جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

وقتی «من»، «ما» شود - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

وقتی «من»، «ما» شود

وقتی «من»، «ما» شود


«خانه ام»، «زندگی ام»، «همسرم»، «فرزندم». همه این عبارات در یک ویژگی مشترک است؛ ضمیر «من». اگر می پرسید اشکال آن کجاست؟ خوب است بدانید طبق جدیدترین تحقیقات کسانی که از واژه «ما» به جای «من» استفاده می کنند ازدواج بسیار مستحکم تر و رابطه بهتری با همسر خود دارند.
در واقع استفاده از ضمیر «ما» بین زوج ها مدت زمان اختلاف نظر، رفتارهای منفی و استرس در روابط آن ها را به حداقل می رساند.
گزارش مفصل این تحقیقات که در مجله «روان شناسی و سالمندی» منتشر شده است نشان می دهد که استفاده از واژه های «ما»، «برای ما»، «مال ما» به جای «من»، «برای من» و «مال من» رضایت از زندگی مشترک را در زوج هایی که در طرح آزمایشی این تحقیقات شرکت کرده بودند و میانگین سنی ۲۷ سال داشتند، افزایش داد. این زوج ها علاوه بر کاهش درگیری در زندگی مشترک خود از سلامت قلبی، کاهش فشار خون و سلامت روانی بیشتری برخوردار بودند. یکی از محققان حاضر در این پروژه توضیح می دهد: استفاده از ضمیر «ما» در زوج های سالمند و جوان را تحت بررسی قرار دادیم.
در واقع استفاده از «زبان ما» یا «زبان من» نشان می دهد در یک زندگی مشترک چه می گذرد.
ازدواج، دنیایی پر از صمیمیت و در عین حال با فراز و نشیب های متعددی همراه است به طوری که گاه ناخواسته «صداقت» زیر پا گذاشته می شود. بنابراین بررسی شیوه مکالمه زوج ها، یک فرصت ارزشمند است زیرا کلمات اغلب در گفت وگوها سانسور نشده باقی می ماند. ممکن است این طور به نظر برسد که زوج ها ناخودآگاه از ضمایر استفاده می کنند و از اهمیت آوردن «ما» به جای «من» بی خبر می باشند این نکته کم اهمیت در مسیر مکالمات طولانی زوج هاست.
محققان از ۱۵۴ زوج میانسال و سالمند خواستند ۱۵ دقیقه درباره یک مورد اختلافی با یکدیگر صحبت کنند، سپس فشار خون، ضربان قلب و نبض آن ها را به دقت زیر نظر گرفتند. در پایان آزمایش مشخص شد زوج هایی که از ضمیر «ما» بیشتر استفاده کردند، ۱۵ دقیقه بحث خود را با آرامش بیشتر و احساس مثبت بیشتری طی کرده اند. این دسته سابقه مثبت زندگی مشترک خود را قبلا در اختیار محققان قرار داده بودند.
اما زوج هایی که به واژه «من» بیشتر تمایل داشتند، حالات منفی بیشتری در چهره داشتند و تن صدا، حرکات و حالات صورت شان نیز حاکی از نارضایتی آنان بود.پژوهشگران می گویند: نکته فقط جا به جا شدن «من» با «ما» نیست بلکه مجموعه حرکات و رفتارهایی است که در پی دارد. تغییر گفتار قطعا در طول زمان به تغییر رفتار خواهد انجامید و از سوی دیگر زبانی که واقعیات رفتاری افراد را منعکس نکند نمی تواند به مدت طولانی فرد مقابل را فریب دهد. این تغییر گفتاری باید طی ماه ها و سال ها تغییر کند تا اثرگذار باشد.
وقتی از زوج ها خواسته شد از اموال خود با عناوین خانه ما و ماشین ما یاد کنند عده ای مخالفت کردند. یکی از آن ها که ۲۶ سال از زمان ازدواجش می گذشت گفت: خیلی سخت است که در مورد بسیاری از کارها به جای «من»، «ما» بگویم زیرا ۲۶ سال است که همه چیز مال «من» است. بعضی زوج ها در طول زمان به این قانون طلایی پی می برند.


روزنامه خراسان