سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

وقتی در خطرم - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

وقتی در خطرم

وقتی در خطرم


دفاع ویژه

برای حیوانات وحشی، زندگی پر از خطر است. هر زمان که برای پیدا کردن غذا می‏روند، با خطر روبه رو می‏شوند و شاید خورده شوند. اما بسیاری از حیوانات کوچک، راه‏های ویژه‏ای برای دفاع از خودشان دارند. اگر به وسیله‏ی چیزی بزرگ‏تر و قدرتمندتر از خودشان گیر بیافتند، این وسایل دفاعی به آنها شانس زنده ماندن را می‏دهد.

به نظر می‏رسد، وقتی که موهای تن گربه سیخ می‏شوند، دمش باد می‏کند.

با پشت خم کرده، گربه آماده‏ی پریدن به جلو به سوی دشمنش است.

گربه فس فس می‏کند و دندان‏هایش را نشان می‏دهد، یعنی اینکه آماده‏ی نبرد است.

پیشی در خطر

آیا تا به حال دیده‏اید که گربه کاملا باد کند و این‏طور عصبانی شود؟ این شیوه‏ی گربه، در دفاع از خودش است. وقتی خطر او را تهدید کند، گربه می‏تواند خودش را از چیزی نرم و صاف به چیزی که خیلی خطرناک به نظر می‏رسد و به گوش شنیده می‏شود، تغییر بدهد. او خیلی خوش شانس است که دشمنش، او را به حال خود می‏گذارد.

مرگ ناگهانی

ساریگ، راه ویژه‏ای برای نجات یافتن از گرفتاری دارد. او وانمود می‏کند که مرده است. ساریگ، بدنش را شل می‏کند و زبانش بیرون می‏ماند. وقتی مهاجم با او روبرو می‏شود، خیلی زود علاقه‏اش را از دست می‏دهد!

بوی بد

اگر به راسو حمله شود، مایع بدبوی وحشتناکی به دشمنش می‏پاشد، در حالی که مهاجم در حال سرفه و خفگی است، راسو فرار می‏کند.

خاردار شگفت‏انگیز

تیغ جوجه تیغی کاملا شل و ول وصل شده‏اند. آنها می‏توانند به پوست مهاجم گیر کنند و زخم‏های بدجوری به وجود آورند.

 

آیا باور می‏کنبد که این موجود تیغ تیغی، پستاندار است؟ جوجه تیغی، موهای مخصوصی دارد که «تیغ» نام دارد. تیغ‏ها، سفت و بسیار تیزند. اگر جوجه تیغی با خطر روبرو شود، پشتش را به مهاجم می‏کند و تیغ‏هایش را می‏لرزاند. اگر این کار، دشمن را نترساند، جوجه تیغی عقب عقب به سویش می‏رود. آخ!

خواب زمستانی و ذخیره کردن غذا

زمستان، زمان سختی برای پستانداران کوچک است. وقتی هوا سرد می‏شود، یافتن غذا مشکل می‏شود. بعضی از پستانداران این مشکل را با خواب زمستانی حل می‏کنند. آنها به خواب می‏روند و درست وقتی که زمستان به پایان رسید، بیدار می‏شوند. بقیه‏ی پستانداران، بیدارند و غذایی را که در تابستان و پاییز پنهان کرده‏اند، می‏خورند و زنده می‏مانند.

وقتی که سنجاب به خواب زمستانی فرو می‏رود، قلبش بسیار آرام می‏زند و همه‏ی بدنش کم‏تر فعالیت می‏کند.

منبع:تبیان