سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

هفت سنگ بنای سرطان پوست - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

هفت سنگ بنای سرطان پوست

هفت سنگ بنای سرطان پوست


در آمریکا سرطان پوست جزو شایع ترین سرطان ها به شمار می رود و میزان مرگ و میر نوعی از آن به نام ملانوما در دهه های اخیر تا ۵۰ درصد در میان زنان زیر ۳۹ سال بالا رفته است. در برابر این سرطان همه آسیب پذیرند؛ حتی اگر نشانه شناخته شده ای مثل پوست روشن، سابقه خانوادگی یا آفتاب سوختگی را نداشته باشند. محققان عوامل متعددی را نام می برند که می تواند احتمال بروز سرطان پوست را افزایش دهد. برای محافظت از خودتان این عوامل خطر را بشناسید و برای پیشگیری از این سرطان اقدام کنید....

۱) پزشک، پوست شما را معاینه نمی کند

در تحقیقی که از پزشکان آمریکایی به عمل آمده، مشخص شد ۶۸ درصد آن ها معاینه منظم از پوست بدن بیماران شان را به دلیل کمبود وقت انجام نمی دهند. وقتی که ملانوما هنوز به اندازه یک خال کوچک است شانس درمان تا حدود ۹۰ درصد افزایش می یابد. طبق مطالعه ای که اخیرا انجام شده، پزشکان چهار برابر بیشتر از افراد عادی توانایی تشخیص ملانوما را در این مرحله دارند.

▪ چه باید کرد: زمانی که برای چکاپ خودتان به پزشک مراجعه می کنید، از او بخواهید تمام خال های غیرعادی شما را بررسی کند. هیچ دستورالعمل استانداردی درباره اینکه شما هرچند وقت یک بار باید آزمایش پوست انجام دهید وجود ندارد، ولی اگر طبق تشخیص متخصص پوست احتمال خطر در شما زیاد است، باید سالی یک بار این آزمایش را انجام دهید. این نکته را هم به خاطر بسپارید که تمام سرطان های پوست لزوما ملانوما نیستند و اگر در هر صورت روی پوست تان لکه یا خال مشکوکی ظاهر شد، حتما به پزشک مراجعه کنید.در آمریکا سرطان پوست جزو شایع ترین سرطان ها به شمار می رود و میزان مرگ و میر نوعی از آن به نام ملانوما در دهه های اخیر تا ۵۰ درصد در میان زنان زیر ۳۹ سال بالا رفته است. در برابر این سرطان همه آسیب پذیرند؛ حتی اگر نشانه شناخته شده ای مثل پوست روشن، سابقه خانوادگی یا آفتاب سوختگی را نداشته باشند. محققان عوامل متعددی را نام می برند که می تواند احتمال بروز سرطان پوست را افزایش دهد. برای محافظت از خودتان این عوامل خطر را بشناسید و برای پیشگیری از این سرطان اقدام کنید.

۲) خیلی کم آفتاب می گیرید

دکتر ماریان بیرویک، پروفسور دانشگاه نیومکزیکو، می گوید: «آفتاب کم می تواند خطر سرطان را در شما افزایش دهد، حتی خیلی بیشتر از یک کشاورز یا کارگر ساختمان که هر روز در معرض نور خورشید است.» دکتر بیرویک ادامه می دهد: «پوست قادر نیست خود را با شرایط متغیر وفق دهد، یعنی اگر شما تا به حال فقط از آفتاب کم رمق زمستانی بهره برده اید، پوست تان دیگر مکانیسمی برای محافظت از آفتاب تند ندارد و یک آفتاب سوختگی جزیی یا برنزه کردن پوست در آفتاب ملایم هم می تواند آسیب رسان باشد.»

▪ چه باید کرد: در امنیت از آفتاب لذت ببرید! زمانی که در معرض آفتاب هستید، از ضدآفتاب با SPF حداقل ۱۵ استفاده کنید. کلاه لبه پهن روی سرتان بگذارید و لباس آستین بلند بپوشید. از سالن های سولاریوم دوری کنید. نور فرا بنفش مصنوعی ضمن اینکه به پوست آسیب می رساند و شما را در معرض سرطان قرار می دهد، باعث می شود پوست نتواند در برابر آفتاب واقعی نیز از خود محافظت کند.

۳) پوستی تیره دارید

هرچند در بین مردم این طور جا افتاده است که پوست های روشن خیلی بیشتر از دیگران در خطر سرطان هستند و افراد دارای پوست تیره یا سیاه پوست ها معمولا کمتر سرطان می گیرند ولی وقتی بیماری به سراغ تان آمد و دیر تشخیص داده شد، معمولا دیگر کاری از دست کسی ساخته نیست. دکتر گلاستر، پروفسور دانشگاه سینسیناتی، معتقد است: «به خاطر همین باور غلط بسیاری از کسانی که پوست شان آسیب دیده، زمانی مراجعه می کنند که بیماری شان در مراحل پیشرفته قرار گرفته است.»

▪ چه باید کرد: در بین افراد با پوست های تیره اغلب ملانوما جایی ظاهر می شود که کمتر در معرض آفتاب بوده است. توصیه دکتر گلاستر به صاحبان پوست های تیره این است: «از ضدآفتاب غفلت نکنند و هرگاه بین انگشتان پا، کف دست و پا و زیر ناخن های شان خال یا رگه های تیره تازه ای مشاهده کردند حتما به پزشک شان مراجعه کنند.»

۴) اهل خودآزمایی نیستید

کمتر از نیمی از انسان ها به بروز خال های مشکوک اهمیت می دهند و همیشه پوست شان را بررسی می کنند، در حالی که تنها یک بررسی چند لحظه ای می تواند جان شان را نجات دهد. تحقیقات نشان می دهد احتمال ابتلا به ملانومای کشنده در بین کسانی که مرتب پوست شان را چک می کنند تا ۳۴ درصد پایین می آید.

▪ چه باید کرد: با یک آینه دستی جاهایی از بدن را که احتمال بروز خال یا لکه در آن بیشتر است، نگاه کنید. می توانید برای ساده تر شدن کار از یک آینه تمام قد هم کمک بگیرید. آینه را در جایی که لباس تان را عوض می کنید، قرار دهید. در خانم ها ۲۰درصد از سرطان های پوست از پشت پا شروع می شود، پس این ناحیه از بدن تان را خوب بررسی کنید. اگر جزو افراد پرخطر محسوب می شوید، هر ماه یک آزمایش از سر تا پا انجام دهید و سعی کنید این کار را به صورت یک عادت درآورید.

۵) هر روز صبح ضدآفتاب می زنید

با اینکه ضدآفتاب خیلی چیز خوبی است اما خانم هایی که مقدار زیادی ضدآفتاب به پوست شان می مالند و کل روز را حمام آفتاب می گیرند، ۳۹ درصد بیش از سایرین در معرض پرتوهای مضر خورشید هستند و حتی ممکن است بیشتر از کسانی که از ضدآفتاب استفاده نمی کنند، آسیب ببینند. به همین دلیل است که بعضی از تحقیقات درباره ضدآفتاب ها آنها را در زمره عوامل پرخطر در بروز ملانوما قرار می دهد. محققان می گویند: «ضد آفتاب شاید جلوی آفتاب سوختگی را بگیرد ولی قادر به محافظت از پوست در برابر طیف کامل پرتوهای فرا بنفش و اشعه های زیان آور نیست.»

▪ چه باید کرد: نیم ساعت پیش از بیرون رفتن ضدآفتاب بمالید و هر دو ساعت آن را تجدید کنید. با ۱ اونس (حدود ۲ قاشق غذاخوری) ضدآفتاب می توانید کل پوست تان را ایمن کنید و سعی کنید بیش از حد در آفتاب نمانید.

۶) رژیم غذایی مناسبی ندارید

همین غذایی که می خورید می تواند به تنهایی احتمال سرطان را کم یا زیاد کند. محققان پی برده اند افرادی که بیشتر از غذاهایی مثل گوشت قرمز، محصولات فرآوری شده، لبنیات پرچرب و نوشیدنی های شیرین استفاده می کنند خطر ابتلا به سرطان در آ نها ۸۳ درصد بیشتر است و کسانی که در رژیم غذایی شان میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، ماهی و لبنیات کم چرب می گنجانند، با ۵۴ درصد کاهش احتمال سرطان مواجه می شوند.

▪ چه باید کرد: از همان الگوی غذایی پیروی کنید که برای بیماری های قلبی و دیابت توصیه می شود؛ یعنی مصرف گوشت قرمز و پرچرب و غذاهای بسته بندی شده را کم کنید و در عوض بیشتر غذاهای تازه و گوشت مرغ و ماهی بخورید. غلات کامل و لبنیات کم چرب را هم فراموش نکنید. محققان مصرف ویتامین D را هم توصیه می کنند چون می تواند از بروز تومورهای بدخیم جلوگیری کند و امید به زندگی را در بیماران مبتلا به ملانوما افزایش دهد.

۷) اهل ویزیت های مکرر نیستید

اگر با مورد غیرطبیعی در پوست تان مواجه شدید، درنگ نکنید. حتی اگر شما تماس بگیرید و درخواست یک ویزیت فوری از یک متخصص پوست داشته باشید، باز هم ممکن است زودتر از یکی دو ماه آینده به شما وقت ندهند، در حالی که یک زخم یا آسیب مشکوک باید فورا ارزیابی شود. اگر خدای نکرده به ملانوما مبتلا شده باشید، تاخیر در درمان می تواند به بالا رفتن هزینه درمان و کاهش شانس بهبودی منجر شود.

▪ چه باید کرد: اگر نمی توانید دسترسی فوری به یک متخصص پوست داشته باشید، از پزشک خانوادگی تان بخواهید مداخله کند و از یک متخصص برای تان خارج از نوبت وقت بگیرد. برای اطمینان بیشتر از کیفیت درمان درخواست نمونه برداری از پوست داشته باشید زیرا مطالعات اخیر نشان می دهد بیش از نیمی از موارد جراحی تنها به این دلیل لغو شده که تومور خطرناک نبوده است.منبع: Familycircle
ترجمه: سمیه وحدانی     
روزنامه سلامت ( www.salamat.ir )