جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

چرا قحطی به وجود می آید؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چرا قحطی به وجود می آید؟

چرا قحطی به وجود می آید؟


چرا قحطی به وجود می آید؟

به شرایطی که در منطقه ای غذا کمیاب می شود قحطی می گویند. اگر قحطی طولانی مدت باشد، بسیاری از مردم، به خصوص کودکان و سالمندان از گرسنگی می میرند.

مهم ترین علت های بروز قحطی عبارتند از: کم آبی و خشکسالی؛ جنگ؛ شیوع بیماری ها و آفت های گیاهی؛ بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، آتشفشان، و افزایش غیر طبیعی جمعیت.

خشکسالی، سیل، زلزله و شیوع آفت های گیاهی سبب می شوند که محصولات کشاورزی نابود شوند یا منطقه چنان آسیب ببیند که تا مدت ها نتوان در آن کشاورزی کرد.

جنگ نیز چون باعث می شود که بسیاری از مردم از شهر و خانه خود فرار کنند، تراکم جمعیت در مناطق دیگر را پدید می آورد. در نتیجه، آن منطقه امن نیز دچار بحران غذا و قحطی می گردد. همچنین در کشورهای درگیر جنگ، حمل و نقل و رساندن آذوقه به مردم گاهی غیرممکن می شود.

در دنیای امروز، فقط چند کشور می تواند به اندازه نیاز جمعیتش مواد غذایی تولید کند. کشورهای ثروتمند و صنعتی مواد غذایی مورد نیازشان را از کشورهای دیگر می خرند. اما بسیاری از کشورهای فقیر جهان، به خصوص در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی، قدرت خرید لازم را ندارند و متأسفانه در این کشورها رشد جمعیت نیز بسیار زیاد است. در نتیجه، بسیاری از مردم از گرسنگی بیمار یا به سوء تغذیه دچار می شوند.

منبع:تبیان