جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

وقتی نفس کشیدن سخت می شود - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

وقتی نفس کشیدن سخت می شود

وقتی نفس کشیدن سخت می شود


آقایی ۲۸ ساله که در کودکی مبتلا به آسم بوده و نتایج آزمایش هایی که بتازگی روی این فرد انجام شده، طبیعی است و نشان می دهد او تا حد زیادی بهبود یافته است.
اما هنوز هنگام دویدن با تنگی نفس شدید مواجه می شود و سوزش شدیدی در ریه و مجرای تنفسی احساس می کند تا جایی که با محدودیت های تنفسی شدیدی که برایش ایجاد می شود دیگر قادر به دویدن نخواهد بود.
با توجه به این که نتایج آزمایش ها و بررسی های بیمار نشان دهنده این است که با افزایش سن این بیماری بهبود یافته است، به نظر می رسد ابتلا به نوعی اختلال متابولیک یا افزایش اسیدیته معده هنگام دویدن موجب بروز این محدودیت ها می شود از این رو بیمار به پزشک مراجعه کرده است تا با راهنمایی او راهکاری برای حل مشکل بیابد.

● مشکلات تنفسی را جدی بگیرید
با توجه به این که فعالیت های جسمانی زمینه ساز بروز مشکلات تنفسی برای بیمار است می توان به این نتیجه رسید که در این فرد بیماری آسم هنوز به طور کامل بهبود پیدا نکرده است. در برخی افراد عوارض و نشانه های بیماری آسم با گذشت زمان به صورت موقت و در نهایت به طور کامل بهبود پیدا می کند و متاسفانه در گروهی دیگر بیمار باید تا پایان عمر با محدودیت های ناشی از این بیماری دست و پنجه نرم کند.
نتیجه آزمایش خون و اندازه گیری پادتن هایی که در واکنش به عوامل محرک تنفسی در بدن ساخته می شود نمی تواند معیار مناسبی برای تشخیص شدت بیماری آسم باشد و در حقیقت می توان گفت نتیجه این آزمایش در بررسی واکنش های آلرژیک و اگزما مورد استفاده قرار می گیرد. استرس و فشار های روحی ـ روانی، انتشار گرده گل ها و گیاهان، انجام فعالیت های بدنی، بعضی از انواع داروها و همچنین سیگار کشیدن از جمله عواملی است که می تواند محرکی برای بروز حمله آسم باشد. هوای سرد نیز حملات آسم را تشدید می کند. در حقیقت سرما موجب انقباض مجاری تنفسی شده و در تنفس محدودیت ایجاد می کند. بنابراین ممکن است در این شرایط فرد بدون وجود علائم ظاهری دیگر و تنها به علت این که در معرض هوای سرد قرار گرفته است دچار حمله آسم و مشکلات تنفسی شود. به همین سبب احتمال بروز حملات تنفسی بویژه در شب های سرد زمستانی بیشتر است.
بنابراین توصیه می شود افرادی که آسم دارند تا حد امکان از این عوامل محرک به دور باشند. داروهای کنترل کننده نیز می تواند تا حد زیادی در بهبود این علائم تاثیرگذار باشد. در افرادی که به آسم خفیف مبتلا هستند، تنها در شرایطی که فرد به اکسیژن بیشتری نیاز دارد علائم بیماری ظاهر می شود. البته باید توجه داشت در این گروه از بیماران نیز استفاده از داروهای کنترل کننده ضروری است زیرا در این صورت بروز حملات ناگهانی پیامدهای جدی به همراه خواهد داشت.

دکتر نیلوفر توکلی

روزنامه جام جم