جهش تولید | یک‌شنبه، ۹ آذر ۱۳۹۹

چطور کار خوبی را تبدیل به عادت کنیم؟! - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چطور کار خوبی را تبدیل به عادت کنیم؟!

چطور کار خوبی را تبدیل به عادت کنیم؟!


آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که عادات درست و یا غلط شما چطور به وجود می آیند؟ و یا این که برای ایجاد یک عادت جدید و خوب چطور باید عمل کنیم؟
روانشناسان عادت را پاسخ شرطی به یک محرک تعریف کرده اند. عادت در نتیجه پاسخ دادن به شکل خاص به یک محرک ویژه، و اغلب در اوایل زندگی صورت خارجی پیدا می کند.
انسان بدون هرگونه عادتی متولد می شود شما عادت هایتان را از دوران طفولیت کسب کرده اید. هر عادت به مدت زمانی احتیاج دارد تا شکل بگیرد. بدون شک عواملی هستند که باعث می شوند عادت جدیدی شکل گرفته و جایگزین عادت های بد ما شوند.
هفت مرحله شکل گیری عادت جدید
۱ - تصمیم بگیرید
تصمیم بگیرید که در ۱۰۰درصد مواقع می خواهید رفتار جدیدی را به نمایش بگذارید. برای مثال: اگر تصمیم می گیرید صبح ها زود از رختخواب بیرون بیایید و ورزش کنید، ساعت را برای زمان معینی کوک کنید. با بلند شدن صدای زنگ، بلافاصله از رختخواب بیرون بیایید. لباس های ورزشی خود را بپوشید و جلسه ورزش را شروع کنید.
۲ - هرگز استثنا قائل نشوید
استثنایی برای این عادت جدید قائل نشوید. بهانه نیاورید و توجیه نکنید. از تصمیمی که گرفته اید عدول نکنید. اگر تصمیم گرفته اید ساعت ۶صبح از خواب بیدار شوید، خودتان را تحت نظمی درآورید که صبح ها در این زمان از خواب بیدار شوید تا اینکه در این کار یک حالت خود به خودی پیدا کنید.
۳ - تصمیم خود را با دیگران در میان بگذارید
به اطرافیان خود بگویید که قصد دارید رفتار خاصی را به نمایش بگذارید. وقتی بدانید دیگران نظاره گر شما هستند با جدیت بسیار بیشتری کارتان را انجام می دهید.
۴ - خودتان را در ذهن مجسم کنید
در ذهن خود ببینید که آن رفتار بخصوص را به نمایش گذاشته اید. هر چه بیشتر خودتان را مجسم کنید که برنامه مورد نظرتان را با موفقیت انجام می دهید، امکان دستیابی به خواسته هایتان بیشتر می شود.
۵ - از تأییدها و تلقینات مثبت استفاده کنید
بارها از تأیید و تلقین مثبت استفاده کنید. این تکرار به میزان زیاد سرعت شکل گیری عادت جدید را در شما افزایش می دهد. برای مثال می توانید بگویید: من همه روزه ساعت ۶صبح از خواب بیدار می شوم و بلافاصله شروع به ورزش می کنم. قبل از اینکه به خواب بروید این موضوع را به خود تلقین کنید. در اغلب مواقع، دقایقی قبل از آنکه صدای صدای زنگ ساعت بلند شود، شما از خواب بیدار خواهید شد.
۶ - مصمم شوید که مداومت داشته باشید
آنقدر رفتار جدید را انجام دهید که اگر زمانی آن را انجام ندادید، ناراحت شوید!


۷ - به خودتان پاداش بدهید
از همه مهمتر به خودتان به خاطر کاری که می کنید پاداش بدهید. هر بار که به خودتان پاداش می دهید، رفتارتان را تأیید و آن را تقویت می کنید.

روزنامه کیهان