سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

نگاهی به پدیده تکدی گری در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

نگاهی به پدیده تکدی گری در گیلان

شناسه : 62940410

نگاهی به پدیده تکدی گری در گیلان

گسترش پدیده ناهنجار تکدی گری، گریبانگیر گیلان بویژه شهرهای بزرگ این استان شمالی هم شده است. اگر چه آمار مشخصی از تعداد متکدیان گیلان در دست نیست، اما مشاهدات عینی حاکیست تعداد متکدیان این استان در سال های اخیر افزایش یافته است.

خیابان های شلوغ و پرتردد شهرهای این استان که بیشتر ایام سال، میزبان مسافران و گردشگران بسیاری است، پاتوق کسانی شده که درپوشش تکدی گری، شغل نان و آبدار و بی زحمتی برای خود دست و پا کرده و هر روز در کار خود حرفه ای تر می شوند. پدیده ای که بر اساس اعلام کارشناسان علوم اجتماعی و قضایی جرم بوده و علاوه بر زشت کردن چهره شهرها، در مواقعی عامل بروز بسیاری از بزهکاری ها از جمله سرقت های خیابانی، اعتیاد و توزیع مواد مخدر، اخلال در نظم عمومی، فساد و شیوع بیماریهای واگیردار است

خانم پور جادی کارشناس امور اجتماعی در گفتگو با خبرنگار ما بیکاری، نداشتن مهارت و فنون حرفه ای، فقر، پیری و از کارافتادگی، معلولیت، اعتیاد، بیماری، نداشتن سرپرست، طلاق، درگیری های خانوادگی، مهاجرت ازنقاط دورافتاده به شهرهای بزرگ، نابسامانی های اقتصادی همچون درآمد بسیار پایین، بالا بودن هزینه های زندگی و فرهنگ تکدی پروری و کمک بی چون و چرای شهروندان را ازمهم ترین عوامل گسترش تکدی گری برشمرد. وی می گوید: برخی از تکدی گران زیرگروه دسته های بزرگ تکدی گری بوده و با تغییر چهره و گاه با استفاده از زنان و کودکان بی سرپرست، بصورت سازمان یافته، در قالب باندهای تکدی گری، در آمد های هنگفتی کسب می کنند

پورجادی با اشاره به اینکه برخی متکدیان در خیابانهای شلوغ مرتکب سرقت های خیابانی می شوند افزود: تعدادی هم برای دریافت کمک به زور و فحاشی متوسل می شوند که در مواقعی این کار به نزاع خیابانی می انجامد و از این طریق نظم عمومی برهم می خورد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم با اشاره به اینکه برخی از معتادان برای تامین مواد مخدر خود به تکدی گری روی آورده و در پوشش آن مواد مخدر توزیع می کنند گفت: بیشتر متکدیان معتاد، به دلیل تزریق مواد مخدر،  به ایدز و هپاتیت مبتلا هستند.

دکتر آشوبی با اشاره به اینکه برخی از متکدیانی که شبانه روز در کف خیابانها و سر چهار راه ها تکدی گری می کنند به علت رعایت نکردن بهداشت عمومی دچار انواع بیماریهای پوستی وعفونی می شوند گفت: متکدیان درصورت رد و بدل کردن پولهایی که از طریق تکدی گری به دست آورده اند، سلامت شهروندان، بویژه رانندگان تاکسی را که از مشتریان پرو پا قرص پول خـُرد متکدیانند به خطر می اندازند.

خبرنگار ما برای بررسی وضعیت تکدی گری در گیلان سراغ سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان و دبیر کمیته ساماندهی متکدیان استان رفت. رنجکش بابیان اینکه آمار مشخصی از تعداد متکدیان گیلان دردست نیست گفت:به علت گردشگرپذیر بودن، وجود خیران بسیار و بالابودن فرهنگ کمک به همنوع درگیلان، برخی از متکدیان از مناطق دیگر کشور به استان آمده و پس از مدتی گیلان را ترک می کنند.

دبیرکمیته ساماندهی متکدیان گیلان، شهرداری ها، نیروی انتظامی، استانداری، فرمانداری ها و صدا و سیما را از جمله نهادهای عضو کمیته ساماندهی متکدیان گیلان برشمرد وگفت: کمیته ای مشابه هم  در هر شهرستان به ریاست فرمانداران، برای ساماندهی متکدیان تشکیل شده است

رنجکش با بیان اینکه اگرچه تعداد متکدیان گیلان در سالهای اخیر افزایش داشته گفت: کمیته ساماندهی متکدیان استان درجلسات متعدد پیگیر وضعیت تکدی گری بوده و علاوه برجمع آوری متکدیان وهدایت آنان به نهادهای حمایتی، مراکز بازپروری ودرمانی، با ساخت و تجهیز سامانکده رشت وهمچنین بازگرداندن متکدیان سایراستانها، درصدد ساماندهی و کنترل این پدیده ناهنجار اجتماعی است.

سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان مهم ترین راهکار مقابله با  تکدی گری را آگاه سازی افکارعمومی برای از بین بردن فرهنگ تکدی پروری و کمک  بی چون وچرای مردم به متکدیان عنوان کرد وگفت: تا زمانی که مردم هر دستی که به سمتشان دراز می شود را بی چون چرا با پول پـُر کنند، تکدی گری به همان میزان در جامعه افزایش خواهد یافت. اما مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان هم که آماری از تعداد متکدیان شهرهای استان ندارد میگوید: از آنجا که بیشترین متکدیان در مرکز گیلان مستقرند، از52 شهر گیلان فقط کلانشهر رشت دارای سامانکده است. کرمی معتقد است تعداد متکدیان بی خانمان شهرهای دیگر به حدی نیست که نیاز به ساخت سامانکده باشد و بیشتر متکدیان شهرها، خانواده و سرپناه داشته و فقط  درطول روز درقالب یک شغل به تکدی گری می پردازند.

وی افزود: با وجود ابلاغ دستور جمع آوری وساماندهی متکدیان به شهرداری ها، این نهادها آنگونه که باید به وظایف خود در این باره عمل نمی کنند .

نگاهی به پدیده تکدی گری در گیلان

معاون اجتماعی نیروی انتظامی گیلان با اشاره به ماده 712 و 713 قانون مجازات اسلامی تکدی گری جرم است گفت: درصورت اصرار بر تکدی گری، متکدی توسط پلیس دستگیر و پس از تشکیل پرونده به یک تا 3 ماه حبس محکوم شده و استفاده از کودکان برای تکدی گری هم حکم 3 ماه تا 2 سال حبس را درپی خواهد داشت .

سرهنگ خیرخواه تعداد متکدیان دستگیر شده استان را در 8 ماه گذشته 130 نفر اعلام کرد و گفت:درصورت مشاهده تکدی گری توسط کسانی که توانایی مالی وجسمی دارند، متکدیان را جمع آوری کرده و تحویل نهادهای حمایتی می دهیم و درصورت تکرارجرم این متکدیان را به مراجع قضایی می سپاریم .

خبرنگار ما برای بررسی وضعیت ساماندهی متکدیان رشت، تنها شهر سامانکده دار گیلان سراغ معاون خدمات شهری شهرداری رشت رفت. بهارمست بابیان اینکه سامانکده رشت در سال 81 فعالیت خود را آغازکرده میگوید: این سامانکده تا پارسال، به علت کمبود امکانات و منابع مالی فعالیت تخصصی و سازمان یافته ای نداشت، اما امسال با صرف 40 میلیون تومان، تجهیز شده و با انعقاد قرارداد با بخش خصوصی بصورت رسمی و سازمان یافته، درقالب طرح پیشخوان مددکاری متکدیان رشت، ساماندهی متکدیان را بطور ویژه در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: در این طرح 3 ماهه که از 11تیر ماه آغاز شده، علاوه بر شناسایی 150 متکدی میادین اصلی رشت ، 88 نفر از آنها جمع آوری و به سامانکده منتقل شدند .

بهارمست میگوید:علاوه بر پیگیری برای تمدید قرارداد با بخش خصوصی، درصدد آماده کردن یکی دیگر از املاک شهرداری برای ایجاد دومین سامانکده رشت، باظرفیت پذیرش22 متکدی هستیم که تا چند روزآینده به بهره برداری خواهد رسید.

اما مسئول سامانکده شهرداری رشت بابیان اینکه در طرح پیشخوان مددکاری متکدیان رشت مددکاران اجتماعی به اتفاق پلیس متکدیان را جمع آوری و به سامانکده منتقل میکنند گفت: پس از معاینه متکدیان توسط پزشکان سامانکده، متکدیان درصورت معتاد بودن به مراکز بازپروری و درصورت بیماری، به مراکز درمانی منتقل می شوند .

خدایاری میگوید: مددکاران پس از مطلع شدن از وضعیت خانوادگی متکدیان درصورت لزوم آنان را به نهادهای حمایتی ازجمله کمیته امداد، بهزیستی، آسایشگاه ها، اداره های کل تامین اجتماعی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می کنند. وی با اشاره به اینکه 63نفر از 88 متکدیی که به سامانکده رشت منتقل شدند مرد هستند گفت: 75درصد این متکدیان اهل رشت بوده و بقیه از شهرها و استانهای دیگر به رشت آمده اند.

مسئول سامانکده شهرداری رشت بابیان اینکه 41درصد متکدیان جمع آوری شده معتاد بودند گفت: 40 درصد آنان سابقه دستگیری به جرم تکدیگری در سال های قبل را هم داشتند.

خدایاری با اشاره به اینکه متکدیان نباید بیشتر از یک ماه در سامانکده ها نگهداری شوند گفت: متاسفانه به علت پربودن ظرفیت مراکز بازپروری و آسایشگاه ها و همچنین طولانی شدن روند عضویت در نهادهای حمایتی، متکدیان مدت بیشتری درسامانکده نگهداری میشوند

نگاهی به پدیده تکدی گری در گیلان

وی تقبل نکردن حمایت ازبرخی بیماران، از جمله مبتلایان به ایدز از سوی نهادها و همچنین عدم قاطعیت دستگاه قضا درخصوص برخورد قانونی با متکدیان را یکی دیگر از مشکلات روند ساماندهی متکدیان برشمرد وگفت: متاسفانه پرونده متکدیانی که بارها جمع آوری و دستگیر شده و اصرار به تکدی گری دارند، در شوراهای حل اختلاف، حل وفصل شده و این متکدیان دوباره به شهر برگشته و به کار قبلی خود ادامه می دهند.

و اما نتیجه طرح این موضوع با رییس کل دادگستری گیلان این شد که سیاوش پور ضمن تاکید براجرای قانون مجازات اسلامی برای متکدیان، قول دهد موضوع را بطورجدی بررسی کند و در آینده نزدیک در نشستی با اعضای کمیته ساماندهی متکدیان، زمینه های ساماندهی بهتر آنان را با انسجام جمعی و ضمانت اجرایی در شهرهای استان فراهم کند.

 

سردبیر: کبرا اجدادی , دبیر و خبرنگار: مریم امدادی

 

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.