جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

ویژگی های یک مطالعه خوب - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ویژگی های یک مطالعه خوب

ویژگی های یک مطالعه خوب


ویژگی های یک مطالعه خوب

درست بخوانیم

اگرزیاد درس بخوانید، اما درست نخوانید،یعنی زمان را کشته اید! درست درس خواندن مساوی خواهد بود با حداکثر استفاده از زمان موجود، واین یعنی بهره وری ساعات مطالعه. اگر نمیتوانید از ساعات مطالعه خود استفاده مطلوب راببرید، باید به دنبال عوامل و دلایل آن بگردید وهیچ دلیلی نباید موجب فرارشما ازاین واقعیت شود، چراکه عملا زمان شما بدون استفاده ی مفید تلف خواهد شد.

* درست درس خواندن یا مطالعه ی بهینه، یعنی استفاده کامل از زمان موجود برای درک و فهم مطالب.

خروج از بن بست افزایش ساعات

گاه دانش آموزان به قدری درباره ی افزایش ساعات مطالعه اصرار و تمرکز دارند که مساله مهمتراستفاده بهینه ازساعات مطالعه به فراموشی سپرده می شود. یادتان باشدکه شما درمسابقه ی رکوردگیری افزایش ساعات شرکت نکرده اید و این که کسی ساعات بیشتری راصرف مطالعه کند، لزوما به معنای پیشرفت نخواهد بود.

افزایش ساعات مطالعه باید روندی تدریجی ومنطقی داشته باشد و درکنارآن باید نحوه ی استفاده مطلوب وبهینه اززمان نیز موردتوجه جدی باشد. هستند دانش آموزانی که روزانه 5-4 ساعت مطالعه می کنند ولی به اندازه یک ساعت استفاده می برند و درمقابل دانش آموزانی که یک ساعت مطالعه می کنند ولی ازهمه ی آنها کاملا بهره می گیرند. بنابراین هنردرس خواندن شما به زیاد خواندن نیست واگر دانش آموزی به این نکته توجه نکند ممکن است دچار خود فریبی شود.

* اگرافزایش ساعات مطالعه مهم است، استفاده بهینه ازاین ساعات مهمتراست.

 

راه هایی برای بهتر مطالعه کردن

1- در معانى كلماتى كه براى نخستین بار به آن‏ها بر مى‏خورید دقت كنید. اگر معنی آن را نمیدانید همان زمان بهترین وقت براى رفتن به سراغ فرهنگ لغت است.

2- برخى افراد ترجیح مى‏دهند در سكوت مطالعه كنند و برخى در سروصدا. بعضى صندلى راحتى را مى‏پسندند و بعضى دراز كشیدن یا نشستن رسمى را. اصلاً وسواس به خرج ندهید و در هر حالتى كه راحت‏تر هستید مطالعه خود را آغاز كنید.

3- اگر مكان مطالعه شما كمى آشفته و به هم ریخته است مرتب كردن آن را به نیم ساعت پس از مطالعه موكول كنید؛ چرا كه در این صورت در حین مرتب كردن اتاق به مطالبى كه مطالعه كرده‏اید فكر خواهید كرد و زمان مفیدى را از دست نخواهید داد.

4- گاهى اوقات از مكان‏هاى استثنایى و هیجان‏انگیز استفاده كنید تا مطلبى كه مطالعه مى‏كنید همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود؛ مثلاً در یك مكان تاریخى و قدیمى به تفكر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازید.

5- اگر امكان داشته باشد موضوع مورد مطالعه شما با مكانى كه انتخاب مى‏كنید هماهنگى و سنخیت داشته باشد، به افزایش بهره‏ورى شما كمك بسیار مى‏كند. این هماهنگى همچنین شامل وجود ابزار و لوازم مورد نیاز نیز مى‏شود.

6- قبل از انتخاب محل مطالعه خود، چند خصوصیت عمده و ایده‏آل براى مكان مطالعه در ذهن خود لیست كنید تا راحت‏تر بتوانید آن را بیابید .

7- هیچ‏گاه مطالعه خود را به حضور در مكان خاصى مشروط نكنید؛ زیرا در این صورت بهانه‏اى مى‏یابید كه در سایر مكان‏ها از مطالعه فرار کنید. به یاد داشته باشید كه در حقیقت "مكان مطالعه جایى است كه شما هستید."

8- دقت كنید میزان نور، دماى محیط، فرم صندلى و سایر شرایط در مكان مطالعه شما به گونه‏اى نباشد كه شما را خواب آلوده كند.

منابع: مهارت یادگیری و مطالعه- پرسمان