سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

پیام ریاست سازمان صدا و سیما به خبرنگاران اعزامی اجلاس شانزدهم سران کشورهای غیر متعهد - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پیام ریاست سازمان صدا و سیما به خبرنگاران اعزامی اجلاس شانزدهم سران کشورهای غیر متعهد

پیام ریاست سازمان صدا و سیما به خبرنگاران اعزامی اجلاس شانزدهم سران کشورهای غیر متعهد


رییس سازمان صداوسیما خواستار ایجاد «بلوک رسانه ای عدم تعهد» در مقابل بلوک رسانه ای نظام سلطه شد .

سید عزت الله ضرغامی در مراسم آغاز شانزدهمین اجلاس جنبش غیر متعهدها ، پیامی را خطاب به رسانه‌های بین المللی شرکت کننده در اجلاس صادر کرد.

متن پیام به این شرح است :

همکاران ارجمند که از رسانه های جمعی قاره های مختلف جهان در تهران حضور پیدا کرده اید، از صمیم قلب به شما خوش آمد می گویم و اقامتی دلپذیر و خاطره انگیز برای شما در ایران آرزومندم.

فرصت کم نظیری برای همه ما فراهم شده است تا از زاویه و نقطه نظری جدید به مسائل و تحولات جهانی نگاه کنیم.تاکنون در اکوسیستم ارتباطی جهان آنچه بیشتر انعکاس پیدا کرده است زاویه نگاه و دیدگاه کشورهای شمال به موضوعات و مسائل جهانی است و پیامی که انتظار می رود از این رویداد بین المللی به جهان مخابره شود ارائه نگاه و برداشتی متفاوت و نوین درخصوص مهمترین مسائل و چالش های امروز جهان است. در جهان صداهای دیگری نیز وجود دارد که باید آنها را شنید و به اقصای عالم این صداها را رساند.

ما همگی شاهد تحولات بسیار گسترده در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و در سطح اروپا و آمریکا هستیم که در مجموع حاکی از بیداری و خیزش عمومی مردم و عزم جدی آنان در شکل دادن به نظمی نوین در عرصه مناسبات بین المللی است.تحرکات مردمی ضد استبداد و استعمار در منطقه خاورمیانه و جنبش های مردمی ضد سرمایه داری در قلب اروپا و امریکا نظیر جنبش اشغال وال استریت حقایق بسیاری را بر ما روشن می سازد که دیگر دوران تک صدایی سرآمده و عصر چند صدایی آغاز شده است.

در چنین بستر و زمینه ای تشکیل اجلاس شانزدهم غیرمتعهدها در تهران و انتقال ریاست آن به جمهوری اسلامی ایران حاوی معانی سمبلیک بسیاری است.

مردم ایران در سی و چهار سال پیش در این سرزمین ، به رهبری حضرت امام خمینی (ره) انقلابی را به منصه ظهور رساندند که تفسیر واقعی و عینی عدم تعهد به قدرت های جهانی و نظام سلطه بود.

در طول این مدت با وجود تحمیل جنگ و تحریم و اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی گوناگون جمهوری اسلامی ایران توانسته است آرمان عدم تعهد و مقابله با نظام سلطه و امپریالیسم جهانی را با قدرت روز افزون خود به صورت عینی تجسم بخشد و دستاوردهای خود را در این زمینه در معرض قضاوت و دید جهانیان قرار دهد.

ملت ایران با انقلاب تاریخ ساز خود در سال 1979 و بیرون آوردن کشور از چنگ قدرت اهریمنی آمریکا و گسستن پیوند خود از رژیم صهیونیستی، در عمل آرمان عدم تعهد را در تاریخ معاصر عینیت بخشید.با سرنگونی رژیم وابسته شاه در ایران و با طلوع جمهوری اسلامی در این سرزمین ، سفارت اسرائیل در ایران تعطیل و به جای آن سفارت فلسطین تاسیس شد .

ملت ایران در پی گیری از اهداف انقلابی خود رنج هشت سال جنگ تحمیلی که از سوی دو ابرقدرت شرق و غرب پشتیبانی می شد به جان خرید و با تقدیم صدها هزار شهید در مقابل همه فشارها در جهت زیر پا نهادن آرمان عدم تعهد ایستاد و بدین سان الهام بخش کشورها و ملت ها در جهت پیدا کردن حس اعتماد به نفس ملی برای مقاومت در راه نفی سلطه و حفظ آرمان عدم تعهد به ابرقدرت ها شد.

ایران اسلامی در مسیر ایجاد و تحکیم الگویی موفق و الهام بخش در پیش روی جنبش عدم تعهد در مسیر رشد و علم و فناوری در ابعاد مختلف در سایه تحریم مطلق گام نهاد و با دستیابی به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در عرصه نانوتکنولوژی ، پزشکی ، صنایع دارویی ، لیزر ، هوافضا و به ویژه دانش و فناوری هسته ای چالشی بزرگ را با نظام سلطه رقم زد، مقاومت ایران در این مسیر به رغم خواست ابرقدرت ها همراه با تقدیم چهار دانشمند شهید هسته ای سرمایه دیگری را برای جنبش عدم تعهد به وجود آورد.عبور ایران از همه خط قرمزهای تحمیلی و غیرقانونی کشورهای شمال در پیشبرد برنامه صلح آمیز هسته ای خود ، سند عملی دیگری بر امکان پذیر بودن تحقق آرمان جنبش عدم تعهد در برابر ملت ها و کشورهای عضو این جنبش قرار داد.

تهدیدهای اخیر امریکا و اسرائیل بر حمله نظامی به تأسیسات هسته ای صلح آمیز ایران و تحمیل بی سابقه ترین تحریم های اقتصادی بر کشورها و اصرار بر منزوی ساختن ایران در عرصه جهانی ، آخرین ترفندهای نظام سلطه در شکستن عزم ملت و دولت ایران اسلامی در پیمودن مسیر عدم تعهد بر نظام سلطه است .

بر این اساس ما در لحظات تاریخی و تعیین کننده ای از تاریخ جنبش عدم تعهد قرار داریم . از نظر ما تشکیل اجلاس شانزدهم در عاصمه جمهوری اسلامی ایران که خود در طول بیش از سه دهه احیاگر عینی و عملی آرمان های جنبش عدم تعهد بوده است و انتقال ریاست آن به ایران نوید حرکتی نو در این جنبش و احیای مجدد آن تلقی می شود. حرکتی که نوید بخش تحکیم پایه های عدالت ، آزادی ، امحای فقر ، صلح ، حاکمیت ارزش های الهی و انسانی در جامعه بشری ، مردم سالاری و پرهیز از هر نوع آپارتاید و تبعیض و اعمال استانداردهای دوگانه است.

خانم ها ، آقایان ؛ همکاران گرامی در رسانه های ارتباط جمعی ، اینجانب به عنوان رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران از شما می خواهم در پیمانی که همه ما در امر خطیر خبرنگاری و اطلاع رسانی بر عهده داریم و آن پشتیبانی از جریان آزاد اطلاعات و شکستن حصار امپریالیسم خبری نظام سلطه است، راسخ و ثابت قدم باشید و در انعکاس حقایق این اجلاس و رویداد بزرگ بین المللی و نیز حقایق مربوط به رشد و شکوفایی ایران اسلامی به عنوان میزبان این اجلاس اهتمام بورزید.

اطمینان دارم با حضورتان در ایران فاصله بسیار زیاد میان واقعیت های ایران و جمهوری اسلامی را با آنچه که در رسانه های وابسته به امپریالیسم خبری منعکس است به وضوح می بینید. مطمئنا احساس این فاصله عظیم میان واقعیت های جمهوری اسلامی ایران با نمود آن در سپهر اطلاعاتی کشورهای شمال برای آن دسته از شما که برای نخستین بار به ایران سفر می کنید بیشتر و تکان دهنده تر است.انتظار ما به عنوان یک همکار رسانه ای از شما به حداقل رساندن این فاصله و ارائه تصویری واقعی از ایران اسلامی و ابعاد گسترده فرهنگ و تمدن و تاریخ این کشور است.

در همین جا با اغتنام فرصت پیشنهاد می کنم با همیاری و همبستگی شما همکاران ارجمند، «بلوک رسانه ای عدم تعهد» در مقابل بلوک رسانه ای نظام سلطه را به وجود آوریم. چرا که همگرایی رسانه ها و خبرنگاران متعهد به ارزش های انسانی و الهی به عنوان بازوی اصلی برای حیات دوباره جنبش عدم تعهد امری الزامی است، جنبشی که با عضویت 120 کشور ظرفیت های آن بی تردید بیش از جایگاه فعلی است.اینجانب برای دریافت نظریات و پیشنهادهای شما در این خصوص آمادگی دارم .

در خاتمه جا دارد اشاره کنم به اینکه ایران مهد تمدنی چند هزار ساله، در بر دارنده فرهنگی غنی به همراه تنوعی چشمگیر ، جغرافیایی گسترده و جاذبه های گردشگری کم نظیری است. بنابراین همه شما را به بازدید از مظاهر غنی فرهنگ تمدن و سرزمین زیبای ایران زمین و ثبت خاطراتی ماندگار در این سفر توصیه می کنم.موفق پیروز باشید.