سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

هیچ چیز به دست نمی آید مگر در سایه تلاش - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

هیچ چیز به دست نمی آید مگر در سایه تلاش

هیچ چیز به دست نمی آید مگر در سایه تلاش


اعتماد به نفس، از فرآیندهای درونی انسان است که برای رسیدن او به اهدافش ضروری و حتمی است.
از گذشته های بسیار دور تاکنون موضوع این بحث با ذکر نام افراد مشهور و موفق همراه بوده و هست. نگاهی به تاریخ انبیاء و بزرگان دین و علم، مبیّن این حقیقت است که اعتماد به نفس جوهر اصلی کار ایشان بوده، به شکلی که انسانهای معاصر، آنها را به صورت الگو و مثال مورد استفاده مکرر قرار می دهند.
پشتکار و اعتماد به نفس افرادی چون ابن سینا و ابوریحان بیرونی و در دوران معاصر، اشخاصی چون هلن کلر و ادیسون مشهور و زبانزد است.
بعضی از مردم این اصطلاح را مثل خیلی از اصطلاحات دیگر روانشناسی اشتباه تعبیر می کنند، در صورتی که معنای این موضوع در علم روان شناسی و علوم تربیتی چیز دیگری است.
اعتماد به نفس یک حس رضایت درونی است و ربطی به بیرون و ظاهر زندگی ندارد. افراد به اشتباه اعتماد به نفس را تکرار یک عمل و خبره شدن در آن می دانند، در صورتی که این طور نیست؛ بلکه «اعتماد به نفس» تلاش مداوم است، بدون در نظر گرفتن نتیجه منفی یا حتی مثبت. پس وقتی که کاری را شروع می کنیم و می دانیم که می توانیم آن را انجام دهیم اعتماد به نفس واقعی را در خود پرورش نداده ایم.
احساس اعتماد به نفس واقعی از باور ما به استحکام شخصیت خود ناشی می شود. از تعهد ما به این که هر چه که بخواهیم فرقی نمی کند، تلاش فراوان می کنیم تا عاقبت به آن برسیم.
کلید اصلی اعتماد به نفس در یک کلمه خلاصه می شود: «تلاش»

 

خبرگزاری ایسنا