جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

چرا گل سرخ قرمز دیده می شود؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چرا گل سرخ قرمز دیده می شود؟

چرا گل سرخ قرمز دیده می شود؟


رنگ

اسحاق نیوتن، اولین کسی بود که به‏وجود نور رنگی پی برد. وی نور خورشید را به شیشه‏ای که آن را منشور می‏نامید، تاباند. نور، پس از خروج از منشور، به تمامی رنگ‏های رنگین کمان [قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش] تجزیه شد. نیوتن، دریافت که رنگ سفید از ترکیب چند رنگ دیگر به دست می‏آید.

بعضی وقت‏ها، در اثر تابش نور خورشید بر قطره‏های باران و یا آبی که از شیلنگ پاشیده می‏شود، رنگین کمانی بوجود می‏آید. در این حالت، قطره‏های باران مانند منشورهایی ریز عمل می‏کنند و رنگین کمان را می‏سازند. این قطره‏ها، نور خورشید را به طیف نور تجزیه می‏کنند. در طیف نور، رنگ‏ها همیشه به ترتیب رنگ‏های رنگین کمان، یعنی از قرمز تا بنفش، در کنار هم قرار می‏گیرند.

گل سرخ، چون تمام رنگ‏ها را جذب و تنها رنگ قرمز را منعکس می‏کند، قرمز دیده می‏شود. از طرفی چون گل سفید، تمام رنگ‏های طیف نور را به سمت چشمان ما منعکس می‏کند، سفید رنگ دیده می‏شود. از ترکیب تمام رنگ‏ها، رنگ سفید به دست می‏آید.

 

چسب

چسب‏ها، موادی هستند که برای چسباندن اشیا به یکدیگر مورد استفاده قرار می‏گیرند و انواع مختلفی دارند. قرن‏ها، مردم از جوشاندن استخوان، چرم و شاخ حیوانات، سریش (نوعی چسب) تهیه کرده‏اند. از گیاهانی مانند ذرت و سیب‏زمینی نیز یک خمیر نشاسته‏ای تهیه می‏شود که برای چسباندن کاغذ مناسب است. کائوچوی مایع طبیعی، بسیار سریع تقریباً به تمام اشیا می‏چسبد.

چسب‏های مصنوعی جدید بهتر از چسب‏های طبیعی هستند؛ زیرا بسیار قوی‏تر عمل می‏کنند. برای مثل «اپوکسی رزین» قدرت چسبندگی زیادی دارد.

منبع:دایره المعارف کودک و نوجوان