جهش تولید | یک‌شنبه، ۵ بهمن ۱۳۹۹

چادرشب بافى - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

چادرشب بافى

Loading the player...

چادرشب بافى  يكى از هنرها و صنايع دستى زيباى استان گيلان است كه توليد اين هنر دستباف در قسمتهاى وسيعى از استان به خصوص در شرق گيلان مي باشد.

از لباسهای زیبا ساكنان گیلان ، لباس محلی قاسم آبادی است و از چادر شب بعنوان پوشش كمر بانوان این منطقه استفاده می شود. از تاریخچه و رواج این هنر در گیلان اطلاع دقیقی در دست نمی باشد. ولی در قاسم آباد از چنان ارزشی برخوردار است كه هر عروس قاسم آبادی دست كم می بایست یك چادر شب یك رنگ ابریشمی بعنوان جهیزیه خود به خانه داماد ببرد.
موارد استفاده چادرشب : روتختی ، روبالشی، رومیزی، پوشش كمر، رختخواب پیچ ، پرده و …
رنگهای بكار برده شده بیشتر : نارنجی ، قرمز، زرد و بطوركلی رنگهای شاد و زنده هستند.
نقوش آن ذهنی و بر اساس اشیاء و حیوانات می باشد: كه تعدادی از آن شامل ماه و یریب دار ، اسب وسوار ، شانه، قالی گل ، گل ماكو، چلچراغ ، سلم دار یا زربین دار ، بزكوهی ، مرغ، جوجه و بره می باشد.
انواع چادرشب :
۱ چادر شب چهار خانه
۲ چادر شب یك رنگ : كه این نوع از ارزش بیشتری برخوردار است .
چادرشب، بافتی از گلیم و پارچه را تواماً دارا می باشد. طریقه نقش اندازی روی آن دقیقا" مانند گلیــم بافی است و از الیاف پنبه ای یا ابریشمی بافته می شود كه این كــار توسط زنــان انجــام می گیرد . این چادر چهارگوش از بهم دوختــن قطعــاتی به پهنــای ۳۱ سانتیمتــر و در ابعــاد كلی ۸۰/۱ × ۲ یـــــا ۵۰/۱ × ۲۰/۱موجود می باشد.
درحال حاضر بعلت سختی بافت چادر شب و عوارض جانبی ، نسل جوان استقبالی از فراگیری این هنر بعمل نمی آورد و با وجود تشكیل شركت تعاونی در روستای قاسم آباد؛ كمبود سرمایه و افزایش هزینه تولید، كمبود مواد اولیه ، نیاز آموزشی استادكاران و بافندگان، نداشتن نمایشگاه مناسب برای عرضه كالاهای تولیدی از جمله مشكلات گسترش این هنر سنتی می باشد.


نوع: تولید ویژه نمایشی

موضوع : دیدنی های گیلان

عوامل برنامه عبارتند از:

تهیه کننده : سیرنگ پوررحیمی

کارگردان: صادق حسین پور

تولید ویژه: خانم معصومه مفیدی

 

Kilims (Persian: گلیم‎ gelim) are flat tapestry-woven carpets or rugs.Kilims can be purely decorative or can function as prayer rugs. Recently-made kilims are popular floor-coverings in Western households.