جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

ویژه برنامه 28 صفر - نمایش محتوای سیما

 

 

ویژه برنامه 28 صفر

Loading the player...

سلام بر تو اي فرستاده خوبي ها، اي مهربانترين فرشته خاک. تو از ملکوت آسمان به زمين فرا خوانده شدي تا انسان را با معناي واقعي اش آشنا کني. تو، آفتاب روشن حقيقت بودي در شام تيره زندگي. از مشرق دلها برآمدي و اکنون، آسمان تب دار غروب جانگداز توست. در سال يازدهم هجرت رسول اكرم (ص) در آخرين سفرحج (در عرفه)، در مكه و در غديرخم، در مدينه قبل از بيمارى و بعد از آن در جمع ياران و يا در ضمن ‏سخنرانى عمومى، با صراحت و بدون هيچ ابهام، از رحلت ‏خود خبر داد. چنان كه قرآن رهروان رسول خدا (ص) را آگاه ساخته بود كه ‏پيامبر هم در نياز به خوراك و پوشاك و ازدواج و وقوع بيمارى و پيرى مانند ديگر افراد بشر است و همانند آنان خواهد مرد .

پيامبر اكرم (ص) يك ماه قبل از رحلت فرمود: " فراق نزديك شده و بازگشت ‏به سوى خداوند است. نزديك است فراخوانده شوم و دعوت حق را اجابت  نمايم و من دو چيز گران در ميان شما مى ‏گذارم و مى ‏روم: كتاب خدا و عترتم، و خداوند لطيف و آگاه به  من خبر داد كه اين دو هرگز از يكديگر جدا نشوند تا كنار حوض كوثر برمن ‏وارد شوند. پس خوب بينديشيد چگونه با آن دو رفتار خواهيد نمود." در حجه ‏الوداع در هنگام رمى‏ جمرات فرمود: "مناسك خود را از من ‏فرا گيريد، شايد بعد از امسال ديگر به حج نيايم و هرگز مرا ديگر در اين جايگاه نخواهيد ديد." روزى به آن حضرت خبر دادند كه مردم از وقوع مرگ شما اندوهگين ‏و نگرانند. پيامبر در حالى كه به  فضل بن عباس و على بن ‏ابي‌‏طالب (ع) تكيه داده بود به سوى مسجد رهسپار گرديد و پس ازدرود و سپاس  پروردگار، فرمود: "به من خبر داده‏ اند شما از مرگ ‏پيامبر خود در هراس هستيد. آيا پيش از من، پيامبرى بوده است كه‏ جاودان باشد؟! آگاه باشيد، من به رحمت پروردگار خود خواهم ‏پيوست و شما نيز به  رحمت پروردگار خود ملحق خواهيد شد." روزي ديگر پيامبر (ص) با کمک علي (ع) و جمعي از ياران خود به قبرستان بقيع رفت و براي مردگان طلب آمرزش کرد.

این برنامه عزاداری نیروی های مسلح به مناسبت 28 صفر در مصلی را به تصویر می کشد. پوشش تصویری مراسم عزاداری نیروهای مسلح گیلان، مداحی و سینه زنی در محوطه مصلی و داخل، سخنرانی آیت الله فلاحتی استاد حوزه و دانشگاه و مداحی آقای سلیمی در مصلی رشت ساعت 19:30 به مدت 30 دقیقه از شبکه باران پخش می گردد. هدف از تولید این برنامه بازگوکردن سیره پیامبر اکرم (ص) و اشاعه فرهنگ مهربانی در دین اسلام با آیتم های شخنرانی مذهبی و مداحی و پخش مراسم سینه زنی مردم عزاداری رشت می باشد. 

سال تولید: 1394
تهیه کننده: علیرضا نوری زاد
تصویربرداران: حسن جعفری / مهرداد محزون 
دستیار تصویر: ابراهیم شیخ حسینی
تدوین: بهروز مرادی