رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

واکاوی طرح های سالم سازی دریا در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

واکاوی طرح های سالم سازی دریا در گیلان

شناسه : 129244109

واکاوی طرح های سالم سازی دریا در گیلان

ساحل بزرگترین دریاچه جهان در ایران، 720 کیلومترطول دارد که حدود 300 کیلومتر آن در گیلان است.
چشم اندازهای زیبایی مانند کوه، دشت و جنگل، باعث شده سالانه، مسافران زیادی به گیلان سفر کنند که بیشترآنها، ساحل خزر را برای لذت بردن از زیبایی های طبیعت انتخاب می کنند.
یونس رنجکش دبیر ستاد ساماندهی سواحل گیلان امروز به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رشت گفت: درحال حاضر درسواحل خزر در گیلان،33 طرح سالمسازی و 66 شناگاه ایجاد شده است که سرجمع70 کیلومتر از این سواحل را پوشش می دهد.
البته این طرح های سالم سازي دريا را بخشداری ها، فرمانداری ها، شهرداری ها، دهیاری ها و شوراهای اسلامی یا به عبارتی بخش نیمه دولتی اداره می کنند.
ناگفته نماند60 اقامتگاه و هتل ساحلی که مربوط به نهادها و سازمان ها هستند براساس نظر ستاد ساماندهی سواحل گیلان موظفند در محدوده خود ، ناجیان غریق را مستقرکنند تا خطرغرق شدن مسافران کاهش یابد. این سازمان ها بدلیل هزینه بر بودن، طرح های سالم سازی دریا را اجرا نمی کنند و فقط به استقرار چند ناجی غریق بسنده می کنند. بررسی ها نشان می دهد فقط6واحد از هتل های ساحلی گیلان طرح های سالمسازی دارند.
یونس رنجکش دبیر ستاد ساماندهی سواحل گیلان گفت:  پارسال حدود 30 میلیون گردشگر وارد گیلان شد که از اين تعداد حدود 25 میلیون نفر از سواحل دریا استفاده کردند.
این آمار به این معناست که  حدود 90 درصد مسافران ترجیح می دهند از دریا یا برای شنا کردن یا برای لذت بردن از زیبایی های ساحل استفاده کنند.
محمدعلی نجفی استاندار که رییس ستاد ساماندهی سواحل گیلان هم هست که حدود یک ماه پیش در بازدید از طرح هاي سالم سازي دريا در بندرانزلي و رشت از راه اندازی 15 طرح سالم سازی جدید در گیلان خبر داد.
جانشین رییس ستاد ساماندهی سواحل گیلان هم امروز به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رشت گفت: با توجه به استقبال گردشگران از دریا و همچنین وجود 300 نقطه خطرآفرین، 50 طرح سالم سازی باید در گیلان ایجاد شود. به گفته محمداحمدی پور تلاش می شود با استفاده از توانمندی دهیاری ها این تعداد را به 70 طرح افزایش یابد. 
وی افزود: اجرای هر طرح سالمسازی دریا در گیلان حدود 80 میلیارد ریال هزینه دارد که مشارکت بخش های غیردولتی می تواند در رونق این طرح ها تاثیرگذار باشد.

 
جانشین رییس ستاد ساماندهی سواحل گیلان تقويت و تجهيز طرح هاي سالمسازی موجود،افزایش طرح ها، زيباسازي و حفظ محيط زيست، استقرار ناجيان آموزش ديده و ایمن سازی طرح های سالمسازی دریا برای شناگران را هزینه بر اعلام کرد وافزود: در سال های گذشته اعتبار متمرکزی برای طرحهای سالم سازی دریا اختصاص نمی یافت.
محمد احمدی پور گفت: برای نخستین بار پارسال،260 میلیاردريال اعتبار برای استان های شمالی اختصاص یافت که سهم گیلان 50 میلیارد ریال بود. وی افزود: پارسال در ورودی طرح های سالم سازی دریا از هر خودرو 30 هزار ريال بابت ارائه خدمات طرح، نظیر پارکینگ،از مسافران دریافت می شد که این رقم امسال به 40 یا 50 هزار ريال خواهد رسید.
جانشین رییس ستاد ساماندهی سواحل گیلان گفت: فعالیت48 طرح سالم سازی دریا در گیلان از 25 خرداد آغاز می شود.
احمد هاشمی شهروند زنجانی که درسفرچند سال پیش خود وخانواده اش به گیلان ساحل آستارا را برای گردش انتخاب کرده بود گرانی خدمات ، نبود نظارت بر خدمات دهندگان و فروشندگان ساحلی، کمبود سرویس‌های بهداشتی و امکانات استحمام پس از شنا را از مشکلات طرح‌های سالم سازی دریا اعلام کرد.
این گردشگر زنجانی گفت: پارسال هم به طرح سالم سازی آستارا رفته بودم که تنها تغییری که در این چند سال به چشمم خورد بهتر شدن وضعیت سرویس بهداشتی بود.
اما رویا کاظمی گردشگر تهرانی که پارسال طرح سالم سازی ساحل چمخاله لنگرود را برای تفریح و شنا انتخاب کرده بود ازامکانات و خدمات دهی در این طرح‌ سالم سازی نظیر شهر بازی، زمین فوتبال ساحلی، آلاچیق، سرویس های بهداشتی و  امکانات استحمام ، پارکینگ ، فروشگاه مواد غذایی و نمایشگاه صنایع دستی اظهار رضایت کرد و گفت: اگرچه 30هزار ريال ورودی پرداخت کرده ولی ارزشش را داشت.
وی معتقد است: استفاده از فضای دلنشین دریا، برنامه های جذاب فرهنگی ، ایستگاه های سلامت وهنر، برپايي جُنگ شادی ومسابقه در طرح های سالمسازی دریا بیش از این می ارزد.
معاون فرهنگی- اجتماعی سپاه قدس گیلان هم امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در رشت با اشاره به اینکه سپاه از 6 سال پیش در 10 طرح های سالم سازی دریا که بیشترین گردشگر و مسافر را دارد برنامه های فرهنگی اجرا می کند گفت: این برنامه ها شامل 360 جنگ شادی و 10 نمایشگاه محصولات فرهنگی، عفاف و حجاب، صنایع دستی و غذاهای محلی است.

 
عنایت رضایی پور برگزاری بازی های بومی- محلی نظیر کشتی  گیله مردی، لافند بازی و قیش بازی را در کنار موسیقی سنتی از دیگراقدامات فرهنگی سپاه در طرح های سالمسازی دریا برشمرد.
وی می گوید: سپاه راغب است همه طرح های سالم سازی دریا را زیر چتر برنامه های فرهنگی ببرد اما هزینه بر بودن اجرای این برنامه ها مانع این کاراست.
وی خاطرنشان کرد: سپاه پارسال برای اجرای طرح های فرهنگی در این 10 طرح سالم سازی، حدود 8 میلیاردريال هزینه کرد.
  
 

 

سردبیر: کبرا اجدادی , دبیر و خبرنگار: مریم امدادی

 
 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.