سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

همیشه با میرزا زندگی می کنم/ سریال میرزا ناتمام ماند - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

همیشه با میرزا زندگی می کنم/ سریال میرزا ناتمام ماند

همیشه با میرزا زندگی می کنم/ سریال میرزا ناتمام ماند


به گزارش پورتال کنگره میرزا کوچک خان جنگلی، سریال " کوچک جنگلی " به کارگردانی بهروز افخمی و با نقش آفرینی زیبا و به یاد ماندنی هنرمند گیلانی علیرضا مجلل از آثار ماندگار دهه 60 تلویزیون جمهوری اسلامی ایران است که سال 66 از شبکه یک سیما پخش شد.
این سریال پرمخاطب، روایتگر گوشه ای از تاریخ قیام جنگل به رهبری میرزاکوچک خان جنگلی بود.
فیلمنامه «کوچک جنگلی» را ناصر تقوایی نوشت و ابتدا قرار بود خود آن را کارگردانی کند، اما در نهایت از کار کنار کشید و افخمی جایگزین او شد. افخمی به همراه امرالله احمدجو و احمد مرادپور فیلمنامه را بازنویسی کردند.

فیلمنامه بر اساس کتاب «سردار جنگل» نوشته ابراهیم فخرائی و با نگاهی به داستان «مردی از جنگل» نوشته احمد احرار نوشته شد. بعدها از روی سریال «کوچک جنگلی» یک فیلم سینمایی با عنوان «تفنگ‌های سحرگاه» ساخته شد.
«کوچک جنگلی» با بازی علیرضا مجلل به نقش میرزا کوچک خان جنگلی گوشه‌ای از تاریخ قیام جنگل را به تصویر می‌کشد. این سریال روایتگر مبارزه میرزا کوچک خان در کنار دکتر حشمت، خالو قربان و دیگر یارانشان با دولت مرکزی است و به لحاظ تاریخی با جنگ جهانی اول مقارن است.

مهدی هاشمی، جهانگیر الماسی، حسین خانی‌بیک، اکبر معززی، عنایت شفیعی، جمشید گرگین، عباس امیری، محمد مطیع، فتحعلی اویسی، هادی مقدم، داود رشیدی، حسین محجوب، منوچهر حامدی، اکبر سنگی، بهروز بقائی، صادق هاتفی، پرویز شاهین‌خو، رسول نجفیان، پروانه معصومی و... از دیگر بازیگران این سریال هستند.
در ادامه بازنشر آخرین گفتگوی رسانه‌ای علیرضا مجلل  یا همان میرزای سریال کوچک جنگلی که یکسال از آن می‌گذرد را تقدیم مخاطبان عزیز می‌کنیم.


خودتان را معرفی کنید؟
علیرضا مجلل هستم متولد 1327 محله چهار برادران شهر رشت دارای مدرک لیسانس از دانشکده هنرهای زیبا.

از فعالیت های هنری خود بگویید ؟
در برنامه های کودک رادیو گیلان ، ادبیات و ارتش گویندگی کردم ، سپس در یک گروه تئاتر وابسته به اداره فرهنگ و هنر مشغول شدم که نام این گروه آتوسا بود و دوستانی چون انوش نصر ، آقای بشری و ابراهیم ضمیر در آن حضور داشتند. در سال 1348 وارد دانشکده هنرهای زیبا شدم .
پیش از انقلاب کار تئاتر میکردم و بعد از انقلاب کارهای زیادی در تئاتر و تلویزیون و سینما داشتم، در سریالهایی همچون سلطان و شبان هم بازیگر بودم و هم تهیه کنندگی آن را برعهده داشتم ، سریال ماه پنهان است ، سریال میرزا کوچک خان و همچنین فیلم سینمایی شاید وقتی دیگر نیز از دیگر کارهایی است که در آنها حضور داشتم.علت انتخاب شما برای بازی در سریال میرزا کوچک خان چه بود ؟

من شمالی هستم و از خانواده مادری از اقوام میرزا کوچک خان هستیم .زمانی که قرار بود آقای تقوائی  کارگردانی فیلم را برعهده داشته باشند، آقای داریوش ارجمند نقش میرزا را داشتند و قرار بود من هم نقش احسان اله خان را بازی کنم .. در آن زمان من مشغول کار در سریال سلطان و شبان بودم.
پروژه میرزا کوچک خان مدتی متوقف شد و پس از یک سال و نیم قرار شد به کارگردانی آقای افخمی تهیه شود که آقای افخمی به دلیل آشنایی با موقعیت محلی، زبان گیلکی و بومی بودن و تحقیقات و سیعی که در مورد میرزا داشتم صلاح دیدند که نقش میرزا را به من بدهند.

تاثیر معنوی این نقش در خود شما چگونه بود ؟
تاثیر بسیار فراوانی داشت و من همیشه با میرزا زندگی می کنم و به او عشق می ورزم و هنوز تسبیح و انگشتر و مهر میرزا که در آن سریال داشتم همراه خود دارم و در تمامی کارها با من است .

چه خاطره ای از سریال میرزا کوچک خان دارید؟
خاطرات زیادی از این سریال دارم که ساعتها وقت لازم است تا درباره آنها گفتگو کنیم. ما سه سال در ماسوله بودیم و در آنجا فیلمبرداری می شد. ما سه زمستان در ماسوله بودیم و برای گرفتن برخی صحنه ها نیاز به بارش برف بود اما برفی نمی آمد. با افرادی که با میرزا ملاقات کرده بودند دیدار داشتم و خاطرات فراوانی نقل می کردند که بسیار شیرین و جذاب بود. یکی از این افراد که 96 سال سن داشت و از حسابداران میرزا بود می گفت: اینقدر میرزا مشغول بود و سرش شلوغ بود که اگر می خواستیم با او صحبت کنیم و مشکل را با وی در میان بگذاریم باید پشت سرش می دویدیم و میرزا می گفت: " بگو و بیا " و وقت ایستادن نداشت. اما او بسیار مهربان و مشکل گشا بود و مشکلات مردم وی را عذاب می داد.


از خاطرات به یاد ماندنی و صحنه هایی که خودتان از بازی در آن لذت بردید ؟
بیشتر صحنه ها جذاب بودند . اما در یکی از صحنه ها که میرزا خواب بود و حاج کسمائی و دکتر حشمت به میرزا مراجعه می کنند و وی را از خواب بیدار می کنند تا جلسه ای برگزار کنند ؛ در آن صحنه وقتی بیدار شدم و در دامان طبیعت این افراد را در کنار خود دیدم لحظه ای احساس کردم که در آن زمان و مکان قرار دارم و بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم .

از مشکلات بازی در آن سریال بگویید؟
در آن زمان زندگی پر تلاطمی داشتم و با همه مشکلات ساختم اما حیف که سریال میرزا تمام نشد و بخش دوم یعنی نهضت جنگل که فلسفه اصلی نهضت را نشان می داد به مرحله تولید و پخش نرسید.

سخت ترین سکانسی که داشتید ؟
صحنه ی درگیری میرزا با حاج احمد کسمائی و خواهر زاده اش بود که میرزا به خواهر زاده کسمائی سیلی می زند . از نظر تکنیکی سکانس پلان بود و باید در یک سکانس گرفته می شد . در این صحنه 600 یا 700 سیاهی لشگر حضور داشتند و نزدیک غروب بود . آقای حقیقی فیلمبردار گفت : این صحنه را یا باید در 12 دقیقه امروز بگیریم ، یا اینکه فردا دوباره این 700 نفر را جمع و جور کنیم که سخت است . بالاخره این صحنه را یک بار گرفتیم و به خوبی انجام شد .