جهش تولید | چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

چاقی و مرگ زودرس - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

چاقی و مرگ زودرس

چاقی و مرگ زودرس


التهاب روندی است که در آن سلول های بدن برای مقابله با مهاجمان خارجی موادی از خود آزاد کرده و محیط را برای این مهاجمان ناامن می کنند. وجود چربی اضافی در بدن که در سلول های عضلانی، سلول های جدار رگ ها و سلول های کبد رسوب می کند، شرایطی چون هجوم مهاجمان ایجاد می کند و سلول ها وارد روند التهاب می شود. در یک مطالعه جالب که روی ۶۰۰ بیمار بالای ۵۵ سال که بیشترشان دچار سابقه سکته های قلبی و مغزی خفیف یا دیابت بودند، انجام شد، طی پنج سال پیگیری دقیق دیده شد که صد نفر از آنها دچار مرگ شدند. جالب این است، مهم ترین عاملی که پیش بینی کننده مرگ یا حیات در این ۶۰۰ بیمار بود، شدت التهاب سلول ها بود. در بررسی های زیادی ثابت شده است که سطح ماده ای به عنوان نشانگر التهاب، رابطه مستقیم و شدیدی با اضافه وزن و چاقی دارد. به بیان دیگر حتی بین کسانی که دچار بیماری های قلبی، مغزی و دیابت هستند، کم بودن وزن بدن و نگهداری فیزیک بدنی مناسب می تواند مرگ را سال ها به تاخیر بیندازد؛ البته بدون شک با این کار کیفیت زندگی و شادابی جسمی بیش از افزایش سال های عمر تقویت می شود.
با توجه به این که طی ماه رمضان، مسلمانان در طول روز دست از خوردن غذا می کشند و با توجه به این که اکنون حدود نیمی از زنان و مردان در ایران از اضافه وزن و چاقی رنج می برند، ذکر این نکته لازم است که حتما باید در این ماه کل کالری مصرفی ۲۴ ساعته کاهش یابد تا شاهد کاهش وزن باشیم؛ به بیان دیگر اگر کسی آنچه باید در طول روز مصرف کند را یکجا در وعده افطار، شام یا سحر و در مدت زمان کوتاهی مصرف کند، نه تنها وزن او کاهش نمی یابد بلکه بیشتر نیز می شود و در واقع مصرف یکجای مواد غذایی که در ماه های دیگر در چند وعده مصرف می شود، باعث چاقی می شود نه لاغری.
توصیه این است که افراد دارای اضافه وزن به جای خوردن مواد کربوهیدراتی و پرکالری مثل حلوا، زولبیا و بامیه، فرنی و انواع شیرینی ها از میوه های تازه، لبنیات کم چرب و سبزیجات استفاده کنند تا هم ویتامین و املاح به بدنشان برسد و هم کالری اضافی را از خود دور کنند.دکتر رضا کریمی

روزنامه جام جم