جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

هدف ما توسعه ورزش رزم گیلما متناسب با فرهنگ ایران در جهان است - نمایش محتوای خبر

 

 

هدف ما توسعه ورزش رزم گیلما متناسب با فرهنگ ایران در جهان است

شناسه : 87737497

هدف ما توسعه ورزش رزم گیلما متناسب با فرهنگ ایران در جهان است

رشت - ایرنا - رییس گروه رزم گیلما کشور گفت: هدف ما توسعه این رشته ورزشی متناسب با فرهنگ و ادبیات ایران در جهان است.

 

محمود طالقانی عصر یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در رشت افزود: این رشته که برگرفته از کشتی گیله مردی است؛ سنت و سرمایه ما محسوب می شود و باید آن را حفظ کنیم .

وی که برای آزمون ارتقاء کمربند رزم گلیما در رشت حضور داشت، ادامه داد : تمامی فنون این رشته که متشکل از رزمی و گشتی گیله مردی است، با فرهنگ ایرانی به کار برده می شود و امیدواریم که بتوانیم این رشته زیبا را در اقصی نقاط جهان گسترش دهیم .

وی اظهار کرد : این رشته حدود 10 سال است که وارد ورزش ایران شده و تاکنون نیز چندین دوره کلاس های داوری و مربیگری برگزار و مربیان خود را به کشورهایی که متقاضی فراگیری این رشته بودند، روانه کردیم تا علاقمندان را آموزش دهند .

طالقانی بیان کرد : هم اکنون بیش از 30 کشور جهان در پنج قاره در رشته ورزشی رزم گیلما فعالیت دارند و تاکنون چندین دوره مسابقات جهانی آن برگزار شده است .

رییس گروه رزم گیلما کشور خاطرنشان کرد: تاکون یک دوره مسابقه بین المللی رزم گیلما در چالوس برگزار که ایران قهرمان شد و همچنین در رقابت های جهانی سال 90 که در شیراز برگزار شده بود، ایران عنوان قهرمانی را کسب کرد و در رقابت های جهانی سال 92 که در روسیه برگزار شد، ایران نایب قهرمان جهان شد .

طالقانی اضافه کرد : در رقابت های هنرهای رزمی جهان که در کیش برگزار شده بود نیز ایران عنوان قهرمانی را به خود اختصاص داد و امیدواریم که در مسابقات جهانی سال جاری نیز بتوانیم قهرمان شویم .

وی گفت : خوشبختانه ایران میزبان مسابقات جهانی رزم گیلما 2015 میلادی است و این رقابت ها، شهریور ماه امسال در کشورمان برگزار خواهد شد.

اولین آزمون ارتقاء کمربند قهوه ای رزم گیلما، امروز (یکشنبه) در محل آکادمی کاراته گیلان در رشت با حضور حدود 50 ورزشکار این رشته برگزار شد .

رشته رزم گیلما منشعب از کشتی گیله مردی است که همراه با هنرهای رزمی برگزار می شود و در قالب هنرهای رزمی رشته کونگ فو به نام ایران به ثبت جهانی رسیده است.

کشتی گیله مردی از ورزش های سنتی در گیلان محسوب می شود و میدان مصاف پهلوانان، فضای وسیعی است.

کشتی گیله مردی همانند سایر کشتی ها مراتبی دارد و دارای فنون و قوانین خاص و آداب و رسم هایی است.

پایان کشتی، وقتی است که یکی از دو طرف جز کف پا، نقطه دیگری از تنش با زمین تماس پیدا کند که در این صورت شکست خورده محسوب می شود.