جهش تولید | دوشنبه، ۵ آبان ۱۳۹۹

پیام روستا - نمایش محتوای صدا

 

 

پیام روستا

نویسنده : منوچهر محمد نژاد

گوینده: منوچهر محمد نژاد

صدابردار:معضومه همتی

گزارشگر: داریوش محمدی

بازیگران: گروه نمایش رادیو گیلان

آداب و رسوم هر قوم و ملتي، ميراث معنوي و گران بهاي به يادگار مانده از اجداد و پيشينيان آن قوم و ملت محسوب مي شود. اين ميراث آنقدر ارزشمند است كه امروزه بسياري از كشورها در پي ثبت آن در مراكز بين المللي به نام خود هستند مثل ثبت جهاني نوروز در يونسكو.

امروزه حفظ و گسترش آداب و رسوم حسنه بجاي مانده از گذشتگان، براي هر يك از ما بعنوان يك فرد ايراني لازم و ضروري است. اگر اين آداب و رسوم به هر دليل و بهانه اي به مخاطره افتد جايگزين آن چيزي جز فرهنگ منحرف غربي نخواهد بود اتفاق ناخوشايندي كه رهبر معظم انقلاب از ساليان گذشته تا به امروز از آن بعنوان "تهاجم فرهنگي"، "شبيخون فرهنگي" و "جنگ نرم" نام برده و هشدارهاي لازم را به همه ما داده اند.

لازم است با ايجاد يك تعادل معقول و مناسب، توازني پويا بين آداب و رسوم ايراني (كه عمدتا"بجاي مانده از دوران ايران قبل از اسلام است) و آداب و رسوم اسلامي (كه ارمغان دين مبين اسلام براي ايرانيان مي باشند) برقرار نمود و نسبت حفظ و ترويج هر دو اهتمام لازم را به خرج داد.

رادیو گیلان  با برنامه پیام روستا تلاش دارد تا فرهنگ و آداب و رسوم و سنن گذشته در زمینه های مختلف را زنده نگه دارد.

این برنامه همچنین با ساختار ترکیبی نمایشی به زبان گیلکی و در فصول مختلف سال با توجه به مناسبت روز از نظر کشاورزی و باغداری و سایر مشاغل روستایی تولید و پخش می شود.

سال تولید: 97