جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۹

نوزادان نارس و مشکلات روحی - show-content

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

نوزادان نارس و مشکلات روحی

نوزادان نارس و مشکلات روحی


این روزها زیاد می شنویم که نوزادان ناقصی در اطراف ما متولد شده اند. نوزادانی که محققان معتقدند آینده پرخطرتری دارند. محققان دانشگاه کینگز کالج لندن و انستیتوی کارولینسکا در سوئد دریافته اند تولد زودهنگام نوزادان با افزایش خطر ابتلای آن ها به مجموعه ای از مشکلات روحی و روانی در مراحل آینده زندگی در ارتباط است. این محققان می گویند نوزادان نارس بیشتر در معرض ابتلا به بیماری روانی اختلالات دوقطبی، افسردگی و روان پریشی قرار دارند.
این تحقیقات نشان داده که اگرچه در مجموع خطر مشکلات روانی وابسته به تولد در افراد کم است اما نوزادان نارس بیشتر در معرض چنین بیماری هایی هستند. محققان اطلاعات مربوط به یک میلیون و سیصد هزار نفر را بین سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۸۵ میلادی در سوئد تجزیه و تحلیل کرده و دریافتند: ۱۰۵۲۳ نفر از این افراد به علت ابتلا به اختلالات دو قطبی وارد بیمارستان شدند که ۵۸۰ نفر از آن ها زودهنگام (نارس) بدنیا آمده بودند. این تحقیقات نشان داد: نوزادان نارس بیش از هفت برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلالات دوقطبی و سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
خانم شیارا نوسارتی رهبر این تحقیقات در انستیتو کارولینسکا گفته است که آمارهای واقعی شاید بالا تر باشد زیرا موارد ساده ممکن است نیاز به مراجعه به بیمارستان نداشته باشد. وی درعین حال گفته: گمان نمی کنم که دست کم جای نگرانی باشد زیرا می دانیم که تولد زودهنگام (نارس) احتمال قرار گرفتن در معرض موارد روانی متعدد را افزایش می دهد و چه بسا خانواده باید از این امر آگاهی داشته و علائم زودهنگام مشکلات خطرناک تر در آینده را زیر نظر داشته باشد.

روزنامه اطلاعات (www.ettelaat.com)