جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

چگونه به این مقام رسیدی؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چگونه به این مقام رسیدی؟

چگونه به این مقام رسیدی؟از بایزید بسطامی که از عرفای بزرگ به شمار می‌رود، پرسیدند چگونه به این مقام ارزشمند دست یافتی؟ گفت در اثر دعای مادرم. گفتند چگونه؟ بایزید گفت:
نیمه شبی مادرم از من آب طلبید. سراغ ظرف آب رفتم، دیدم خالی است و آبی در خانه نداریم. لذا کوزه را برداشته و به چشمه رفتم تا آب بیاورم. هنگامی که برگشتم، دیدم مادرم به خواب رفته است. با خود گفتم بی‌انصافی و دور از ادب است که او را از خواب بیدار کنم، لذا همانطور آب به دست ایستادم تا اینکه خودش از خواب بیدار شود و به او آب بدهم.
اما خواب او طولانی شد. تا اینکه با صدای اذان صبح، از خواب بیدار شد. او که موضوع درخواست آب را فراموش کرده بود، وقتی مرا به آن حالت دید، گفت: پسرم چرا ایستاده‌ای؟ ماجرا را برایش تعریف کردم. او هم به نماز صبح ایستاد و پس از اقامه فریضه، دست به دعا برداشت و گفت: خدایا چنانکه این پسر را برایم بزرگ و عزیز داشته‌ای، در میان خلق نیز او را بزرگ و عزیز گردان.
امام صادق(ع): جاء رجل الی النبی(ص) فقال: یا رسول لله من ابر؟ قال: امک، قال: ثم من؟ قال امک، قال: ثم من؟ قال: امک قال: ثم من؟ قال: اباک
مردی خدمت پیغمبر(ص) آمد و عرض کرد: به چه کسی احسان و نیکی کنم؟ فرمود: به مادرت. گفت: سپس به چه کسی؟ فرمود: به مادرت. عرض کرد: سپس به چه کسی؟ فرمود: به مادرت. عرض کرد: سپس به چه کسی؟ فرمود: به پدرت.

برگرفته از کتاب اندرزها و حکایات