جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

چاپار چه بود؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چاپار چه بود؟

چاپار چه بود؟درست در زمان هاي قبل از ايجاد تلگراف و راه آهن، دولت ايالات متحده، دست به ايجاد يك نوع روش سريع السير پستي زد كه به نام «پوني اكسپرس» يا «چاپار» ناميده شد.
اين روش پستي در سال 1806، شروع به كار كرده و حيطه عمل آن از «سنت جوزف» و «ميسوري» تا ساحل اقيانوس آرام بود.

در اين سيستم، براي به مقصد رساندن محموله هاي پستي، از اسب هاي تندرو استفاده مي شد. هر اسبي 10 تا 15 مايل را طي مي كرد و بعد سواركار يا چاپار مي بايستي روي اسب تازه نفس بعدي سوار شده و به همين ترتيب بقيه راه را طي كند. خود هر چاپار هم بايد سه دفعه اسب عوض مي كرد يعني 30 مايل سفر مي كرد تا بسته ها را به دست چاپار تازه نفس مي داد.

اين چاپارها، غالباً از بين افراد تعليم ديده و با شجاعت و ورزيده انتخاب مي شدند چون هر چاپاري در طول مسافرت خود، هر آن ممكن بود كه با طوفان و باد و باران يا از همه بدتر با حمله ناگهاني سرخپوستان مواجه شود. بنابراين بايد سعي مي كرد كه با وجود اين پيش آمدها، وظيفه اش را انجام داده و پست را به سلامت به مقصد برساند، ولي در اين روش عملاً و برخلاف اسم آن، از اسب هاي تندرو به جاي يابو استفاده مي كردند. بنابراين اسم «پوني اكسپرس» شايد اسم دقيقي براي اين نوع روش پستي نبوده است.

اين نكته را بايد يادآور شويم كه طبق اسناد و مدارك و نوشته مورخان، روش پست چاپاري در حدود 5000 سال قبل از ميلاد در زمان داريوش در كشور پهناور ايران ايجاد شده بوده است

منبع : http://www2.irib.ir