جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

چطور در شرایط سخت امیدمان را از دست ندهیم - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چطور در شرایط سخت امیدمان را از دست ندهیم

چطور در شرایط سخت امیدمان را از دست ندهیم


دوست داشته باشید یا نه، شرایط سخت در زندگی پیش می‌آید. ممکن است کارتان را از دست بدهید، در تجارتتان شکست بخورید، یا دچار بیماری شوید. این شرایط سخت هر چه که باشد، خیلی مهم است که امیدتان را از دست ندهید. باید امید داشته باشید که از این شرایط سخت عبور می‌کنید. اگر اینطور نباشد، فقط خودتان را ناامید و دلسرد خواهید کرد. وارد چرخه شومی می‌شوید که رویکرد منفی‌تان اوضاع را حتی بدتر کرده و منفی‌تر خواهید شد.

نباید اجازه دهید این اتفاق برای شما بیفتد. خودتان را برای شرایط سخت آماده کنید تا وقتی برایتان پیش آمد راحت‌تر برخورد کنید.

برایتان می‌گوییم که چطور در شرایط سخت امیدتان را از دست ندهید:

۱. ایمان داشته باشید.

برای از دست ندادن امید، باید ایمان داشته باشید. باید باور داشته باشید که همه چیز در آخر درست خواهد شد.

باید باور داشته باشید که کنترل زندگی شما به دست خداست و او برنامه‌های خوبی برای شما دارد. هرچقدر که موقعیت کنونی‌تان سخت به نظر برسد، باید به او اعتماد کنید؛ حتی اگر نفهمید همه چیز چطور پیش خواهد رفت. بعد از مدتی، طوری که اصلاً متوجه نمی‌شوید، همه چیز درست خواهد شد.

۲. «چرا»یتان را به خاطر آورید.

وقتی در شرایط سخت هستید، باید به خاطر داشته باشید: چرا کاری که در وحله اول انجام می‌دهید را انجام می‌دهید؟ دنبال چه هستید؟ به خاطر آوردن «چرا»یتان قدرت کافی برای ادامه راه را به شما می‌دهد زیرا آن دلیل شما را به جلو می‌راند. آنهایی که "چرایی" برای زندگی کردن دارند، هر "چطوری" را می‌توانند تحمل کنند.

دو نکته اینجا وجود دارد:

۱- در هر کاری که می‌کنید، همیشه یک علت داشته باشد. به عبارت دیگر، اگر چرایی ندارید، آن کار را انجام ندهید.
۲- همیشه علت آن کار را به خاطر داشته باشید. آن را جلو ذهنتان نگه دارید که فراموشش نکنید.

یک علت برای اینکه موثر باشد، باید بزرگتر از خودتان باشد. یک علت «خودمحور» اثر نخواهد کرد. باید چیزی باشد که رضایت درونی شما را برآورده کند نه اینکه پاداش بیرونی داشته باشد. باید الهام‌بخش باشد.

۳. دورتان را با کسانی پر کنید که حمایتتان کنند.


پیش آمدن موقعیت‌های سخت، شرایط بسیار دشواری است اما تحمل آن به تنهایی حتی سخت‌تر هم می‌شود. شما به گروهی افراد مثبت در اطرافتان نیاز دارید که بتوانند از شما حمایت کنند. باید بخشی از جامعه‌ای شوید که همدیگر را تشویق و ترغیب کند. اگر تا امروز اینطور نبوده است، از این به بعد به دنبال آن باشید. نباید منتظر بمانید تا شرایط سخت اتفاق بیفتد و بعد به دنبال چاره باشید چون ممکن است دیر شود.

۴. به دیگران کمک کنید.

یکی دیگر از فواید بودن در جامعه خوب این است که باعث می‌شود به دیگران فکر کنید. شما را مجبور به کمک به دیگران می‌کند و درنتیجه به دیگران فکر خواهید کرد. این موجب می‌شود تمرکزتان از خودتان دور شده و در نتیجه این، موقعیتتان به آن اندازه که تصور می‌کردید بد به نظر نیاید.

خیلی وقت‌ها موقعیتتان به این دلیل بدتر به نظر می‌آید که خیلی به آن توجه می‌کنیم. بخشی از توجهتان را از موقعیت خودتان بردارید و آن را به دیگران معطوف کنید.

***

وقتی در شرایط سخت گیر می‌افتید، به یاد داشته باشید: امیدتان را از دست ندهید. امید لازمه زندگی است؛ وقتی امیدتان را از دست بدهید، بازی را باخته‌اید. علاوه بر این، این مسئولیتی است که در قبال خودتان دارید. پس سعی کنید از مسئولیت شانه خالی نکنید.

 

منبع: پورتال مردمان