سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

پادکست چیست ؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

پادکست چیست ؟

پادکست چیست ؟


پادکست نوعی RSS است و در واقع نوعی از انتشار فایلهای صوتی (یا تصویری) در اینترنت است که کاربران میتوانند با اشتراک در آن ، به راحتی و بدون مراجعه به سایت منتشر کننده، آنها را در زمانهای مشخص دریافت کنند و به آنها گوش دهند (یا ببینند) . کاربران میتوانند فایلهای پادکست را در رایانه خود و یا سایر دستگاههای قابل حمل مانند تلفن همراه یا پخش کننده MP3 (دستگاه MP3 Player) و یا سایر دستگاهها گوش دهند.
در اصل فایلهای Podcast همان فایلهای صوتی یا تصویری رایج است، فقط تکنولوژی پادکست نحوه انتشار آنها را در سایت تغییر داده است و به جای اینکه کاربر هر روز به سایت مراجعه کند تا فایلهای جدید را دریافت (دانلود) کند میتواند با اشتراک در پادکست بدون مراجعه به سایت هر زمان که سایت به روز شد و فایل جدیدی در سایت قرار گرفت بصورت خودکار مطلع شده و آنها را دریافت کند.

معادل فارسی پادکست

پادکست از ترکیب دو واژه (brodcast و ipod) تشکیل شده است. آی پاد نام
پخش کننده موسیقی شرکت اپل است و برودکستینگ در زبان انگلیسی به معنای انتشار است. از جمله معادل های پیشنهاد شده برای پادکست در فارسی «پادپخش» است که ترکیب کلمات آی پاد و پخش به عنوان معادل کست است وترکیب یک لغت فارسی وانگلیسی است.واژه های وبلاگ صوتی، رادیو اینترنتی و رادیونت هم ازجمله لغات پیشنهادی برای معادل پادکست است که هنوز در مورد هیچکدام اجماع وجود ندارد.