سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

چه غذاهایی در تشدید آلرژی فصلی نقش دارند؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چه غذاهایی در تشدید آلرژی فصلی نقش دارند؟

چه غذاهایی در تشدید آلرژی فصلی نقش دارند؟


آلرژی های غذایی می توانند موجب تشدید علائم حساسیت های فصلی مثل خارش و قرمزی پوست و یا حتی دل درد شوند.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، عاقلانه نیست كه همیشه حساسیت های فصلی را به گردن تغییرات آب و هوایی بیندازیم چون اغلب، خوردن برخی از مواد غذایی موجب بروز این حساسیت ها می شود.

به گزارش شبكه خبری تورنتو نیوز، در این مطلب فهرستی از غذاهایی كه باید برای پیشگیری از آلرژی در مصرف آنها احتیاط كنید، ارائه شده است. این مواد غذایی عبارتند از:

منابع گیاهی:

در منابع گیاهی بادام زمینی تقریبا در ۰،۴ تا ۰،۶ درصد از جمعیت مردم حساسیت ایجاد می كند. علائم حساسیت به بادام زمینی شامل فشار و ناراحتی های شكمی، التهابات پوستی و حملات آسمی هستند.

دانه سویا نیز به دلیل دارا بودن فیتواستروژن و مقادیر زیادی فیبر موجب بروز مشكلات معده ای و روده ای مثل اسهال، التهاب معده و دردهای شكمی می شود.

همچنین سبزیجات دیگری كه در بروز علائم و واكنش های آلرژیك نقش دارند شامل هویج، اسفناج، كلم، پیاز، سیر، تخمه آفتابگردان، سیب زمینی شیرین و تخمه كدو هستند.

در میوه ها نیز توت فرنگی، موز، پرتقال و انگور مهمترین آلرژی زاها هستند. پس از آن مركبات مثل لیمو نیز در برخی افراد عامل ایجاد آلرژی هستند.

آرد گندم هم به دلیل دارا بودن گلوتن یك ماده آلرژی زا است كه در برخی افراد موجب بروز علائم سلیاك می شود. بیماری سلیاك، حالتی است كه در آن جداره داخلی روده كوچك آسیب می بیند و در نتیجه مانع از جذب ریز مغذی های ضروری می شود. گلوتن درعین حال در جو، چاودار و بلغور نیز موجود است.

منابع حیوانی:

شیرگاو به دلیل دارا بودن كاسئین و بتالاكتوگلوبین یك ماده آلرژی زای مهم است به همین خاطر مصرف آن موجب بروز دردهای شكمی، معده ای و حتی حالت تهوع می شود.

تخم مرغ نیز بسیار آلرژی زا است و مهمترین تاثیر آن بروز حساسیت های پوستی است.

به علاوه مرغ و ماهی نیز در برخی افراد موجب بروز واكنش های آلرژیك شامل عفونت خارشی پوستی، اختلالات روده ای و معده ای و یا حتی آسم می شوند.

در این مطلب هم چنین تاكید شده است كه انواع نوشیدنی های الكلی از دیگر عوامل بروز حساسیت و واكنش های آلرژیك هستند.

یادداشت : خبرگزارى ايسنا (www.isna.ir)