سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

چگونگی نهادینه کردن عادات مثبت - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چگونگی نهادینه کردن عادات مثبت

چگونگی نهادینه کردن عادات مثبت


برای اینکه عادات خاص را در خود ایجاد کنید شاید بهترین روش، تمرین آن کار طی ۳۰ روز پیاپی باشد. با این روش به کار موردنظر عادت کرده و با ادامه اش تا ۶۰ یا ۹۰ روز، آن را به یک عادت همیشگی تبدیل می کنید.
برای ترک عادات بد و ناپسند هم می توانید همین کار را دنبال کنید. همه ما می دانیم که مشکل ترین بخش در شروع یا متوقف کردن هر کار، آغاز آن است، با ادامه آن در واقع این عمل به یک عادت تبدیل می شود و به بخشی از زندگی تان بدل خواهد شد.
شاید ابتدا حتی فکر کردن راجع به یک تغییر بزرگ و انجام هر روزه آن برای باقی عمر، خسته کننده به نظر برسد؛ اما اگر آن کار را ۳۰ روز پی در پی انجام دهید، کم کم این عادت در شما نهادینه می شود، البته برای به نتیجه رسیدن، نیاز به نظم، انضباط و تعهد دارید.
شاید ۳۰ روز طولانی به نظر برسد، اما مطمئن باشید که طی همین مدت چیزهای زیادی یاد می گیرید و قادر هستید از عهده آن برآیید، حال اگر واقعا این ۳۰ روز را با موفقیت سپری کنید، چه رخ می دهد، ابتدا آن عمل را به عنوان یک عادت خواهید پذیرفت و پیشرفت در آن برایتان خیلی راحت تر از اول کار خواهد بود. دوم این که عادات بد قدیمی خود را طی این زمان خواهید شکست. سوم این که طی این ۳۰ روز اعتماد به نفس لازم برای آغاز و ادامه هر کاری را پیدا خواهید کرد و چهارم این که خواهید فهمید قادر به گرفتن هر تصمیم بلندمدتی هستید.
با گذراندن این ۳۰ روز، امکان همیشگی کردن عادت در شما افزایش می یابد، حتی اگر احساس می کنید که این مدت برای دائمی و پایدار کردن عادات در شما کافی نیست، می توانید آن را تا ۶۰ یا ۹۰ روز ادامه دهید، هرچه زمان تکرار آن کار را افزایش دهید، عادت جدید در زندگی شما بهتر جا باز کرده و دائمی تر می شود.
فایده دیگرش این است که طی این ۳۰ روز می توانید عادت های جدیدی را که کاملا مطمئن نیستید برای زندگیتان خوب است یا نه آزمایش کنید. مثلا فرض کنید می خواهید یک رژیم غذایی جدید را آغاز کنید؛ اما نمی دانید که این رژیم نتیجه لازم را برایتان دربر دارد یا نه. با به کارگیری ۳۰ روزه این رژیم غذایی و ارزیابی مداوم آن می توانید به میزان مفید بودن آن پی ببرید و تصمیم به ادامه یا قطع آن بگیرید.
روش انجام ۳۰ روزه هر کار بهترین روش برای ایجاد عادات روزمره به نظر می رسد، مثلا از این روش می توان در ایجاد عادات زیر استفاده کرد:
ترک تماشای تلویزیون
آشنا شدن با یک فرد جدید در هر روز و آغاز گفتگو با یک غریبه. این کار باعث افزایش ارتباطات اجتماعی شما می شود.
هر روز بعدازظهر، بیرون رفتن؛ هر بار به جای جدیدی بروید و کار تازه ای انجام دهید تا یک ماه به یادماندنی داشته باشید.
هر روز ۳۰ دقیقه را صرف تمیز و مرتب کردن خانه یا محل کار خود کنید. در کل این ۳۰ روز، این کار تنها ۱۵ ساعت از وقت شما را می گیرد.
هر روز یک ساعت درباره موضوعی که دوست دارید، مطالعه کنید.
هر روز ۳۰ دقیقه نرمش کنید.
سیگار، نوشابه یا تنقلات بی خاصیت یا هر عادت غذایی ناسالم را ترک کنید.
هر روز به یکی از دوستان، آشنایان و اقوام زنگ زده و لااقل صله ارحام را به صورت تلفنی به جای آورید.خبرگزاری ایسنا