جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

هر نامزد حداقل 10 ساعت برنامه انتخاباتی در رسانه ملی دارد - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

هر نامزد حداقل 10 ساعت برنامه انتخاباتی در رسانه ملی دارد

هر نامزد حداقل 10 ساعت برنامه انتخاباتی در رسانه ملی دارد


رئیس رسانه ملی:

هر نامزد حداقل 10 ساعت برنامه انتخاباتی در رسانه ملی دارد

رئیس سازمان صدا و سیما گفت: برای هر نامزد حداقل 6 ساعت برنامه تلویزیونی و 4 ساعت برنامه رادیویی در ساختارهای متنوع و جذاب تدارک دیده شده است که امکان افزایش 20 درصدی آن نیز وجود دارد.

به گزارش سرویس سیاسی باشگاه خبرنگاران؛ "عزت‌الله ضرغامی" در سی و یکمین نشست افق رسانه با موضوع "انتخابات، حماسه سیاسی"، با حضور برنامه‌سازان و مدیران رسانه ملی در سالن همایش‌های سازمان صداوسیما افزود: امکانات فراهم شده تبلیغی در شبکه‌های صدا و سیما در حدی است که نامزدهای محترم نیاز به صرف هزینه و استفاده از ظرفیت‌های محدود دیگر ندارند.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به رعایت جدی اصل بی‌طرفی در برنامه‌های رسانه، گفت: توزیع برنامه های تبلیغاتی نامزدهای در جدول پخش بر اساس اصول علمی خواهد بود که نهایتاً با قرعه‌کشی، جدول نهایی تنظیم و رسانه‌ای خواهد شد.

ضرغامی اطلاع رسانی مستمر، افزایش آگاهی‌های علمی برای انتخاب اصلح، ترسیم سلامت و قانونمندی انتخابات و نمایش فرایندهای مردمی در اجرای آن، روشنگری در برنامه‌های تخریبی رسانه‌های معاند، آرامش‌بخشی به جامعه، ایجاد شور و تحرک لازم برای حضور مردم و نمایش حماسی این حضور تاریخی، اخلاق مداری و برنامه‌محوری در برنامه‌های نامزدها، ترویج گفتمان واقع بینی، نگاه تطبیقی با انتخابات مشابه در کشورهای مدعی دموکراسی، تلاش در جهت ایجاد وحدت و تحکیم انسجام ملی از جمله سیاست‌های رسانه ملی در این انتخابات است.

رئیس رسانه ملی، برنامه‌های انتخاباتی زودرس در رسانه‌ها را از جمله آسیب‌های انتخاباتی دانست و گفت: رسانه ملی با طرح زمان‌بندی معقول و تجربه شده، اقدامات خود را در موقع مقرر آغاز کرد و تا روز انتخابات حداقل 2000 ساعت برنامه‌های متنوع انتخاباتی در شبکه‌های سراسری و استانی پخش خواهد کرد.

وی افزود: بر طبق نظرسنجی‌های انجام گرفته در طول یک سال گذشته و پس از پخش چند برنامه پر بیننده انتخاباتی به طور میانگین حداقل 15 درصد رقم مشارکت مردم در انتخابات افزایش یافته است.

ضرغامی با اشاره به دستاوردهای نظام و خدمات دولت اسلامی در سراسر کشور گفت: رویدادهای ملی و افتتاح پروژه ها و انجام خدمات رفاهی به مردم توسط دولت به طور معمول و با رعایت اصول و سیاست های تبلیغاتی سازمان منعکس خواهد شد.

افزایش 20 هزار شعبه اخذ رای در کشور

وزیر کشور هم در این همایش گفت: با ایجاد 20 هزار شعبه اخذ رای در سراسر کشور، شمار این شعب برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به 67 هزار شعبه افزایش یافت.

مصطفی محمد نجار، برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری ، شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه و میان‌دوره‌ای انتخابات خبرگان در دو حوزه انتخابیه را مهم‌ترین ویژگی این دوره از انتخابات دانست.

وی گفت: دشمنان دائم الشکست انقلاب اسلامی در آستانه هر دوره از برگزاری انتخابات در کشورمان درصدد جلوگیری از حضور گسترده مردم در انتخابات و یا کمرنگ کردن حضور آنان هستند.

محمد نجار، سیاه‌نمایی، غبارآلود کردن فضای سیاسی، ایجاد تردید و اختلاف، تحریک اقوام و مذاهب و نیز جنگ روانی با استفاده از فضای مجازی و صدها شبکه ماهواره‌ای را بخشی از اقداماتی برشمرد که دشمنان انقلاب اسلامی با هزینه‌های گزاف برای مایوس کردن مردم و تسلط بر فضای روانی کشورمان در دستور کار اتاق فکرشان قرار داده‌اند.

وی گفت: وزارت کشور طبق رسالت و ماموریت ذاتی و خطیرش در چنین شرایطی، نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را پس از فتنه 88 با همکاری رسانه ملی با موفقیت برگزار کرد که رهبر معظم انقلاب نیز از آن ابراز رضایت کردند.

محمد نجار افزود: این وزارتخانه ، ضعف ها و قوت های بیش از 30 انتخابات گذشته را برای استفاده از تجربیات آنها در آینده مستند کرده است تا انتخابات آینده را با استفاده از همه ظرفیت‌ها با شکوه‌تر از همیشه در تراز ملت ایران برگزار کند.

وی گفت: تقارن این دوره از انتخابات با سال حماسه سیاسی و اقتصادی نیز در برگزاری انتخاباتی باشکوه، موجب تقویت انگیزه ماست، زیرا انتخابات، مظهر حماسه سیاسی است که برای تحقق این هدف، تعامل خوبی با شورای نگهبان داریم.

محمد نجار همچنین با اشاره به نام نویسی از داوطلبان نامزدی چهارمین دوره انتخابات شوراها گفت: از میان این داوطلبان ، 207 هزار و 577 عضو اصلی و علی البدل ، شامل  10 هزار و 184 عضو شوراهای اسلامی شهرها و 197 هزار و 393 عضو شوراهای اسلامی روستاها با آرای مردم انتخاب می شوند.

وی افزود: اکنون هیات های نظارت و اجرایی در حال بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات شوراها هستند که این بررسی ها فردا به پایان می رسد.

وزیر کشور همچنین با اشاره به آغاز نام نویسی از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز گفت : داوطلبان تا پنج روز برای نام نویسی مهلت دارند اما به داوطلبان یا نمایندگان تام الاختیار آنان توصیه می کنیم زودتر برای این کار اقدام کنند و آن را به روزهای پایانی موکول نکنند.

محمد نجار افزود: همزمان با این اقدام ، هیات‌های اجرایی نیز تا سه روز در کشور تشکیل می‌شوند.

وی، قانونمداری، امانتداری ، عدالت‌مداری و مشارکت گسترده را شعار انتخاباتی وزارت کشور برای این دوره از انتخابات دانست و گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، ساز و کار برگزاری انتخابات در کشورمان بسیار مستحکم و قانونمداری، مبنای همه فعالیت‌هاست.

محمد نجار در بخش دیگری از سخنانش، داوطلبان نامزدی انتخابات را به رعایت اخلاق انتخاباتی و پرهیز از تخریب رقبا فراخواند و افزود: افراد به جای طرح اشکالات دیگران ، فقط برنامه هایشان را تبیین کنند و از دامن زدن به مسائل قومی و مذهبی و احساسی و ملتهب کردن فضای سیاسی کشور بپرهیزند.

وی همچنین داوطلبان نامزدی انتخابات را از زیرسوال بردن خدمات انجام شده و هرگونه اقدام که به فضاسازی دشمنان علیه انقلاب اسلامی منجر می‌شود، برحذر داشت.

وزیر کشور همچنین ،احصای آمار اصلاح شده شهرها و روستاهای واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراها، تهیه و تنظیم طرح جامع اطلاع رسانی ، ایجاد لینک پرسش ها و ابهامات و برپایی 11 همایش توجیهی ، آموزشی برای فرمانداران و بخشداران را از اقدامات این وزارتخانه برای برگزاری باشکوه انتخابات برشمرد.

محمد نجار ، تهیه سامانه جامع برپایی انتخابات شوراها و ریاست جمهوری با رعایت جوانب ایمنی ، سرعت و دقت را از دیگر اقدامات دانست و افزود: امسال نخستین بار ، دستور آغاز برگزاری انتخابات از طریق این سامانه به فرمانداران و بخشداران ابلاغ شد.

وی، برگزاری 30 نشست انتخاباتی با مسئولان رسانه ملی و شبکه‌های استانی صدا و سیما ، تایید صلاحیت 30 عضو معتمد هیات مرکزی اجرایی انتخابات و انتخاب 7 عضو اصلی آن و نیز برپایی نخستین نشست این هیات را از دیگر اقدامات وزارت کشور در آستانه برگزاری انتخابات برشمرد.

محمد نجار گفت: بنا بر تاکید رئیس جمهور ، هدف وزارت کشور زمینه سازی برای برگزاری انتخابات باشکوه است به نحوی که صرف نظر از این که چه کسی منتخب مردم شود زیرساخت های لازم را برای حضور گسترده مردم در انتخابات فراهم کنیم.

وزیر کشور گفت: رسانه ملی، نقش اساسی اش را در خلق حماسی سیاسی ایفا کرده است.

محمد نجار افزود: رسانه ملی می تواند در فرهنگ سازی و زمینه سازی برای تحقق حماسه سیاسی در جامعه نقشی اساسی ایفا کند که البته نقش مهمش را ایفا کرده است.

وی با تاکید بر نقش مهم رسانه ملی در خنثی کردن جنگ روانی دشمنان انقلاب اسلامی به برنامه سازان صدا و سیما توصیه کرد: با تولید برنامه های مناسب؛ با استفاده از روش های هنرمندانه و مخاطب پذیر و با پرهیز از اقدام شعاری، جنگ روانی رسانه ای و القائات دشمنان را خنثی کنند.

محمد نجار گفت: باید چالش ها و آسیب های مد نظر دشمنان را شناسایی کرد و با استفاده از ابزار و روش های نوین هنری، ابهامات را از اذهان عمومی زدود.

وی همچنین گفت: کشورمان از پهنه بسیار وسیع جغرافیایی و اقوام ، مذاهب و آداب و رسوم مختلف برخوردار است که باید از این تنوع به عنوان فرصت استفاده کرد؛ بر این اساس محتوای برنامه های تولیدی باید به نحوی باشد که همراهی و هم صدایی را در مردم ایجاد کند.

محمد نجار، انعکاس پیشرفت ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و تبیین پیوند جمهوریت و اسلامیت به عنوان ارکان اصلی نظام جمهوری اسلامی را از دیگر ضرورت ها در تولید برنامه های صدا و سیما برشمرد.

وی گفت: برگزاری موفق بیش از30دوره انتخابات و همه پرسی در کشورمان حاکی از مبانی بسیار مستحکم انتخابات است زیرا برگزار کننده آن در همه مراحل مردم هستند.

محمد نجار افزود: هیات های اجرایی در همه مناطق کشور از 13 عضو تشکیل شده است که 9 نفر آنان از قشرهای مختلف مردم هستند و در هر دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز کسی منتخب شده که تمایل و گرایش سیاسی اش متفاوت دولت برپا کننده انتخابات بوده است.

وی همچنین گفت: در برنامه های تبلیغی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ، باید ساز و کاری فراهم شود که مردم علاوه بر شناخت نامزدها با برنامه های آنان در عرصه های مختلف آشنا شوند.

محمد نجار با اشاره به برگزاری نخستین جلسه کمیته تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور افزود: آقای ضرغامی در این جلسه، پیشنهادهای خوبی مطرح کرد که با تغییرات جزئی تصویب شد.

وی همچنین تبیین ویژگی های رئیس جمهور را در برنامه های تبیلغاتی صدا و سیما لازم دانست و اضافه کرد : رئیس جمهور باید ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و مشکلات کشور را بشناسد؛ با سیاست خارجی آشنا باشد و در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی صاحبنظر و دارای فکر باشد.

محمد نجار گفت: بر این اساس باید با تولید برنامه های گفتگو محور مانند نشست های پرسش و پاسخ و میزگرد با حضور صاحبنظران، نخبگان و گروه های مرجع ، مردم را در انتخاب رئیس جمهور اصلح یاری کرد.

وزیر کشور افزود: انتظار ما از رسانه ملی به عنوان اصلی ترین و پرمخاطب ترین رسانه کشور، ایجاد شور و نشاط همگانی، برجسته کردن انتخابات و خنثی کردن سناریوی تبیلغی و جنگ روانی دشمنان با استفاده از روش های هنرمندانه است.

وزیر کشور پس از سخنرانی در سی و یکمین همایش افق رسانه به پرسش های مدیران صدا و سیما در مسائل مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و شوراها پاسخ داد.

همه تخلفات انتخاباتی به شورای نگهبان مربوط نمی شود

سخنگوی شورای نگهبان نیز در همایش افق رسانه گفت: همه تخلفات انتخاباتی مربوط به شورای نگهبان نیست و این شورا در خصوص رسیدگی به آنها صلاحیت ندارد.

کدخدایی افزود: بعضی از این تخلفات جرم است و باید محاکم دادگستری به آن رسیدگی کنند.

وی گفت: در همین زمینه قوه قضائیه ستاد پیشگیری از جرایم را شکل داده است.

کدخدایی درباره نهایی شدن آیین نامه شورای نگهبان نیز گفت: این آیین نامه، داخلی است و چیزی نیست که بتوان آن را منتشر کرد، با این حال در این آیین نامه بعضی از شرایط نامزدها مانند مدیر و مدبر بودن و یا اعتقاد به نظام تبیین شده است.

وی با بیان اینکه این قانون در خصوص وظیفه شورای نگهبان درباره تبلیغات نامزدها ساکت است و کار مشخصی از این بابت بر عهده شورا نیست افزود: با این حال اگر تشخیص بدهیم که نامزدها از امکانات دولتی یا عمومی برای تبلیغات استفاده کرده اند به مقامات اجرایی استان ها تذکر می دهیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره پاسخ به کسانی که صلاحیت آنها احراز نشده است گفت: وظیفه شورا، اعلام اسامی واجدان شرایط است و در خصوص بقیه افراد، نظری را چه برای نفی یا اثبات اعلام نمی کند اما معمولاً اعتراض این افراد را می پذیریم و با آنها صحبت می کنیم.

کدخدایی با بیان اینکه قانون در خصوص تعداد افرادی که صلاحیت آنها احراز می شود محدودیتی قائل نشده است، افزود: تعداد افراد واجد شرایط ده روز بعد از 21 اردیبهشت و پس از بررسی ها مشخص می شود.

وی با بیان اینکه برای احراز مدیر و مدبر بودن پیشنهاد شده است برنامه افراد بررسی شود گفت: اگر نامزدی سوابق اجرایی نداشته باشد می توان برای مشخص شدن مدیریت او حداقل از او درخواست برنامه کرد.

برگزاری و نظارت بر انتخابات بر عهده مردم است

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی از تصویب آئین نامه تبیین اصل 115 قانون اساسی در احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری خبرداد.

کدخدایی در سی و یکمین همایش افق رسانه گفت: این آئین نامه داخلی است و برای شناخت بیشتر داوطلبان در زمینه های مدیر، مدبر و ایمان به مبانی جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است.

وی افزود: برای شناخت بیشتر افراد در زمینه مدیریتی لازم است وضعیت و برنامه های داوطلبان را داشته باشیم تا بتوانیم با دید بیشتری درباره آنان اظهار نظر کنیم.

کدخدایی همچنین گفت: براساس اصول 115 و 118 قانون اساسی شورای نگهبان وظیفه احراز صلاحیت واجدان شرایط و معرفی آنان به وزارت کشور را دارد و باید این دیدگاه غلط که این شورا داوطلبان را رد یا تایید می کند اصلاح شود.

وی افزود: شورای نگهبان پس از اعلام فهرست داوطلبان از سوی وزارت کشور ، ظرف مدت 5 روز نظر خود را به این وزارتخانه اعلام می کند.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنانش به روش های احراز صلاحیت در کشورهای دیگر که از طریق نهادهای خاص نظارتی موقتی یا دائمی، نهادهای نظارتی مستقل از قوا، نهادهای شبه قضایی مستقل و روش های قضایی که از طریق تشکیل دادگاه قانون اساسی و دیوان عالی قضایی اشاره کرد.

کدخدایی گفت: در بیشتر کشورها نظارت ها مردمی است و احزاب و گروهها نیز به نمایندگی از مردم بر انتخابات نظارت دارند.

وی همچنین به مردمی بودن اجرا و نظارت انتخابات در کشورمان اشاره کرد و با تاکید بر افزایش فعالیتهای رسانه‌ای در این زمینه افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران به مردم اعتماد کرده است و برگزاری و نظارت بر انتخابات را بر عهده آنان قرار داده است و شورای نگهبان نیز به عنوان نظارت عالیه بر انتخابات نظارت می کند و در صورت بروز اختلاف نظر خود را ارائه می کند و این نظارت از مردمی بودن انتخابات نمی‌کاهد.

وی افزود: در کشورهای دیگر نیز احزاب یا نهادهای دیگر عهده‌دار نظارت هستند و در صورت بروز اختلاف و شکایت دیوان عالی کشورهایشان اظهار نظر نهایی می‌کند.

 

باشگاه خبرنگاران