فرهنگ و مجموع دستاوردهای ما بر می‌گردد.

مسجد جامعی با بیان اینکه انضباط شهری مهمترین مسئله است که باید در شهرها مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: بسیاری از اتفاقات ناشی از انضباط شهری است و این بهم ریختگی‌ها و عدم ارتباط منجربه نارسایی منظر شهری می‌شود که نیاز به قوانین و قواعد مصوب داریم که این دست مدیر را باز نگه می‌دارد تا به اقتضای توانش در رفع مشکلات گام بردارد، برای اجرای انضباط شهری کارگروه «نظارت، قانون و قواعد» تشکیل داده‌ایم.

وی ادامه داد: ایجاد ساز و کار مناسب به منظور ایجاد مطلوب تعامل و مدیریت یکپارچه شهری است و ما باید نسبت به اداره ارکان ملی، مدیریت ملی و محلی تعاریف معینی داشته باشیم، که راهبرد ما توسعه پایدار محلی و ارتقای کیفیت محیط زیست است که در حوزه وظایف کلانشهرها تعریف شده است.

رئیس شورای شهر تهران گفت: نظارت دقیق و کارآمد بر گسترش کلانشهرها، تحقق حداکثری حقوق شهروندی، افزایش مشارکت مردم، تحقق نظام مالیه محلی و درآمدهای پایدار از جمله راهبردهای ماست که امیدواریم با این ساز و کار اجرایی که به کمک دولت و شورای شهر تهران ایجاد شده بتوانیم قدمهای موثری در جهت کیفیت مدیریت شهر برداریم.

مسجدجامعی با اشاره به اینکه امروز سالروز تولد پروفسور مجید سمیعی است و به همین مناسبت شب گذشته مراسمی با حضور ایشان در تهران برگزار شد، گفت: شما از عالمانی نظیر ایشان برخوردار هستید که می‌توانید از وجود چنین سرمایه‌هایی برای پیشرفت و توسعه در استان خود بهره‌مند شوید.

ایسنا