سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

چرا جوش می‌زنیم؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چرا جوش می‌زنیم؟

چرا جوش می‌زنیم؟


جوش یک عارضه پوستی است که ناشی از بسته شدن منافذ پوست است....
درون منافذ پوست غدد سباسه یا چربی وجود دارد که سبوم یا چربی پوست را تولید می‌کنند. هنگامی که لایه‌های بیرونی پوست ریزش پیدا می‌کنند- پدیده‌ای که به‌طور مداوم رخ می‌دهد- سلول‌های مرده به جای مانده پوست ممکن است با سبوم به هم بچسبند. این توده ممکن است منافذ پوست را به‌خصوص در هنگام بلوغ که پوست ضخیم‌تر می‌شود، ببندد. غدد سباسه چربی بیشتری تولید می‌کنند که پشت مجرای مسدود شده تجمع می‌یابد و این سبوم یا چربی محل رشد باکتری‌های گوناگون از جمله باکتری پروپیونوباکتریوم آکنس می‌‌شود که ایجاد آکنه می‌کنند. جوش ممکن است به‌صورت برجستگی توپر و با حدود مشخص ظاهر شود که حاوی مایع نیست و اندازه آن از یک سر سوزن تا یک سانتی‌متر متفاوت است و به آن پاپول می‌گویند و رنگ آن از قهوه‌ای، ارغوانی، صورتی تا قرمز متفاوت است. پاپول‌ها ممکن است با خاراندن عفونی شوند و کبره ببندد. بیماری‌های مختلفی از آکنه گرفته تا آبله‌مرغان می‌تواند پاپول ایجاد کند. جوش ممکن است چرکی شود که در این حال به آن پاسچول می‌گویند و به‌صورت یک برآمدگی پوستی حاوی مواد چرکی معمولا حاوی سلول‌های التهابی مرده است. جوش چرکی بزرگ را ندول می‌گویند.

● آکنه از کجا می‌آید؟

اکنه یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که باعث ایجاد جوش‌های پوستی از انواع مختلف پاپول، پاسچول و ندول می‌شود. ضایعات پوستی آکنه ناشی از تغییراتی است که در واحد پیلوسباسه، ساختارهای پوستی که شامل فولیکول یا پیاز مو غده سباسه یا چربی همراه آن هستند، رخ می‌دهد، تغییراتی که نیاز به تحریک هورمون جنسی آندروژن دارند.

آکنه در نتیجه انسداد منافذ پوستی که در فولیکول مو در آنها قرار دارند رخ می‌دهد. اولین تغییری که در پوست رخ می‌دهند ایجاد یک پلاک مسدودکننده متشکل از کراتین (باقیمانده سلول‌های مرده شاخی‌ پوست) و سبوم (چربی پوست) است که به آن «میکروکومدون» می‌گویند. بزرگ شدن غدد سباسه و افزایش تولید سبوم که با افزایش تولید هورمون‌های آندروژنی (مانند DHEA_S) در اوج‌گیری فعالیت غدد فوق‌کلیوی در هنگام بلوغ رخ می‌دهد. میکروکومدون‌ها ممکن است بزرگ شوند و به کومدون‌های ‌های باز (سرسیاه) یا کومدون‌های بسته (سرسیاه) بدل شوند. سرسفید آن نتیجه اثر مستقیم انسداد مجرای غدد سباسه با سبوم یا چربی طبیعی پوست و سلول‌های مرده پوستی است. در این حالت باکتری‌هایی که به‌طور معمول روی پوست زندگی می‌کنند، به نام پروپیونوباکتریوم‌آکنس، می‌تواند باعث ایجاد التهاب شود و ضایعات پوستی التهابی (پاپول، پاسچول‌های چرکی و ندول) در لایه میانی پوست در اطراف میکروکومدون یا کومدون‌ها ایجاد کند، و این امر به قرمزی پوست و در مواردی به جاگذاری روی پوست و ایجاد لکه‌های تیره پوستی می‌انجامد.

● آکنه؛ انواع و اقسام

▪ سرسفید: در این جوش منفذ پوستی به طور کامل بسته شده است. سبوم (چربی پوست) و باکتری‌ها به همراه سلول های مرده پوست در درون این منفذ به دام می‌‌افتند و یک «برآمدگی» سفیدرنگ روی سطح پوست ایجاد می‌کنند. سرسفیدها معمولا زودتر از سرسیاه‌ها ناپدید می‌‌شوند.

▪ سرسیاه: این نوع جوش پوستی شدت زیادی ندارد اما نسبت به جوش سرسفید مدت بیشتری طول می‌کشد تا ناپدید شود. سرسیاه هنگامی رخ می‌دهد که منافذ پوستی به طور کامل مسدود نشده‌اند، بلکه به‌صورت نسبی بند آمده‌اند. این امر باعث می‌شود که چربی هنوز بتواند به سطح پوست بیاید. علت سیاه بودن این جوش‌ها واکنش ملانین (رنگ‌دانه پوست) به اکسیژن است.

▪ پاپول: پاپول نوع دیگری از جوش‌ها هستند که به صورت برآمدگی‌های قرمز کوچکی روی پوست دیده می‌شوند. پاپول‌ها را نباید فشار داد زیرا ممکن است جوشگاه پوستی ایجاد کند که هیچ‌گاه برطرف نمی‌شود.

▪ پاسچول: پاسچول‌ها شدیدترین نوع جوش پوستی است که به‌طور آشکاری ملتهب است. این جوش پایه‌ای قرمزرنگ و یک مرکز سفید یا زردرنگ دارد. گرچه ممکن است به نظر رسد که پاسچول‌ها حاوی باکتری هستند اما پاسچول‌ها صرفا در نتیجه واکنش شیمیایی درون سبوم به وجود می‌آیند که باعث تحریک پوست می‌شود. فشار دادن پاسچول هم می‌تواند باعث آسیب پوستی و باقی ماندن جا روی پوست شود.

▪ ندول‌ها یا کیست‌ها: ضایعات پوستی بسیار بزرگ‌تر و اغلب دردناک‌تر هستند. آنها زیر سطح پوست قرار می‌گیرند و به صورت برآمدگی‌های سفتی حس می‌شوند و اغلب روی پوست جا می‌گذارند. ندول‌ها و کیست‌ها را نباید فشار داد چون حاوی باکتری هستند و این کار ممکن است به گسترش عفونت بینجامد.جوش‌های غیرالتهابیجوش سرسفیدهنگامی که چربی گیرکرده در منفذ پوست به همراه باکتری‌ها، زیر سطح پوست باقی می‌مانند، جوش سرسفید تشکیل می‌شود. جوش سرسفید ممکن است به صورت یک جوش ریز سفید رنگ ظاهر شوند، یا ممکن است آنقدر ریز باشند که با چشم غیرمسلح دیده نشوند.جوش سرسیاهجوش سرسیاه هنگامی تشکیل می‌شود که منفذ پوست به سطح پوست باز می‌شود، و سبوم که حاوی رنگدانه پوست، ملانین است، اکسیده می‌شود و به رنگ قهوه ای یا سیاه در می‌آید.

جوش سرسیاه‌ ممکن است برای مدت درازی روی پوست باقی بمانند، زیرا محتویات آنها خیلی آهسته به سطح پوست می‌رسد.جوش‌های التهابیپاپولپاپول هنگامی رخ می‌دهد که رخنه‌ای در دیواره فولیکول رخ می‌دهد. گلبول‌های سفید به محل می‌آیند و منفذ پوستی ملتهب می‌شود.پاسچولپاسچول چند روز بعد تشکیل می‌شود، هنگامی که گلبول‌های سفید به سطح پوست راه پیدا می‌کنند. معمولا در این هنگام است که افراد می‌گویند پوست جوش زده است. این ضایعه‌های پوستی ملتهب ممکن است کاملا فرو رود یا بترکد و باعث التهاب شدید در پوست اطراف شود و گاهی فولیکول‌های مجاور را هم دربرگیرد و به ندول یا کیست تبدیل شود.

ندولهنگامی که فولیکول مو از کف آن پاره می‌شود، جوش درون پوست فرو می‌رود و یک برآمدگی ملتهب بزرگ به وجود می‌آورد که لمس آن دردناک است و به آن ندول می‌گویند.کیستگاهی یک واکنش التهابی شدید رخ می‌دهد که باعث ایجاد یک ضایعه پوستی بسیار بزرگ حاوی چرک می‌شود.میلیامیلیاها برآمدگی‌های ریز سفید پوستی هستند که به طور طبیعی به علت ریزش سلول‌های پوستی به وجود می‌آیند. سلول‌های مرده در حفره‌های کوچکی در سطح پوست جمع می‌شوند و میلیا را به وجود می‌آورند.

میلیا به طور شایعی در نوزادان و در بخش بالایی گونه‌ها دیده می‌شود و در پوست بزرگسالان هم ممکن است ایجاد شود. این برآمدگی‌های پوستی با ریزش سلول‌های مرده از روی پوست از بین می‌روند. در نوزادان میلیا معمولا پس از چند هفته ناپدید می‌‌شود، ولی در بزرگسالان ممکن است برای همیشه روی پوست باقی بماند. معمولا در کودکان درمان لازم نیست. در بزرگسالان ممکن است پزشک آنها را برای بهبود ظاهر فرد بردارد.روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )