رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

وقتی در خطرم - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

وقتی در خطرم

دفاع ویژه

برای حیوانات وحشی، زندگی پر از خطر است. هر زمان که برای پیدا کردن غذا می‏روند، با خطر روبه رو می‏شوند و شاید خورده شوند. اما بسیاری از حیوانات کوچک، راه‏های ویژه‏ای برای دفاع از خودشان دارند. اگر به وسیله‏ی چیزی بزرگ‏تر و قدرتمندتر از خودشان گیر بیافتند، این وسایل دفاعی به آنها شانس زنده ماندن را می‏دهد.

به نظر می‏رسد، وقتی که موهای تن گربه سیخ می‏شوند، دمش باد می‏کند.

با پشت خم کرده، گربه آماده‏ی پریدن به جلو به سوی دشمنش است.

گربه فس فس می‏کند و دندان‏هایش را نشان می‏دهد، یعنی اینکه آماده‏ی نبرد است.

پیشی در خطر

آیا تا به حال دیده‏اید که گربه کاملا باد کند و این‏طور عصبانی شود؟ این شیوه‏ی گربه، در دفاع از خودش است. وقتی خطر او را تهدید کند، گربه می‏تواند خودش را از چیزی نرم و صاف به چیزی که خیلی خطرناک به نظر می‏رسد و به گوش شنیده می‏شود، تغییر بدهد. او خیلی خوش شانس است که دشمنش، او را به حال خود می‏گذارد.

مرگ ناگهانی

ساریگ، راه ویژه‏ای برای نجات یافتن از گرفتاری دارد. او وانمود می‏کند که مرده است. ساریگ، بدنش را شل می‏کند و زبانش بیرون می‏ماند. وقتی مهاجم با او روبرو می‏شود، خیلی زود علاقه‏اش را از دست می‏دهد!

بوی بد

اگر به راسو حمله شود، مایع بدبوی وحشتناکی به دشمنش می‏پاشد، در حالی که مهاجم در حال سرفه و خفگی است، راسو فرار می‏کند.

خاردار شگفت‏انگیز

تیغ جوجه تیغی کاملا شل و ول وصل شده‏اند. آنها می‏توانند به پوست مهاجم گیر کنند و زخم‏های بدجوری به وجود آورند.

 

آیا باور می‏کنبد که این موجود تیغ تیغی، پستاندار است؟ جوجه تیغی، موهای مخصوصی دارد که «تیغ» نام دارد. تیغ‏ها، سفت و بسیار تیزند. اگر جوجه تیغی با خطر روبرو شود، پشتش را به مهاجم می‏کند و تیغ‏هایش را می‏لرزاند. اگر این کار، دشمن را نترساند، جوجه تیغی عقب عقب به سویش می‏رود. آخ!

خواب زمستانی و ذخیره کردن غذا

زمستان، زمان سختی برای پستانداران کوچک است. وقتی هوا سرد می‏شود، یافتن غذا مشکل می‏شود. بعضی از پستانداران این مشکل را با خواب زمستانی حل می‏کنند. آنها به خواب می‏روند و درست وقتی که زمستان به پایان رسید، بیدار می‏شوند. بقیه‏ی پستانداران، بیدارند و غذایی را که در تابستان و پاییز پنهان کرده‏اند، می‏خورند و زنده می‏مانند.

وقتی که سنجاب به خواب زمستانی فرو می‏رود، قلبش بسیار آرام می‏زند و همه‏ی بدنش کم‏تر فعالیت می‏کند.

منبع:تبیان