سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

چشمه ی دمکش- رودسر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

چشمه ی دمکش- رودسر

Loading the player...

به نام خدا
سلام دوستان. با شما همراه شدیم تا با یکی دیگه از دیدنی های گیلان بیشتر آشنا بشیم. این بار می خوایم به شهرستان رودسر بریم و از چشمه ی دَمکِش دیدن کنیم.
اگه از رشت به طرف شرق گیلان حرکت کنیم، بعد از طی مسافت 70 کیلومتر به شهرستان رودسر می رسیم. برای این که از چشمه ی دَمکِش دیدن کنیم باید 30 کیلومتر دیگه طی کنیم تا به چابکسر برسیم. در 5 کیلومتری چابکسر روستای «فَکی جُور» واقع شده این روستا از جنوب به رشته کوه های البرز، از شمال به روستای کَرات محله، از غرب به میش سَرا و از شرق به کبوتر آبکش ختم می شه. جاده ای که به سمت روستای فَکی جُور کشیده شده پُر پیچ و خَمِه و انبوهی از درختان در دو طرف جاده دیده می شه که منظره ی زیبایی پدید می آره. در فصل تابستان هوای این منطقه کاملاً ییلاقیِه و مسافران زیادی رو جذب می کنه. از جمله دیدنی های روستای فَکی جُور، چشمه ایِه که از سال های بسیار دور، به چشمه ی دَمکِش معروف بود. این چشمه، زیر درخت کهنسالی از گونه ی اَفرا واقع شده و آب به صورت گرداب از داخل گودالی بیرون آد. چشمه ی دَمکِش، گاهی چند ساعت و حتی چند روز خشکه و آّبی نداره، گاهی هم چند روز پیاپی آب از این چشمه بیرون می آد. نسیم خنکی که همیشه قبل از آمدن آب چشمه می وزه از ویژگی های جالبیِه که مردم از اون یاد می کنن.
قبل از این که آب چشمه دَمکِش بالا بیاد در فاصله ی چند دقیقه دوبار نسیم خنکی می وزه که اهالی، متوجه ی بالا آمدن آب می شن. به گفته ی اهالی محل، گاهی 48 ساعت هم، آبی در چشمه ی دَمکِش دیده نمی شه و گاهی حتی 5-6 بار هم آب چشمه بالا می آد و دوباره خشک می شه. در اوج ساعت های آبدهی، در هر ثانیه 574 لیتر آب از این چشمه بیرون می آد که نوع آبش، قلیاییِه و یون و آهن، داره.
خب دوستان، به پایان سفرمون رسیدیم و تا فرصتی دوباره شما رو به خدای بزرگ می سپاریم. خدانگهدارتون.