سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

چگونه به راحتی درخواست دیگران را رد کنید! - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چگونه به راحتی درخواست دیگران را رد کنید!

چگونه به راحتی درخواست دیگران را رد کنید!


درحالی که مقدار زیادی کار عقب افتاده دارید و با نگرانی مشغول برنامه ریزی درستی برای انجام دادنش هستید، صدای تلفن شما را به خودتان می آورد. یکی از دوستان نزدیک تان برای آخر هفته یک مهمانی دوستانه ترتیب داده و. . . « باور کن اگر نیایی بدجوری دلخور می شوم.» این جمله دوست تان بیشتر از کارهای نیمه تمام برای تان آزار دهنده است و نشان می دهد شما قدرت رد کردن درخواست دیگران را ندارید اما نگران نباشید چون ما به شما خواهیم گفت که چگونه در موقعیت های مختلف جسارت «نه» گفتن را پیدا کنید.

● یک فروشنده سمج

تا به حال چند بار برای تان اتفاق افتاده که لباس یا جنسی را خریده اید که اصلا دوستش نداشته اید و تنها به خاطر سماجت فروشنده و البته چرب زبانی هایش خودتان را مجبور به خرید آن کرده اید؟ در این مواقع می توانید با یک لبخند برای فروشنده توضیح دهید که آن لباس را مناسب خود نمی بینید یا اگر مشکل تان در مورد قیمت بالای لباس است با اعتماد به نفس برای فروشنده بیان کنید که قیمت لباس در وسع شما نیست. یک بار امتحان کنید و «نه» بگویید.

● خواستگار سمج

شخصی مشتاقانه و بی پروا به شما ابراز علاقه می کند و از شما می خواهد که روی پیشنهاد ازدواجش فکر کنید. با وجود این که آن شخص همکارتان است و موقعیت شغلی خوبی دارد می ترسید با گفتن جواب «نه» اعتماد به نفس را از او بگیرید. یادتان باشد که همیشه هم لازم نیست کلمه «نه» را با صراحت بگویید. در این شرایط می توانید بگویید که فعلا تصمیم ازدواج ندارید یا این که به ازدواج با شخص دیگری فکر می کنید. هرچه زودتر جواب صریحی به خواستگارتان دهید به او در تصمیم گیری اش بیشتر کمک کرده اید.

● چتربازان همه جا هستند

کسی که اصلا از او خوش تان نمی آید، هر ازگاهی به بهانه های واهی شما را به بیرون دعوت می کند یا در بدترین حالت به خانه شما می آید. او بیشتر از شما ممکن است از پول شما، یا غذایی که در منزل شما به راحتی برایش سرو می شود خوشش بیاید. به جای این که از این موضوع واهمه داشته باشید که او را با «نه» گفتن برنجانید، قــدری به خودتـان و مشغله های تان توجه کنید. می توانید محترمانه برایش توضیح دهید که قصد رفتن به جایی را دارید. با این کار شاید او را از خود رنجانده باشید اما مطمئن باشید با این کار حریم تان را برای دیگران تعریف کرده اید.

● بهم میاد نه؟

آخرین باری که با یکی از دوستان تان به خرید رفته اید چه زمانی بود؟ حالا ممکن است اصلا یادتان نیاید که دوست تان چه چیزی خریده اما حال و هوای خرید خیلی خوب در ذهن تان مانده است. بگذارید با هم مرور کنیم؛ دوست شما درحالی که با یک لباس بدرنگ و نامناسب از اتاق پرو بیرون آمده، رو به شما می کند و می گوید: « به نظرت بهم میاد؟» خوب فکر کنید در آن لحظه حساس، زمانی که با یک کلمه «نه» می توانستید او را از شر آن لباس بدقواره رها کنید، چه واکنشی نشان دادید؟ حتما با لبخندی تصنعی گفتید: « آره خیلی بهت میاد» و با این اشتباه دوستی را در حق دوست تان تمام کرد ه اید اما پیشنهاد ما این است که هر وقت یکی از دوستان تان انتخاب بدی داشته و واقعا فکر می کنید با نظر شما او تصمیمش را عوض خواهد کرد، خیلی محترمانه از او بخواهید تا لباس های دیگری را هم امتحان کند و برای نمونه چند لباس دیگر به او بپوشانید و آن وقت جمله کلیدی را به زبان بیاورید:« این لباس خیلی بیشتر از قبلی برازنده ات است.»مجله تپش