سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

نیروی پلیس، چگونه به وجود آمد؟ - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نیروی پلیس، چگونه به وجود آمد؟

نیروی پلیس، چگونه به وجود آمد؟


واژه پلیس به نیرویی سازمان یافته و رسمی اطلاق می‏شود که مجری نظم و قانون در جامعه است. نیروهای پلیس در هر نقطه‏ای که ناآرامی به وجود می‏آید و آرامش و امنیت مردم تهدید می‏شود، حضور پیدا کرده، از جان و مال شهروندان محافظت می‏کنند. تمام کشورهای جهان پلیس دارند. آیا می‏دانید نیروی پلیس کی و چگونه به وجود آمد؟

در آغاز پیدایش تمدن، رئیس گروه یا قبیله برای برقراری و حفظ صلح و آرامش از تعدادی جنگجو استفاده می‏کرد. پس از آن، فرمانروایان و سلاطین از سربازان برای ایجاد نظم در جامعه بهره می‏گرفتند. در حدود سال اول میلادی، امپراتور روم نیروی ویژه پلیس را برای ایجاد صلح و آرامش در کشورش سازماندهی کرد. از این نیرو به مدت 350 سال استفاده می‏شد.

 

در آغاز پیدایش تمدن، رئیس گروه یا قبیله برای برقراری و حفظ صلح و آرامش از تعدادی جنگجو استفاده می‏کرد

البته در آن زمان، نیروی پلیس فقط از فرامین و دستورات پادشاه اطاعت می‏کرد. به تدریج مردم به لزوم وجود پلیسی که به جای اطاعت او امر پادشاه، حافظ  جان و مال مردم و برقرار کننده صلح و امنیت در جامعه باشد، پی بردند. این ایده ابتدا در انگلستان و سپس در آمریکا گسترش یافت.

انگلستان نخستین کشوری بود که نیروی پلیس به معنای امروزی در آن شکل گرفت. امروزه در تمام کشورها، شهرها و ایالات نیروهای پلیس حافظ امنیت و برقرار کننده نظم و قانون در جامعه‏‏اند.

منبع:تبیان