جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

نگاهی به توانمندی های و مشکلات گردشگری ورزشی در گیلان - نمایش محتوای خبر

 

 

نگاهی به توانمندی های و مشکلات گردشگری ورزشی در گیلان

شناسه : 62939988

صننگاهی به توانمندی های و مشکلات گردشگری ورزشی در گیلان عت گردشگری پس از صنعت تولید انرژی و خودروسازی سومین صنعت درآمدزای دنیاست. گیلان با داشتن هر3 عنصر این صنعت از جمله جاذبه های فرهنگی، طبیعی و ورزشی یکی از مهم ترین استان های گردشگرپذیر کشور است.

اگر چه این استان با وجود آثار تاریخی و فرهنگی متعدد، دریا، جنگل وکوه، تالاب ها، غارها و آبشارها در جذب گردشگران فرهنگی و طبیعی استان موفق بوده اما به اذعان مسئولان ادارات کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ورزش و جوانان حتی از10 درصد ظرفیت های گردشگری ورزشی گیلان هم استفاده نشده است.

مدیرکل  میراث  فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری گیلان در گفتگو با خبرنگار ما اعضای تیم ها و شرکت کنندگان در اردوهای ورزشی، تماشاگران و هواداران تیم ها، پژوهشگران و خبرنگاران حوزه ورزش و مسافران تورهای ورزشی را از جمله کسانی برشمرد که درقالب "گردشگر ورزشی" به شهرها و یا کشورهای مختلف سفرمی کنند.

رضا علیزاده بااشاره به اینکه در برخی کشورها ورزش بیش از25 درصد درآمد گردشگری را شامل می شود گفت: مزایایی همچون ایجاد فضای نشاط در مسابقات ملی و بین المللی- جذب گردشگر و به تبع آن اشتغال زايي، افزایش درآمدهای گردشگری، ارزآوری و معرفی فرهنگ و آداب ور سوم هر منطقه به مناطق دیگر کشور و حتی دنیا، سبب شده بسیاری از کشورها با انجام سرمایه گذاری های کلان درحوزه ورزش، بیشترین بهره وری را از صنعت گردشگری داشته باشند، کاری که در استان ما کمتر به آن توجه شده است .

وی کوهنوردی و غارنوردی، ورزش های ساحلی و آبی، ورزش های زمستانی، شکار و صید، طبیعت گردی و ورزش های بومی- محلی را از مهم ترین قابلیت ها و جاذبه های گردشگری ورزشی گیلان برشمرد و گفت: تا پایان تابستان این اداره کل باراه اندازی تورهای دریایی و توسعه ورزش های آبی و ساحلی در9 شهرستان ساحلی، قدم های جدی تری برای توسعه گردشگری ورزشی برمی دارد. رییس کمیته گردشگری ورزشی گیلان هم که معتقد است این استان به لحاظ دارا بودن ظرفیت های گردشگری ورزشی درصدر استان های کشور قرار دارد از ورود سالانه فقط حدود3 هزار و 500 گردشگر ورزشی خبر داده ومی گوید: حدود  400نفر از این گردشگران در قالب 20 تور ورزشی برای دیدن مکان های ورزشی و همچنین دیدار با قهرمانان و مربیان بنام گیلان به این استان سفر می کنند.

اسفندیار زِیال افزود: این درحالی است که اگر امکانات اقامتی و رفاهی گردشگری ورزشی بهبود یابد این آمار تا 10 برابرهم افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون هیچ کدام از هتل ها و مجتمع های اقامتی در گیلان، امکانات ویژه گردشگری ورزشی را ندارند گفت: در برخی موارد که اردوهای تیم های خارجی در مرکز این استان برگزار می شود بازیکنان خارجی مجبورند برای تمرین به زمین فوتبال در یک خیابان رشت وبرای استفاده از سونا واستخر، به خیابان دیگری که درفاصله چند کیلومتری هتل قرار دارد بروند.

نگاهی به توانمندی های و مشکلات گردشگری ورزشی در گیلان در حالی که رییس کمیته گردشگری ورزشی گیلان از نبود امکانات ورزشی در هتل ها گلایه دارد، معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان می گوید: اگر چه هتل های قدیمی گیلان از این امکانات محرومند اما حدود 20 درصد از 148 هتل و مجتمع اقامتی استان کم و بیش از این امکانات برخور دارند حمیدرضا آذر پور با اشاره به شرایط مطلوب آب و هوایی مناطق ییلاقی گیلان برای برگزاری اردوها و تمرینات هوازی افزود: بهتر است گردشگران ورزشی به هتل های تازه ساخت مناطق ییلاقی که از امکانات ورزشی مناسب تری نسبت به مرکز استان - رشت - برخورداند فرستاده شوند.

مدیرکل ورزش و جوانان گیلان هم توانایی های فنی رشته های ورزشی و فراهم بودن زیرساخت ها را دو عامل اصلی توسعه گردشگری ورزشی عنوان کرد و گفت: توانایی های گیلان در ورزش های رزمی سبب شده در سال های گذشته تیم های ملی قطر، امارات، کویت، ماکائو، چین، کُره و هنگ کنگ ارودهای خود را برای بهره گیری از تجارب قهرمانان و مربیان دراین استان شمالی برگزار کنند.

به گفته مسعود رهنما با وجود اینکه گیلان جزو10استان برتربه لحاظ تعداد قهرمانان، مدال ها، ورزشکاران ملی و داوران است اما داشتن سرانه 67 سانتی متری فضاهای ورزشی، سبب شده این استان به لحاظ دارا بودن فضاهای ورزشی بیست و سومین استان کشورباشد.

وی با اشاره به اینکه گیلان جزو 13استان منتخب وزارت ورزش و جوانان برای ایجاد کمپ های تیم ملی است گفت: این در حالی است که برای تکمیل پروژه های نیمه ورزشی استان دست کم به 50میلیارد تومان اعتبارنیاز است

مدیرکل ورزش وجوانان گیلان از ارائه طرحی به استانداری، برای توسعه گردشگری ورزشی با استفاده از ظرفیت ورزش های بومی محلی از جمله ورزش گیله مردی خبر داد.

معاون برنامه ریزی استاندار گیلان هم از افزایش 2و نیم برابری اعتبارات ورزشی گیلان نسبت به پارسال خبر داد و گفت: براساس تفاهمنامه استانداری گیلان و وزارت ورزش و جوانان، این وزارتخانه متعهد شده هرسال به اندازه اعتباراتی که استانداری گیلان به اداره کل ورزش و جوانان اختصاص می دهد، به این اداره کل کمک مالی کند که براین اساس امسال در مجموع 20میلیارد تومان به حوزه ورزش گیلان اختصاص می یابد.

نگاهی به توانمندی های و مشکلات گردشگری ورزشی در گیلان محمدحسین اصغریان با بیان اینکه در سفر اخیر وزیر ورزش و جوانان به گیلان مقرر شد اعتبار ویژه ای برای توسعه ورزش گیله مردی اختصاص یابد گفت: اگرچه درخصوص توسعه گردشگری ورزشی اقدام موثری در گیلان صورت نگرفته اما درهفته های آینده در نشست هایی با مسئولان نهادهای متولی، پیگیر مسائل و مشکلات و ارائه راهکارهای حل آن خواهیم بود.

کوتاه سخن: با وجود ظرفیت های فراوان گردشگری ورزشی در گیلان این استان هنوز در اول راه بهره گیری ازاین صنعت است بی شک تعامل بیش از پیش متولیان این بخش و نیز اختصاص اعتبارات ویژه دراین باره فنی راهگشا خواهد بود.

 

سردبیر: کبرا اجدادی , خبرنگار: مریم امدادی

 

 

اطلاعات و اخبار صدا و سیمای مرکز گیلان

هرگونه برداشت این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.