رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

همراهی علم و صنعت - نمایش محتوای خبر

 

 

همراهی علم و صنعت

شناسه : 62938077

گيلان، يکي از قطب‌هاي مهم کشاورزي کشور به ویژه در زمینه توليد چاي و برنج است، اما صنعت نيز حضوری يکصد ساله در این استان دارد. فعاليت هاي صنعتي گيلان بعد از انقلاب اسلامی با راه اندازي صنايع متنوعي همچون فولاد، داروسازي، شيميايي،سلولزي، مواد غذايي، کاني غير فلزي و فلزي توسعه یافت و توانست این استان را به عنوان استانی صنعتی نیزمعرفی کند.

وجود زیرساخت های اقتصادی و صنعتی موجود درگیلان ازجمله 4 نيروگاه برق لوشان، رشت و نيروگاههای آبي و بادي منجيل، مخازن ذخيره سوخت تا 200 ميليون ليتر، برخورداري از شبكه هاي وسيع حمل و نقل جاده اي، فرودگاه بين المللي رشت، بنادر انزلي و آستارا،منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی، وجود مرز آبی و خاکی با کشورهای حاشیه خزر و اروپا، آزاد راه قزوين- رشت و راه آهن در حال احداث گیلان زمینه مناسبی برای رشد و توسعه صنعت در استان ایجاد کرده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به خبرنگار واحد مرکزی خبرگفت: گیلان با داشتن 2800 واحد صنعتی در جمع 10 استان برتر کشور در زمینه تعداد واحدهای صنعتی  قرار دارد.

علی منتظری با بیان اینکه در مجموع 86 هزار نفر دراین واحدها مشغول به کار هستند افزود: بر اساس آخرین آمار، تولید کنندگان و صنعتگران  گیلانی در سال 90 بیش از 400 میلیون دلار محصولات غذایی،کشاورزی، پلاستیکی و فلزی صادر کرده اند. معاون برنامه ریزی استاندار گيلان نیزبه خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: در حال حاضر یک هزار و 300 واحد صنعتي در استان با سرمايه گذاري بيش از 3 هزار ميليارد تومان در حال ساخت است.

محمد حسین اصغريان افزود: تاکنون 3هزار و 200 میلیون دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت گیلان سرمایه‌ گذاری شده است.

و اما یکی از گروه های صنعتی موفق در تولید و صادرات محصولات خودرویی، آرایشی و بهداشتی، گروه صنعتی فومن شیمی است که علاوه بر تامین بخش زیادی از نیاز داخلی، بسیاری از محصولات خود را به کشورهای مختلف صادر می کند.


رییس هیات مدیره و صاحب گروه صنعتی فومن شیمی در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: در سال 1343 کارخانه ای را با هدف تولید گریس در تهران تاسیس کردم که به تدریج، با ساخت و توسعه واحدهای تولیدی درسال 55 در شهر صنعتی رشت، 75 در لوشان و 81 در کرج و قشم محصولات دیگری نیز به تولیدات این گروه صنعتی اضافه شد.

عباس موسوی ره پیما می گوید: روغن موتور، روغن ترمز، گریس و ضد یخ مهم ترین محصولات خودرویی و حشره کش، اسپری مو، فوم و ژل اصلاح و محصولات مشابه دیگر،مواد آرایشی و بهداشتی  تولید گروه صنعتی فومن شیمی است.

این مهندس تحصیلکرده ی رشته شیمی می گوید: تولیدات سالانه این گروه صنعتی 40 هزار تن است که به طور میانگین 120 میلیارد تومان ارزش اقتصادی دارد.

وی می گوید: تولیدات گروه صنعتی فومن شیمی به طور میانگین، سالانه از خروج 200 میلیون دلار ارز نیز جلوگیری می کند.

این تولید کننده که در سالهای 84 و 85 به عنوان کارآفرین برتر کشور برگزیده شد با اشاره به این که در بسیاری از تولیدات، جزو برترینهای کشورهستیم، می گوید: به طور مثال در تولید روغن ترمز، ضد یخ و حشره کش رتبه اول را در کشور داریم.

عباس موسوی ره پیما با اشاره به اینکه 80 درصد بازار داخلی در اختیار گروه صنعتی فومن شیمی است گفت: تولیدات این گروه صنعتی به افغانستان، عراق، امارات متحده عربی، جمهوری آذربایجان و رومانی نیز صادر می شود.

این سرمایه گذارکه قصد توسعه گروه صنعتی فومن شیمی را دارد در ادامه افزود: کارخانه تولید قیر به مساحت  10 هکتار با سرمایه ی 50 میلیارد تومان در بندرعباس در حال ساخت است که هفته دولت آینده به بهره برداری خواهد رسید.

این تولید کننده ملی می گوید: با راه اندازی این واحد تولیدی- صنعتی سالانه به طور میانگین 400 هزار تن قیر برای صادرات تولید خواهد شد که دست کم 200 میلیون دلار ارزآوری خواهد داشت.

رییس هیات مدیره و صاحب گروه صنعتی فومن شیمی افزود: برای صادرات تولیدات مان به کشورهای حاشیه خلیج فارس و اروپا در بندر شهید رجایی پایانه صادراتی نیز در حال ساخت است که تا دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید.

این کارآفرین فومنی با بیان اینکه گروه صنعتی فومن شیمی در حال حاضربرای 1500 نفر به طورمستقیم و 5000 نفر غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است افزود: با توسعه این گروه صنعتی تا سال آینده، دست کم برای 500 نفر دیگر نیز شغل آفرینی می شود.

اما درکنار تولید؛ تاسیس دانشکده فنی فومن وابسته به دانشگاه تهران یکی دیگر از اقدامات مهم گروه صنعتی فومن شیمی است.


عباس موسوی ره پیما مهم ترین دلیل تاسیس دانشکده فنی فومن را تربیت نیروهای متخصص در زمینه شیمی و پتروشیمی برشمرد و افزود: در حال حاضر بیش از 400 دانشجو در رشته های مهندسی صنایع، نفت و شیمی در این دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

وی که به تخصصی شدن گروه تولید و تربیت نیروهای متخصص توجه ویژه ای دارد می گوید:از فارغ التحصیلان این دانشکده که رتبه اول و دوم را کسب کنند به عنوان کارشناسان و مهندسان فنی استفاده خواهیم کرد.

وی با گلایه از سیاست انقباضی بانک ها در اعطای تسهیلات، خواستار حمایت بیشتر مدیران کشوری واستانی به ویژه در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی از بخش صنعت شد و گفت: صنعت بدون توسعه، دچارزوال می شود وبسیج امکانات اقتصادی کشور، راهگشای توسعه و پیشرفت صنایع در همه زمینه ها است.

کوتاه سخن اینکه: مهم ترین نیاز کشور در شرایط کنونی دستیابی به خودکفایی در عرصه های مختلف است که پایه های استقلال سیاسی واقتصادی کشوررا مستحکم تر می کند.

تولید، اصل اساسی در دستیابی به خود کفایی محصولات صنعتی محسوب می شود و اهتمام به افزایش تولید باید در اولویت برنامه های کلان کشور قرار گیرد.


البته موانع و مشکلات موجود برسرراه تولید را نباید نادیده گرفت که با حمایت بیشتردولت ازبخشهای  صنعتی، هماهنگی و پشتیبانی بیشترمدیران و پشتکار عوامل تولید مرتفع خواهد شد.

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.